Синдром подразненого кишечника при вагітності

 

Синдром подразненого кишечника при вагітності є досить частою, але не дуже серйозною проблемою. Дане захворювання проявляється помірними симптомами з боку шлунково-кишкового тракту. Воно не супроводжується якими-небудь незворотними патологічними змінами в кишечнику, а зводиться лише до порушень в його роботі. До теперішнього часу не вдалося точно визначити всі механізми, задіяні у розвитку цього синдрому. Достовірно відомо лише, що певну роль у ньому грає іннервація кишечника, стан ендокринної системи і психоемоційний фон.

Саме перераховані вище фактори, що з’являються в період вагітності, пояснюють високу частоту синдрому подразненого кишечника. Крім того, статистично ця патологія зустрічається найчастіше у жінок дітородного віку (приблизно від 20 до 45 років). У вагітних даний синдром протікає важче, ніж у інших пацієнтів. Пов’язано це з великою кількістю зовнішніх і внутрішніх факторів, що провокують часті загострення.

На почастішання загострень при вагітності можуть впливати наступні фактори:

 • гормональні перебудови;
 • механічне здавлювання кишечника і зміщення його петель зростаючим плодом;
 • ослаблення імунітету;
 • зміни в раціоні;
 • психоемоційний стрес;
 • механічний тиск на нервові волокна, що іннервують кишечник;
 • прийом різних препаратів і біологічно активних добавок.

На тлі цих змін у жінок, що страждали від синдрому подразненого кишечника раніше, частішають загострення. Симптоми, які до цього не завдавали серйозних незручностей (багато пацієнток навіть не звертаються до лікаря), стають більш вираженими. Для підтвердження діагнозу і призначення симптоматичного лікування слід звернутися до лікаря-гастроентеролога. Лікування основних причин хвороби в період вагітності не рекомендується (це буде зайвим ризиком для плода).

Симптоматичне лікування синдрому подразненого кишечника у вагітних має на увазі призначення таких препаратів:

 • спазмолітики і заспокійливі – при болях в животі;
 • проносні (можна і народні засоби) – при тривалих запорах;
 • закріплюючі – при тривалій діареї;
 • вітрогінні – при сильному скупченні газів в кишечнику (метеоризм).

Крім того, слід звернути увагу на спосіб життя і харчування. Як вже говорилося вище, вагітність сама по собі провокує загострення хвороби. Тому слід уникати стресових ситуацій, більше гуляти, вживати легко засвоювану їжу (каші, овочі та фрукти без жорстких рослинних волокон, молочні продукти).

Звернення до лікаря при перших симптомах хвороби обов’язково. Це необхідно для того, щоб виключити більш серйозні патології (кишкові інфекції, спайкової хвороби кишечника і органів малого тазу, новоутворення в черевній порожнині), які можуть вплинути на перебіг вагітності. Якщо лікарі ставлять діагноз «синдром подразненого кишечника», то прогноз і для пацієнтки, і для майбутньої дитини сприятливий. Ця хвороба не супроводжується серйозними системними порушеннями, не викликає ускладнення вагітності і не загрожує плоду. Лікарі продовжують спостерігати пацієнтку за загальною схемою, періодично звертаючись за консультацією до гастроентеролога. Лікування зводиться до полегшення симптомів. Після пологів основні прояви синдрому подразненого кишечника не проходять відразу і можуть навіть посилитися. Однак зазвичай частота загострень і інтенсивність симптомів поступово йдуть на спад.

21.09.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(4 оцінки, в середньому: 5 з 5)