Алкоголь при синдромі подразненого кишечника

 

Алкогольні напої мають комплексний негативний вплив на різні органи і системи в організмі людини. У зв’язку з цим їх вживання рекомендується обмежити (а часом і виключити повністю) при дуже багатьох захворюваннях. Синдром подразненого кишечника не є винятком. Відмова від алкоголю є неодмінною умовою дієти, якої потрібно дотримуватися пацієнтам. При цьому мова йде не тільки про великі разові дози, але і про періодичне помірне вживання.

Проблема полягає в тому, що при синдромі подразненого кишечника є порушення скорочення гладких м’язів в стінці кишечника. Алкоголь посилює ці порушення через різні механізми. В результаті симптоми захворювання посилюються, настає період загострення.

Відносно роботи кишечника алкоголь надає наступний вплив:

 • порушення нормального балансу між різними мікробами, що мешкають в кишечнику (дисбактеріоз);
  спазм гладких м’язів в стінках органу;
 • згладжування війок епітелію кишечника, через що порушується переварювання і всмоктування їжі (зустрічається при алкоголізмі);
 • зміна механізму всмоктування води в товстому кишечнику (сприяє частій зміні запорів і діареї);
 • посилення психоемоційних переживань, які часто є основною причиною синдрому роздратованого кишечника;
 • негативний вплив на підшлункову залозу, печінку і слизову оболонку шлунка, через що їжа потрапляє в кишечник погано перевареною.

Зрозуміло, чим більше і частіше надходять в організм дози алкоголю, тим сильнішими будуть прояви хвороби. Пацієнти, у яких синдром подразненого кишечника розвинувся на цьому тлі, повинні звернутися за відповідною допомогою до психіатра-нарколога. Лікування від алкоголізму у них в більшості випадків призведе до значних поліпшень в роботі кишечника. Ігнорування ж проблеми підвищує ризик раку товстої кишки (на тлі постійного подразнення слизової оболонки каловими масами і іншими токсинами).

Пацієнтам, які не вживали алкоголь регулярно і не страждають на алкоголізм, не слід починати пити після постановки діагнозу. У їхньому випадку алкоголь міг не зіграти значну роль у розвитку хвороби, але посилити її протягом він все одно може. Крім того, багато лікарських препаратів, що призначаються при лікуванні синдрому подразненого кишечника, несумісні з алкоголем. Їх дія може не тільки нейтралізуватися, а й дати токсичний ефект, відбившись на роботі печінки, нирок, серця.

Вживання алкоголю всупереч приписам лікаря при синдромі подразненого кишечника може мати такі наслідки:

 • почастішання і посилення болю в животі;
 • поступова втрата ваги і виснаження (через мальабсорбції – порушення всмоктування їжі);
 • почастішання епізодів запорів і діареї;
 • перекривання лікувального ефекту від медикаментів (через що хвороба в цілому триватиме довше);
 • підвищення ризику інфекційних ускладнень (ешеріхиоз, сальмонельоз та інші кишкові інфекції);
 • ризик розвитку раку товстого кишечника (при регулярному вживанні).

Таким чином, пристрасть до алкоголю може посилити прогноз, незважаючи на те, що при синдромі подразненого кишечника він в цілому позитивний. По можливості слід відмовитися не тільки від міцних алкогольних напоїв, а й від пива (навіть безалкогольного), вина і навіть квасу. Справа в тому, що вони, навіть не викликаючи алкогольного сп’яніння, можуть сприяти процесам бродіння в кишечнику. Це порушує баланс кишкової мікрофлори і викликає метеоризм (скупчення газів в кишечнику). У хворих з синдромом подразненого кишечника цей симптом особливо виражений, так як через погіршену моторику гази не виводяться природним шляхом.

В цілому разове вживання алкоголю при даному захворюванні, звичайно, не смертельне. Найчастіше це призводить лише до посилення стану по вищеописаним механізмам. А ось неправильне поєднання деяких ліків, прописаних лікарем для лікування синдрому подразненого кишечника, з алкоголем може викликати більш серйозні наслідки і стати причиною термінової госпіталізації (через отруєння). У зв’язку з цим слід бути дуже уважним і по можливості все ж дотримуватися запропонованої лікарем дієти. При першому зверненні до фахівця для початку лікування слід повідомити його, якщо є проблеми зі зловживанням алкоголем. Це може спочатку вплинути на тактику лікування.

21.09.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)