Лікування жовчнокам’яної хвороби народними засобами

 

У лікуванні жовчнокам’яної хвороби народними засобами малоефективні. Справа в тому, що при даному захворюванні в жовчному міхурі починають утворюватися камені (зазвичай кристали, що містять білірубін). Розчинити ці камені народними методами практично неможливо. Для їх розщеплення або дроблення застосовують відповідно потужні фармакологічні препарати або ультразвукові хвилі. Проте, народні засоби відіграють певну роль в лікуванні пацієнтів з жовчнокам’яною хворобою.

Можливими ефектами від лікарських рослин при жовчнокам’яній хворобі є:

 • Розслаблення гладких м’язів. Деякі лікарські рослини розслаблюють м’язовий сфінктер жовчного міхура і гладкі м’язи його стінок. Завдяки цьому знімаються напади болю (зазвичай викликані спазмом).
 • Зниження рівня білірубіну. Підвищений рівень білірубіну в жовчі (особливо при її тривалому застої) може сприяти утворенню каменів.
 • Відтік жовчі. За рахунок розслаблення сфінктера жовчного міхура відбувається відтік жовчі. Вона не застоюється, і в міхурі не встигають утворитися кристали і каміння.

Таким чином, ефект від використання народних засобів при жовчнокам’яній хворобі буде переважно профілактичним. Пацієнтам з порушеннями роботи печінки або іншими факторами, що призводять до жовчнокам’яної хвороби, корисно буде періодично проходити курс лікування. Це сповільнить утворення каменів і запобіжить проблему до її появи.

Для профілактики жовчнокам’яної хвороби можна використовувати такі народні засоби:

 • Сік редьки. Сік чорної редьки розводять з медом в рівній пропорції. Також можна вирізати в редьці порожнину і заливати туди мед на 10 – 15 годин. Після цього суміш соку і меду вживають по 1 столовій ложці 1 – 2 рази на добу.
 • Листя барбарису. Зелене листя барбарису ретельно промиваються проточною водою і заливаються спиртом. На 20 г подрібненого листя необхідно 100 мл спирту. Настоювання триває 5 – 7 годин. Після цього настойку п’ють по 1 чайній ложці 3 – 4 рази на день. Курс триває 1 – 2 місяці. Через півроку його можна повторити.
 • Настій горобини. 30 г ягід горобини заливають 500 мл окропу. Настоюють 1 – 2 години (поки температура знижується до кімнатної). Потім настій приймають по півсклянки 2 – 3 рази на день.
 • Муміє. Муміє можна приймати як для профілактики утворення каменів, так і при жовчнокам’яній хворобі (якщо діаметр каменів не перевищує 5 – 7 мм). Його розводять в пропорції 1 до 1000 (1 г муміє на 1 л теплої води). Перед їжею випивають по 1 склянці розчину, тричі в день. Даний засіб при жовчнокам’яній хворобі можна використовувати не більше 8 – 10 днів поспіль, після чого потрібно зробити перерву 5 – 7 днів.
 • М’ята з чистотілом. Рівні пропорції сухого листя цих трав вживають у вигляді настою. На 2 столові ложки суміші необхідно 1 л крутого окропу. Настоювання триває 4 – 5 годин. Після цього настій вживають по 1 склянці на день. Осад (траву) перед вживанням відфільтровують. Не рекомендується зберігати настій більше 3 – 4 днів.
 • Гірчак зміїний. Для приготування відвару необхідно 2 столові ложки сухого подрібненого кореневища залити 1 л окропу і варити протягом 10 – 15 хвилин на повільному вогні. Через 10 хвилин після вимкнення вогню відвар зціджують і дають йому охолонути (зазвичай 3 – 4 години). Відвар приймають по 2 столові ложки за півгодини до їди двічі на день.

 
Поширеним методом профілактики жовчнокам’яної хвороби є сліпе зондування, яке може виконуватися в домашніх умовах. Ця процедура застосовується і в медичних установах. Її мета – спорожнення жовчного міхура і запобігання застою жовчі. Людям з камінням в жовчному міхурі (виявленими при ультразвуковому дослідженні) сліпе зондування протипоказане, так як це призведе до потрапляння каменю в жовчний протік і може серйозно погіршити загальний стан.

Для профілактики застою жовчі за допомогою сліпого зондування можна використовувати фармакологічні препарати або деякі природні мінеральні води. Воду або ліки потрібно випити натщесерце, після чого пацієнт лягає на правий бік, підклавши під праве підребер’я (на область печінки і жовчного міхура) теплу грілку. Лежати потрібно 1 – 2 години. За цей час розслабиться сфінктер, розшириться жовчний протік, і жовч потроху вийде в кишечник. Про успішне проведення процедури говорить темний стілець з неприємним запахом через кілька годин. Про методику проведення сліпого зондування і його доцільності в кожному конкретному випадку бажано проконсультуватися з лікарем. Після процедури потрібно дотримуватися безжирової дієти протягом декількох днів.

Таким чином, народні засоби з успіхом можуть запобігти утворенню каменів в жовчному міхурі. При цьому важлива регулярність курсів лікування. Бажано проходити також профілактичні огляди у лікаря. Це допоможе виявити дрібні камені (за допомогою УЗД) в разі, якщо народні методи не допоможуть. Після утворення каменів ефективність засобів народної медицини сильно знижується.

10.10.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)