Симптоми жовчнокам’яної хвороби

 

Жовчнокам’яна хвороба може довгий час мати прихований характер, ніяк не проявляючи себе. У цей період в організмі пацієнта відбувається застій жовчі в жовчному міхурі і поступове утворення каменів. Камені формуються з пігментів, що містяться в жовчі (білірубін та інші), і нагадують кристали. Чим довше застій жовчі, тим швидше ростуть такі кристали. На певній стадії вони починають травмувати внутрішню оболонку органу, заважати нормальному скороченню його стінок і перешкоджати нормальному відтоку жовчі. З цього моменту пацієнт починає відчувати певні проблеми.

 

Зазвичай жовчнокам’яна хвороба проявляється вперше в такий спосіб:

Важкість у животі. Суб’єктивне відчуття тяжкості в животі є одним з перших проявів жовчнокам’яної хвороби. На нього скаржиться більшість пацієнтів при зверненні до лікаря. Тяжкість локалізується в епігастрії (під ложечкою, у верхній частині живота) або в правому підребер’ї. Вона може з’являтися спонтанно, після фізичних навантажень, але найчастіше – після їжі. Дане відчуття пояснюється застоєм жовчі і збільшенням жовчного міхура.

Болі після їжі. Іноді першим симптомом жовчнокам’яної хвороби є біль у правому підребер’ї. У рідкісних випадках – це жовчна коліка. Вона являє собою сильний, часом нестерпний біль, який може віддавати в праве плече або лопатку. Однак частіше перші напади болю менш інтенсивні. Це скоріше відчуття тяжкості і дискомфорту, яке при рухах може переходити в колючий або розпираючий біль. Дискомфорт виникає через годину – півтори після їжі. Особливо часто больові напади спостерігаються після прийому великої кількості жирної їжі або алкоголю.

Нудота. Нудота, печія, а іноді і блювота також можуть бути першими проявами жовчнокам’яної хвороби. Вони теж з’являються зазвичай після їжі. Зв’язок багатьох симптомів з прийомом їжі пояснюється тим, що жовчний міхур в нормі виділяє деяку порцію жовчі. Вона потрібна для емульгація (своєрідного розчинення і засвоєння) жирів і активації деяких травних ферментів. У пацієнтів з каменями в жовчному міхурі виділення жовчі не відбувається, їжа перетравлюється гірше. Тому виникає нудота. Зворотний заброс їжі в шлунок приводить до появи відрижки, печії, скупченню газів, а іноді і до блювоти.

Зміни стільця. Жовч необхідна для нормального засвоєння жирної їжі. При неконтрольованому виділенні жовчі можуть спостерігатися тривалі закрепи або діарея. Іноді вони з’являються ще до інших типових для холециститу симптомів. На більш пізніх стадіях стілець може знебарвлюватися. Це означає, що камені забили протоки, і жовч практично не виділяється з жовчного міхура.

Жовтяниця. Пожовтіння шкіри і склер очей рідко буває першим симптомом жовчнокам’яної хвороби. Зазвичай воно спостерігається вже після проблем з травленням і болем. Жовтяниця викликана застоєм жовчі не тільки на рівні жовчного міхура, а й в протоках всередині печінки (де жовч і утворюється). Через порушення роботи печінки в крові накопичується речовина під назвою білірубін, яка в нормі виводиться саме з жовчю. Білірубін потрапляє в шкіру, і його надлишок надає їй характерний жовтуватий відтінок.
З моменту початку утворення каменів до перших ознак хвороби зазвичай проходить досить багато часу. Згідно з деякими дослідженнями, безсимптомний період триває в середньому 10 – 12 років. При наявності схильності до утворення каменів він може скорочуватися до декількох років. У деяких же пацієнтів камені повільно формуються і ростуть протягом усього життя, але не доходять до стадії клінічних проявів. Такі камені виявляються іноді при розтині після смерті пацієнта з інших причин.

Зазвичай по перших симптомах і проявах жовчнокам’яної хвороби важко поставити правильний діагноз. Нудота, блювота і порушення травлення можуть зустрічатися і при порушеннях в інших органах травної системи. Для уточнення діагнозу призначається УЗД (ультразвукове дослідження) черевної порожнини. Воно дозволяє виявити характерне збільшення жовчного міхура, а також наявність каменів в його порожнині.


 

Як формуються камені в жовчному міхурі

Камені бувають з холестеролу, з жовчних пігментів і змішані.
Процес утворення каменів з холестеролу можна розділити на 2 фази:

Перша фаза – порушення в жовчі співвідношення холестеролу і розчинників (жовчних кислот, фосфоліпідів).
У цій фазі відбувається збільшення кількості холестеролу і зниження кількості жовчних кислот.

Підвищення холестеролу відбувається через порушення роботи різних ферментів.
– Зниження активності гідроксилази (впливає на зниження холестерину)
– Зниження активності ацетил трансферази (перетворює холестерол в інші речовини)
– Підвищений розщеплення жирів з жирового шару організму (підвищує кількість холестерину в крові).

Зниження жирних кислот відбувається з наступних причин.
– Порушення синтезу жирних кислот в печінці
– Підвищене виділення жовчних кислот з організму (порушення всмоктування жирних кислот в кишечнику)
– Порушення внутрішньопечінкової циркуляції

Друга фаза – жовч насичена холестеролом формує стаз жовчі (застій жовчі в міхурі), потім відбувається процес кристалізації – утворюючи кристали моногідрату холестерину. Ці кристали злипаються і утворюють камені, різної величини і складу.
Камені, що складаються з холестеролу, можуть бути поодинокі або множинні, зазвичай круглої або овальної форми. Колір цих каменів жовто-зелений. Розміри каменів варіюють від 1 міліметра до 3-4 сантиметрів.

Камені з жовчних пігментів утворюються внаслідок збільшення кількості незв’язаного водонерозчинного білірубіну. Ці камені складаються з різних полімерів білірубіну і солей кальцію.
Пігментні камені зазвичай маленького розміру до 10 міліметрів. Зазвичай бувають по кілька штук в міхурі. Камені ці чорного або сірого кольору.

Найчастіше (80-82% випадків) зустрічаються змішані камені. Вони складаються з холестеролу, білірубіну і солей кальцію. За кількістю каміння завжди множинні, жовто-коричневого кольору.

10.10.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(6 оцінок, в середньому: 5 з 5)