Адаптол

Адаптол – це анксіолітик, що відноситься до групи транквілізаторів, які сприяють усуненню занепокоєння, тривоги, дратівливості, емоційної напруги або страху.

Активним компонентом виступає тетраметілтетраазабіціклооктандіон (мебікар). Дана речовина за хімічною структурою має схожість з природним метаболітом організму людини. Активний компонент Адаптолу активізує ті зони головного мозку, які беруть участь у виникненні емоцій. Виконуючи заспокійливу функцію, препарат не викликає сонливості, ейфорії, м’язового розслаблення і порушень координації рухів.

Адаптол не впливає на розумову і рухову активність, допомагає покращувати когнітивні функції і увагу. Препарат не викликає патологічної емоційної активності і психопатичних розладів. Після прийому всередину препарат швидко всмоктується з шлунково-кишкового тракту в кров, зберігаючи протягом 3-4 годин високу концентрацію діючого компонента.

Адаптол виводиться з сечею і частково з каловими масами після прийому протягом доби. Даний препарат не викликає дискомфорту і залежності (синдрому відміни) після припинення його прийому.

 

Адаптол  інструкція із застосування

Призначають даний транквілізатор в нижчеперелічених випадках:

 • при неврозах і неврозоподібних станах, стресах, що супроводжуються страхом, тривогою, дратівливістю, емоційною нестабільністю;
 • при болях в серці (не пов’язаних з ІХС);
 • при абстинентному синдромі в лікуванні нікотинової залежності з метою зниження тяги до паління (в складі комплексного лікування);
 • при необхідності стабілізувати самопочуття при передменструальному синдромі і в клімактеричному періоді;
 • для поліпшення переносимості транквілізаторів і нейролептиків, з метою усунення спричинених ними соматовегетативних і неврологічних побічних ефектів.

 

Протипоказання і побічні дії

Препарат протипоказаний при індивідуальній підвищеній чутливості до нього, при тяжких порушеннях функції печінки і нирок, в період вагітності і лактації, дітям до 10 років. З обережністю призначають пацієнтам схильним до гіпотонії.

Рідкісні побічні дії до даного препарату наступні – слабкість, зниження артеріального тиску, запаморочення, диспепсичні порушення, алергія (свербіж, висип).

При прийомі високих доз або передозуванні Адаптол, відзначається зниження температури, різка слабкість, бронхоспазм.

Таблетки Адаптол приймають всередину, незважаючи на час прийому їжі. В окремих випадках прийом даного препарату може викликати зниження артеріального тиску і зниження температури на 1-1,5 ° C.

Через зниження АТ Адаптол негативно впливає на здатність керування транспортними засобами та механізмами (здатний викликати запаморочення і слабкість).

Прийом Адаптол необхідно відмінити при розвитку алергічних реакцій у вигляді висипу або свербежу. У більшості випадків даний препарат добре переноситься пацієнтами.

Адаптол малотоксичний, але при істотному передозуванні препарат здатний до посилення побічних дій і провокує розвиток гіпотонії, різкої слабості, головного болю і запаморочення, диспепсичних порушень і зниження температури. При виникненні симптомів передозування для їх усунення рекомендується промивання шлунка, дезінтоксикаційна і симптоматична терапія.

 

 

Адаптол  спосіб застосування і дозування

Звичайне дозування даного препарату – по 500 мг (1 таблетка) 2-3 рази на день протягом декількох днів або при необхідності тривалість терапії досягає 2-3 місяців і визначається строго індивідуально лікарем. Препарат слід приймати всередину незалежно від прийому їжі.

 •  Лікування нікотинової залежності – по 500-1000 мг (1-2 таблетки) 3 рази на день, протягом 5-6 тижнів. Допустима гранично разова доза – не більше 3 м Допустима гранично добова доза – 10 г.
 •  У період вагітності і лактації жінкам Адаптол не призначається. Проникаючи в усі тканини організму, препарат може впливати на здоров’я майбутньої дитини. Клінічні дослідження у цієї категорії пацієнтів не проводилися.
 • У педіатричній практиці Адаптол дітям призначається від 10 років. Є дані про застосування даного препарату в терапії гіперактивності сечового міхура у дітей старше 7 років. Тривалість лікування дитини і дозування препарату визначається індивідуально лікарем. У більшості випадків призначається 300-500 мг, в середньому 250 мг 1-3 рази на день.

 

Лікарська взаємодія

Адаптол поєднується з нейролептиками, зі снодійними, бензодіазепіновими транквілізаторами і психостимуляторами.

Адаптол підсилює ефект снодійних препаратів, з іншими лікарськими препаратами даних про взаємодію немає. Оскільки Адаптол є транквілізатором, то реакція організму на прийом алкоголю і даного препарату може стати непередбачуваною. В окремих випадках можлива поява тяжкості в голові, падіння артеріального тиску (непритомний стан), виникнення головного болю. Є дані, що на тлі застосування даного препарату після прийому алкоголю розвивалося гальмування ЦНС, що виявляється розладами пам’яті та дезорієнтацією.

Поєднання Адаптол з алкоголем здатне привести до порушення вегето-судинних реакцій і виникнення панічних атак. В окремих випадках алкоголь нейтралізує дії препарату. Тому прийом алкоголю повинен бути виключений.

 

 

Адаптол  аналоги


Адаптол має ряд гідних уваги аналогів, які схожі за своїми фармакологічними показниками.

Варто виділити наступні структурні аналоги Адаптол, що визначаються за змістом основної діючої речовини:

 • Мебікс;
 • Мебікар;
 • Транквілар.

 

Існують і інші замінники – аналоги Адаптол, кожен з яких має власні особливості. Найбільш затребувані препарати:

 • Тривалумен – цей препарат рекомендують пацієнтам в комплексній терапії, що страждають безсонням на тлі перевтоми. Так само Тривалумен ефективний при лікуванні нейроциркуляторної дистонії з порушенням серцевих ритмів і відсутності апетиту;
 • Дорміплант призначають при підвищеній тривожності, занепокоєнні, безсонні на тлі хронічного стресу;
 • Нейроксімет призначають пацієнтам при вікових змінах (погіршення розумових здібностей і пам’яті), порушеннях кровообігу головного мозку. Застосовують також з метою проведення профілактики рецидиву після ускладнення інсульту або черепно-мозкової травми, а також морської хвороби;
 • Пентовіт є хорошим додатковим препаратом при лікуванні хвороб нервової системи (неврит, невралгія, радикуліт, запалення нерва, астенічний стан, слабкість та інше);
 • Церебролізин призначають при лікуванні патологій, які пов’язані зі збоями мозкового кровообігу, центральної нервової системи, при терапії психіатричних захворювань, при виникненні проблем з ослабленням пам’яті і неуважністю;
 • Дифенін застосовується для купірування великих епілептичних нападів, в терапії епілептичного статусу з тоніко-клонічними судомами, для профілактики нападів в нейрохірургії;
 • Омарон використовується при порушеннях різної етіології, які мають відношення до порушень церебрального кровообігу, внаслідок черепно-мозкової травми, геморагічного або ішемічного інсульту. У список показань до застосування даного препарату включені також такі стани і діагнози: зниження пам’яті, енцефалопатії, атеросклероз, порушення уваги, астенічний синдром, перепади настрою, напади мігрені та ін .;
 • Седінал рекомендують додавати пацієнтам в повсякденний раціон, як загальнозміцнюючий препарат, що діє заспокійливо і м’яко, благотворно впливає при посиленні психоемоційного стану;

 

Ціна в сучасному житті має значення, адже кожному хочеться скоротити витрати, особливо якщо справа стосується лікування. У подібних випадках варто розглянути більш доступні  препарати схожої дії, оскільки дешеві аналоги Адаптол присутні на ринку у великій кількості:

 • Фензітат – має виражений заспокійливий і снодійний ефект. Цей транквілізатор має протисудомну дію, розслаблює м’язи, допомагає усунути необгрунтовані фобії. Емоційне напруження після прийому таблеток знижується, занепокоєння і страх йдуть;
 • Феназепам – має виражену анксіолітичну, седативну, протисудомну дію. Призначається при розладах сну, психозах та інших захворюваннях нервової системи;
 • Анвіфен – надає ноотропну, антиагрегантну, антиоксидантну, а також протисудомну дію на організм людини. Призначають даний препарат при безсонні, хвороби Меньєра, заїканні, запамороченнях;
 • Мебікар – володіє стрес-протективною, анксиолітичною, ноотропною дією. Покращує кисневе постачання тканин міокарда, регулює електролітний баланс плазми. Регулює змінений нічний сон, не володіючи прямим снодійним ефектом. Послаблює нікотинову абстиненцію.

 

Що краще Адаптол або Афобазол?

За силою впливу, обидва засоби однаково вагомі, і що краще Адаптол чи Афобазол, і якому з них віддати перевагу, більш точно підкаже лікар після обстеження.

Адаптол і Афобазол відносяться до групи транквілізаторів і схожі за деякими своїми показаннями. Обидва препарати можуть застосовуватися для лікування неврозів, абстинентного синдрому при нікотинової залежності, тривожних розладів, емоційної нестабільності та інших неврозоподібних станів. Однак по ряду властивостей Афобазол і Адаптол відрізняються один від одного.

Афобазол призначається для усунення стану тривожності, спровокованого різними власними страхами, хвилюванням, пережитими ситуаціями або психічними розладами. Крім усунення тривоги препарат помірно активує роботу центральної нервової системи, підвищуючи настрій, а також швидкість психічних і уявних процесів і реакцій.

Препарат Афобазол відносять до нового покоління, основне його призначення – побороти тривожні стани хворого. Пацієнти відзначають зміни психологічного та фізичного стану, посилення концентрації уваги, поліпшення пам’яті.

Афобазол, на відміну від Адаптол, може призначатися хворим з різними дерматологічними, онкологічними та соматичними (ІХС, гіпертонія, аритмія, бронхіальна астма або синдром подразненого кишечника) захворюваннями. Також цей препарат показаний для лікування порушень сну, пов’язаних з підвищеною тривожністю, і може застосовуватися для усунення алкогольного абстинентного синдрому.

Адаптол може застосовуватися для поліпшення переносимості транквілізаторів, психостимуляторів і нейролептиків. Також цей препарат може використовуватися для усунення болю в серці (без ІХС) різного походження. Афобазол в цих випадках даремний.

Вибір між призначенням Афобазол або Адаптол може проводитися тільки лікарем. Їм же визначається дозування і тривалість прийому того чи іншого транквілізатора.

07.01.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)