Діагностика остеофітів хребта

 

Остеофіти представляють собою розростання кісткової тканини. Досить часто кісткові розростання протікають без будь-яких симптомів, і виявити їх вдається лише після рентгенологічного дослідження. Остеофіти можуть утворюватися на поверхнях кісток стоп і рук (на їх кінцевих ділянках), в порожнині суглобів верхніх і нижніх кінцівок. Також кісткові розростання можуть виникати і в хребетному стовпі, на різних його ділянках.

Остеофіти, як правило, формуються після травм середнього та тяжкого ступеня, які закінчуються переломами кісток. Також остеофіти можуть розвиватися внаслідок наявності дегенеративно-дистрофічних змін, що вражають суглоби і хребет. Нерідко хронічний перебіг запального процесу, який протікає в кістковій тканині, а також в навколишніх тканинах, сприяє виникненню кісткових розростань.

 

Діагностика остеофітів хребта

 

Виявлення та діагностика остеофітів не представляє особливих складнощів. Виявити кісткові розростання в абсолютній більшості випадків допомагає рентгенографічний метод. Але саме по собі виявлення остеофітів не представляє ніякої цінності без виявлення причини, яка спричинила утворення даних розростань кісткової тканини. Варто відзначити, що в деяких випадках можуть виявлятися остеофіти незначних розмірів, які протікають без симптомів і не потребують медикаментозного або хірургічного лікування.

Для виявлення остеофітів використовують такі методи інструментальної діагностики:

 • рентген;
 • комп’ютерна томографія;
 • магнітно-резонансна томографія.

Рентгенографічний метод
Рентгенографічний метод є основним методів діагностики остеофітів з огляду на його доступність та неінвазивність (даний метод не травмує тканин). Спочатку остеофіти виглядають, як невеликі загострення на передній верхній або нижній поверхні тіл хребців. Їх розміри не перевищують декількох міліметрів. Надалі кісткові розростання можуть збільшуватися в розмірі. Масивні остеофіти хребетного стовпа дуже часто на рентгенологічних знімках мають форму пташиних дзьобів. Важливо не тільки визначити локалізацію і форму остеофітів, але і структуру, контури і розміри. Також в деяких випадках рентгенографічний метод дозволяє виявити інші патологічні зміни в хребті.

Комп’ютерна томографія
Комп’ютерна томографія є методом пошарового дослідження внутрішньої структури тканин. Комп’ютерна томографія дозволяє отримати трохи більш точну інформацію про зміни, що відбуваються в хребті і навколишніх структурах. Комп’ютерна томографія в діагностиці остеофітів, як правило, не використовується, так як цей метод в порівнянні з рентгенографичним є відносно дорогим.

Магнітно-резонансна томографія
Магнітно-резонансна томографія є високоінформативним методом діагностики пошкоджень різних тканин. Для діагностики остеофітів хребта даний метод, так само як і метод комп’ютерної томографії використовується відносно рідко.


 

Лікування остеофітів хребта

 

Лікування необхідно починати тільки після того, як наявність остеофітів підтверджується даними рентгенографічного дослідження. Залежно від стадії захворювання, а також виходячи з різних параметрів остеофітів (розмір, форма, структура, розташування), лікар-ортопед в кожному окремому випадку вибирає необхідну схему лікування.

Для лікування остеофітів хребта використовуються наступні методи:

 • фізіотерапія;
 • медикаментозне лікування;
 • хірургічне лікування.

Фізіотерапія
Фізіотерапія являє собою комплекс методів лікування з використанням різних фізичних факторів (електричний струм, магнітне випромінювання, теплова енергія, ультрафіолетові промені і ін.). Нерідко саме фізіотерапія допомагає зняти больові відчуття, а також відновити в значній мірі рухи в ураженому сегменті хребта. Фізіотерапевтичні процедури в поєднанні з правильно підібраним медикаментозним лікуванням в більшості випадків призводять до значного поліпшення самопочуття. Варто відзначити, що фізіотерапевтичні процедури найбільш ефективні на початкових етапах захворювань.

Фізіотерапевтичні методи лікування остеофітів хребта

 • Голковколювання (акупунктура)
 • Лікувальний масаж
 • Лікувальна фізкультура
 • Електрофорез з новокаїном
 • Ультразвукова терапія

Варто відзначити, що деякі фізіотерапевтичні процедури протипоказані при наявності у пацієнта певних захворювань.

Фізіотерапія протипоказана при наступних патологіях:

 • злоякісні пухлини;
 • захворювання вен (тромбофлебіт, тромбози);
 • масивні кровотечі;
 • підвищений артеріальний тиск (гіпертонія 3 стадії);
 • атеросклероз (відкладення холестерину в стінках артеріальних судин);
 • активна форма туберкульозу;
 • ниркова недостатність;
 • печінкова недостатність;
 • загострення інфекційних захворювань.

Медикаментозне лікування
Медикаментозне лікування зводиться до застосування протизапальних препаратів. Дана група ліків в значній мірі сприяє усуненню больового синдрому. Варто відзначити, що протизапальні препарати для кращого ефекту необхідно використовувати в поєднанні з фізіотерапевтичними процедурами, лікувальним масажем і лікувальною гімнастикою.

Препарати для лікування остеофітів хребта

Хірургічне лікування

Хірургічне лікування призначають лише в запущених випадках або при відсутності ефекту від медикаментозного лікування. Як правило, операція призначається, в разі якщо остеофіти натискають на спинний мозок або на нервові корінці. У даній ситуації вдаються до декомпресійної ламінектомії.

01.03.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)