Болі в сідниці

Болі в сідниці найчастіше виникають внаслідок травми таза, на тлі ураження попереково-крижового відділу хребта, при ураженні кульшового суглоба або при запаленні м’язів і зв’язок сідничної області. У деяких випадках біль в даній області може з’являтися після декількох невдалих спроб виконання внутрішньом’язового уколу.


Особливості болю в сідниці

Варто зауважити, що біль в сідниці нерідко може віддавати в пахову область, поперек, стегно або навіть поширюється на всю нижню кінцівку. Больові відчуття, які виникають у цьому місці, можуть сильно варіювати. Біль може бути ледь відчутним і не доставляти особливого дискомфорту або бути вкрай вираженим при стисненні нервів, кровоносних судин.


 

[tip]

Зміст:

[/tip]


 

Чому болить сідниця і віддає в ногу?

Якщо біль виникає в сідниці і віддає в ногу, то мова, найчастіше, йде про запалення сідничного нерва (ішіас). Даний нерв є найбільшим нервом в усьому людському організмі. Його формують всі корінці крижового сплетення і два нижніх корінця поперекового відділу. Сідничний нерв здійснює іннервацію не тільки сідничної області, а й задньої поверхні стегна і гомілки, а також стопи.

Характерним симптомом запалення сідничного нерва є однобічний біль, який найчастіше виникає в попереку і / або сідниці і іррадіює (поширюється) по всій нозі (по ходу сідничного нерва). Біль може бути стріляючим, колючим, пекучим, ниючим або тягнучим. Крім того, в нозі може відчуватися відчуття печіння, оніміння або «мурашок» (парестезія). Біль посилюється в позиції сидячи, стоячи, а також при ходьбі.

Причинами ішіасу є такі патології:

 • Грижа поперекового міжхребцевого диска є найбільш частою причиною запалення сідничного нерва. болить сідниця і віддає в ногуДана патологія характеризується дефектом периферичної частини міжхребцевого диска (фіброзне кільце), через яке випинається центральна частина диска (пульпозне ядро). В результаті випинання драглистого ядра міжхребцевого диска здатне здавлювати сідничний нерв і приводити до ураження його стовбура.
 • Остеохондроз поперекового відділу хребта є патологію, в результаті якої хрящова тканина міжхребцевого диска поступово втрачає свою еластичність, що призводить до зменшення простору між самими хребцями і подальшого здавлення нервових корінців поперекового відділу. Якщо відбувається компресія одного або двох нижніх поперекових корінців, то тоді виникає біль в попереку, сідниці і стегні.
 • Синдром грушоподібного м’язу досить часто виникає на тлі попереково-крижового радикуліту (здавлювання поперекових або крижових корінців) і характеризується запаленням і патологічним напруженням даного м’яза. В результаті залучена в запальний процес м’язова тканина збільшується в об’ємі і здавлює сідничний нерв.
 • Остеофіти поперекового і крижового відділу хребта є патологічним розростання тіл хребців. Іноді остеофіти можуть досягати великих розмірів (більше 0,5 – 1 см), що призводить до здавлення сідничного нерва.

 

Чому болить сідниця після уколу?

Нерідко після внутрішньом’язової ін’єкції (уколу) виникає хворобливе відчуття, яке може зберігатися протягом декількох годин, діб або навіть тижнів. Виникнення болю пов’язане з різними факторами і залежить від правильності виконання самої маніпуляції (в який квадрант робиться укол, на яку глибину була введена голка), виду препарату (деякі лікарські засоби погано розсмоктуються через підвищену щільність), стану шкіри і нижчих шарів.

Біль в сідниці після уколу може сигналізувати про наступне:

 • Пошкодження нервових закінчень. У деяких випадках голка при уколі може потрапити в нерв і пошкодити його. Також може виникнути інший варіант, при якому нерв здавлюється лікарським депо після уколу. Варто відзначити, що при правильному проведенні внутрішньом’язової ін’єкції болить сідниця після уколуймовірність пошкодження нервових закінчень досить невисока.
 • Утворення синяка можливо в тому випадку, коли голка пошкоджує кровоносну судину. Гематома (обмежене скупчення рідини) може виникати і при занадто швидкому введенні ліків. В цьому випадку лікарський депо здавлює судину, в результаті чого вона може лопнути.
 • Утворення ущільнення (інфільтрату). У деяких випадках введений лікарський засіб до кінця не розсмоктується. Це призводить до того, що навколишні тканини трохи збільшуються в розмірі, а їх щільність збільшується. Іншою причиною виникнення «шишки» або ущільнення є проникнення інфекції вглиб сідничної області разом з голкою, яке виникає при недостатній обробці шкіри спиртом.
 • Гнійний нарив (абсцес) являє собою найбільш небезпечне постін’єкційне ускладнення. Абсцес являє собою обмежене гнійне ураження тканин, яке розвивається в результаті проникнення в організм гноєтворних бактерій (стафілококи, стрептококи). При абсцесі вже в перші години в місці уколу виникає досить сильний і пульсуючий біль. Шкіра сідниці червоніє та набрякає. При виявленні даної симптоматики потрібно якомога раніше звернутися до лікаря. Чим раніше виявлено дане ускладнення, тим більша ймовірність, що лікування буде проводитися медикаментозним, а не хірургічним шляхом.

 

Причини тягнучого болю в сідниці

Тягнучий біль в сідниці, як правило, є наслідком здавлювання сідничного нерва. Саме при даному патологічному стані біль описується як постійна тягнуча. Біль може поширюватися не тільки на сідницю, але також і на задню поверхню стегна і гомілки. Варто зазначити, що біль не посилюється при кашлі або чханні, а також не спостерігається зниження тонусу м’язів сідниці.

Також тягнучий біль в сідниці може виникати внаслідок таких захворювань:

 • Остеохондроз поперекового і крижового відділу хребта характеризується ураженням хрящової тканини міжхребцевих дисків. Надалі відстань між поперековими і крижовими хребцями зменшується, що призводить до здавлення нервових корінців (радикуліт), що входять до складу сідничного нерва. При даній патології біль з’являється в попереку, сідничної області, а іноді і в стегні. У м’язах сідниці спостерігається патологічне напруження. Біль посилюється під час ходьби і при фізичних навантаженнях.
 • Утворення інфільтрату після внутрішньом’язового уколу. У деяких випадках тягнучий біль виникає при утворенні ущільнення або так званої «шишки» після уколу. Саме цей інфільтрат викликає біль і відчуття тяжкості в сідниці.
 • Надмірне м’язове навантаження на нижні кінцівки також може стати причиною болю що тягне, в сідничної області. Найбільш часто дана картина спостерігається у нетренованих людей після тривалих піших прогулянок або фізичних вправ. Біль може також виникати в попереку і стегні.

 

Чому болять м’язи сідниць?

Біль в ділянці сідниць може виникати на тлі запалення або перенапруги сідничних м’язів. Даний біль, як Чому болять м'язи сідницьправило, локалізується тільки в сідниці і рідко поширюється за її межі. У деяких випадках біль у м’язах в сідниці може виникати на тлі такого явища як стрес.

Виділяють наступні причини болю в сідничних м’язах:

 

 • Міозит є патологічним процесом, при якому м’язові тканини запалюються. Причиною міозита може бути проникнення інфекції в м’язи на тлі грипу або ангіни, після ударів або поранення сідничної області, внаслідок переохолодження або після фізичного перенапруження. У деяких випадках запалення м’язів може виникати на тлі стресу або мати аутоіммунну природу (імунна система виділяє антитіла до власної м’язової тканини). Біль при міозиті посилюється при русі або під час натисканні на уражений м’яз. Варто зазначити, що біль дає про себе знати не тільки під час ходьби, але і в спокої. Крім болю, при міозиті спостерігається скутість в тазостегновому суглобі, яка пов’язана з патологічною напругою м’язової тканини. У деяких випадках в патологічний процес можуть залучатися нові м’язи.
 • Фізичне перенапруження може призводити до підвищеного тонусу м’язів сідниць і виявлятися тягнучим болем. Найчастіше це може спостерігатися у нетренованих людей після тривалої ходьби або після інтенсивних фізичних вправ. Досить часто м’язовий біль локалізується не тільки в області сідниць, але також в попереку і в стегні.
 • Внутрішньом’язова ін’єкція при неправильному виконанні, може призводити до утворення ущільнення (інфільтрат), яке здавлює м’язові тканини, приводячи до їх патологічної напруги. Це ускладнення виникає при швидкому введенні лікарських препаратів, а також якщо укол виконувався недостатньо глибоко або не в той квадрант сідниці (ін’єкцію роблять в зовнішній верхній квадрант сідниці).
 • Тривале перебування в сидячому положенні також може призводити до м’язових болів в сідницях. Справа в тому, що при тривалому перебуванні в позиції сидячи, кровоносні судини сідничної області стискаються. В результаті зниження припливу артеріальної крові до м’язів сідниці викликають больові відчуття.

 

Чому болять сідниці при вагітності?

Біль в сідницях при вагітності є досить частим явищем. Больові відчуття виникають через те, що під час вагітності зв’язковий апарат таза стає менш пружним (для того щоб забезпечити нормальне проходження
плода через таз під час пологів). Внаслідок цього навантаження на поперек і м’язи сідниці в кілька разів посилюється. Біль може локалізуватися в верхній третині сідниць, а також віддавати в крижі, стегно або ногу. Дана симптоматика говорить про стиснення сідничного нерва, який утворений останнімиболять сідниці при вагітності двома поперековими корінцями і крижовим сплетінням. У цьому випадку біль описують як колючий, пекучий, стріляючий, ниючий або тягнучий. Біль посилюється під час ходьби і нерідко носить нападоподібний характер. Крім того, в нозі може виникати відчуття печіння, поколювання або «мурашок».

В інших випадках вагітних жінок турбує біль в сідницях і в поперековій ділянці. Під час вагітності центр ваги зміщується, що веде до зміни постави. М’язи поперекового відділу і сідниць найбільшою мірою страждають від даних фізіологічних змін.

Необхідно зауважити, що найчастіше больові відчуття в ділянці сідниць виникають у вагітних жінок, які мають зайву вагу або страждають ожирінням, а також у жінок зі слабкими м’язами преса і спини.

02.08.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(5 оцінок, в середньому: 5 з 5)