Що таке звичний вивих плеча?

 

Звичним вивихом плеча називається патологічна ситуація, при якій під дією травматичного фактора невеликої інтенсивності або в результаті скорочення власної мускулатури плечового пояса виникають повторні вивихи в плечовому суглобі. Іншими словами, звичним вивихом називається такий вивих плеча, який в подальшому виникає знову.

Плечовий суглоб є найбільш рухомим суглобом в людському організмі. Дане зчленування дозволяє здійснювати рухи в трьох взаємно перпендикулярних площинах з досить великою амплітудою, а за рахунок нежорсткого з’єднання пояса верхньої кінцівки з тулубом вільна кінцівка може здійснювати навіть більшу кількість рухів, ніж передбачено суглобом.

Саме плечовий суглоб є ключовим елементом в русі вільної верхньої кінцівки. Утворена дана структура двома кістками і поруч сполучнотканинних зв’язок, які за рахунок свого натягу стабілізують і зміцнюють суглоб.

Плечовий суглоб утворений наступними анатомічними структурами:

  • Лопатка. На бічній поверхні лопатки знаходиться суглобова виїмка, по периметру якої розташована суглобова губа, що бере участь у формуванні плечового суглоба. Завдяки наявності хрящової суглобової губи площа суглобової поверхні дещо збільшується без втрати можливих рухів. Суглобова губа сприяє стабілізації суглоба, так як перешкоджає зісковзуванню головки плечової кістки вперед і назад.
  • Плечова кістка. Головка плечової кістки є кулястою, за рахунок чого вона здатна обертатися у всіх площинах. У нормі вона контактує з суглобовою виїмкою лопатки. Площа головки плечової кістки значно більше площі суглобової виїмки, що дозволяє збільшити амплітуду рухів в суглобі, але що знижує міцність самого суглоба.
  • Суглобова сумка. Суглобова сумка являє собою натягнуту між бічними поверхнями суглобової виїмки лопатки і анатомічної шийкою плеча сполучно-тканинну капсулу, яка закриває суглобову щілину. Підтримує анатомічну цілісність суглоба за рахунок деякого натягу еластичних волокон, а також за рахунок підтримки негативного тиску всередині суглоба.
  • Зв’язки плечового суглоба. Плечовий суглоб зміцнює відносно невелика кількість зв’язок, що дозволяє йому зберігати велику ступінь рухливості.

При виникненні первинного вивиху в плечовому суглобі виникає розрив суглобової сумки і відбувається розламування суглобової губи. Після вправляння вивиху відбувається деяке відновлення і загоєння даних структур, проте вони стають менш еластичними і гірше стабілізують суглоб. В результаті, через деякий час після відновлення може розвинутися повторний вивих за рахунок зісковзування головки плечової кістки допереду (або назад в разі заднього вивиху). Як наслідок розвивається звичний вивих, тобто вивих в плечовому суглобі виникає при значно менших навантаженнях, ніж цього вимагає здоровий суглоб.

Звичний вивих супроводжується більш мізерною клінічною картиною, ніж перший вивих. Проте, в більшості випадків спостерігається деформація плеча зі зміщенням головки плечової кістки наперед або назад. Больовий синдром спочатку може бути сильно вираженим, однак з часом його інтенсивність знижується.

Лікування звичного вивиху плеча виключно хірургічне. Пов’язано це з тим фактом, що консервативними методами не можна відновити структурну цілісність суглобової губи і суглобової сумки. Сучасні травматологічні операції дозволяють проводити дане хірургічне втручання з мінімальними ушкодженнями навколишніх тканин. Однак в деяких випадках потрібний широкий розріз області суглоба для адекватного ушивання капсули. Вибір типу хірургічного втручання багато в чому залежить від роду діяльності людини, так як після деяких з операцій амплітуда рухів в плечовому суглобі може бути дещо зменшена.

 

27.04.2017
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)