Який прогноз при ревматоїдному артриті?

Прогноз при ревматоїдному артриті залежить від клінічної картини хвороби. Протягом довгих років це захворювання відносилося до патологій з несприятливим прогнозом. Людей, у яких виявлялася дана форма артриту, вважали приреченими на інвалідність. Сьогодні при дотриманні ряду умов прогноз цього захворювання може бути сприятливим. Слід враховувати, що сприятливий прогноз не передбачає відсутність рецидивів (повторних загострень) ревматоїдного артриту, і пацієнт повинен протягом тривалого часу перебувати під наглядом лікаря. Основним чинником, який сприяє сприятливому прогнозом, є своєчасне виявлення захворювання та негайно розпочата терапія. При адекватному лікуванні ремісія може наступити протягом першого року. Найбільш значущий прогрес досягається в період з 2 по 6 рік хвороби, після чого процес призупиняється.

Причини несприятливого прогнозу

До причин, що несприятливо впливають на прогноз, відносяться:

 • жіноча стать пацієнта;
 • молодий вік;
 • загострення, триваюче не менше 6 місяців;
 • запалення більш ніж 20 суглобів;
 • серопозитивний тест на ревматоїдний фактор на початку хвороби;
 • підвищення швидкості осідання еритроцитів;
 • велика концентрація С-реактивного білка (речовини, що є показником запалення) в сироватці крові;
 • велика кількість гаптоглобіну (білка, який формується у гострій фазі запалення) у плазмі;
 • носійство HLA-DR4 (антигену, що вказує на схильність до важкого перебігу захворювання та низьку сприйнятливість до базисним препаратів).

Несприятливого прогнозу також сприяє формування ревматоїдних вузликів на початковій стадії захворювання. Швидке прогресування ерозій і дисфункція суглобів теж відносяться до факторів, сприяючим несприятливого прогнозу. У більшості випадків прогноз є несприятливим, якщо ревматоїдний артрит протікає в септичній формі, яка характеризується активним прогресуванням захворювання.

Щорічно із загальної кількості пацієнтів з даним захворюванням інвалідами стають від 5 до 10 відсотків хворих. Через 15 – 20 років з моменту початку хвороби у переважної кількості пацієнтів діагностується важка стадія ревматоїдного артриту, яка супроводжується непорушністю окремих суглобів.

Летальний результат при ревматоїдному артриті
Летальним результатом при ревматоїдному артриті закінчуються порядку 15 – 20 відсотків випадків. Смерть настає через інфекційнi процеси (пневмонії, пієлонефриту), патологій шлунково-кишкового тракту (кровотечі, прориву), серцево-судинних катастроф (інфаркту, інсульту). Поширеною причиною летального результату при ревматоїдному артриті є агранулоцитоз (стан, при якому в крові знижується рівень лейкоцитів) на тлі якого розвиваються сильні септичні та гнійні процеси.

В цілому, тривалість життя хворих з ревматоїдним артритом менше на 3 – 5 років у порівнянні з рештою людей.

23.12.2015
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)