Чи можна вправляти вивих плеча самому?

 

Самостійно вправляти вивих плеча категорично не рекомендується, так як без належного обладнання, підготовки потерпілого і необхідної кваліфікації можна пошкодити ряд великих судин і нервів, а також спровокувати незворотну деформацію суглобових поверхонь з подальшою інвалідизацією.

Коректне вправлення вивиху плечового суглоба вимагає дотримання наступних правил:

  • Обстеження суглоба на предмет наявності переломів. Найчастіше вивих в плечовому суглобі супроводжується переломом плечової кістки, лопатки або ключиці. Наявність даних переломів вимагає досконалого іншого підходу і в багатьох випадках передбачає хірургічне втручання. Для перевірки цілісності кісткового скелета верхньої кінцівки використовують рентген в двох проекціях, комп’ютерну томографію, магнітно-резонансну томографію. Магнітно-резонансна томографія також дозволяє виявляти ступінь пошкодження суглобової капсули, нервів і судин, а також м’язів.
  • Обстеження верхньої кінцівки на предмет пошкодження нервів і судин. Здійснюється під час клінічного обстеження, шляхом виявлення зон з загубленою чутливістю, а також шляхом порівняння пульсу на променевій артерії обох рук. Також обстеження судин здійснюється за допомогою введення контрастної речовини при рентгенографії.
  • Адекватне знеболювання. Больовий синдром провокує рефлекторний м’язовий спазм, який не дозволяє провести вправлення суглоба. Крім того, біль доставляє дискомфорт і значні страждання потерпілому.
  • Розслаблення мускулатури. Розслаблення мускулатури домагаються шляхом введення місцевого анестетика в область плечового сплетення (місце проходження великих нервових стовбурів, які дають рухові і чутливі імпульси до м’язів плечового пояса) або шляхом внутрішньовенного введення засобів, що викликають розслаблення мускулатури при проведенні загальної анестезії.
  • Контроль вправляння суглоба. Після вправляння суглоба необхідно провести рентгенологічний контроль коректності зіставлення суглобових поверхонь.

Вправлення плечового суглоба може здійснюватися кількома способами. Найчастіше застосовується вправлення за методом Джанелідзе, так як воно є найменш травматичним і найбільш зручним. Проводиться вправлення тільки після адекватного знеболення та розслаблення мускулатури. Потерпілий лежить на горизонтальній поверхні на боці, вививнуте плече звисає з краю столу, голова спочиває на невеликому столику. У момент повного розслаблення м’язів лікар тисне на зігнуте під кутом в 90 градусів передпліччя, одночасно здійснюючи зовнішнє обертання в плечовому суглобі. У момент, коли головка плечової кістки встає на місце може бути почутий характерний звук.

Самостійне вправлення плечового суглоба в домашніх умовах пов’язане з високим ризиком ушкодження суглобової капсули, розтягуванням і розривом м’язів, нервів і судин. Здійснювати дану процедуру необхідно тільки в умовах медичного закладу. Слід розуміти, що вправлення вивихнутого суглоба має бути проведено протягом перших кількох днів, так як, в іншому випадку, суглобові поверхні починають атрофуватися, і суглоб втрачає свою первісну функцію.

 

27.04.2017
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)