Перша допомога при підозрі на перелом ребер

 

Чи потрібно викликати швидку допомогу?

Сам по собі перелом одного або двох ребер (ізольований перелом) не несе загрози для життя потерпілого. Такі переломи заживають самостійно протягом двох – трьох місяців. Основна небезпека в цьому випадку – це порушення дихання.

Множинні переломи ребер, як уже згадувалося в статті перелом ребер, є серйозною травмою і становлять небезпеку для життя, оскільки можуть спричинити за собою порушення цілісності внутрішніх органів – плеври, легень і серцево-судинної системи.

Таким чином, в разі якщо зламано не більше двох ребер, потерпілий знаходиться в свідомості, і немає ніяких інших пошкоджень, хворого можна самостійно доставити в лікарню. Однак існує цілий ряд ознак, за наявності хоча б одного з яких самостійне транспортування є неможливим, і необхідно негайно викликати карету швидкої медичної допомоги.

Швидку допомогу слід викликати при наявності таких симптомів:

 • постраждалий виглядає як при задусі – йому важко дихати, шкіра обличчя набуває ціанотичний відтінок, губи синіють;
 • з рота виділення червоної пінистої крові;
 • пацієнт скаржиться на спрагу, запаморочення, періодично втрачає свідомість.

Ці ознаки можуть свідчити про наявність масивного пошкодження органів грудної клітини або черевної порожнини.

Слід зазначити, що чим більша кількість ребер зламано, тим більша ймовірність розвитку ускладнень з боку внутрішніх органів. Перш за все, це стосується розвитку дихальної недостатності, тому, якщо є підозра на множинний перелом ребер, необхідно терміново викликати бригаду швидкої медичної допомоги.

В якому положенні краще перебувати хворому?

Найкращим і безболісним з точки зору анатомії і фізіології положенням, в якому повинен знаходитися і транспортуватися потерпілий з переломом ребер – це сидяче або напівсидяче положення з опорою на спину. При цьому дуже важливо, щоб пацієнт не спирався на здорову половину грудної клітки, так як це обмежить амплітуду її рухів і утруднить і без того ускладнений подих. Необхідно уважно стежити за тим, щоб потерпілий не лягав, так як гострі відламки ребер з легкістю можуть пошкодити внутрішні органи.

При важкий політравмі (пошкодженні декількох анатомічних відділів), коли потерпілий не може сидіти, його слід привести у напівлежаче положення. Для цього необхідно підкласти під спину подушку або невеликих розмірів м’який валик, сформований з підручних засобів (верхнього одягу, ковдри), тим самим забезпечивши підйом головної частини приблизно на 5 – 10 см. Це знизить приплив крові до плевральних порожнин і забезпечить адекватну вентиляцію легенів.

Чи необхідно давати знеболюючий засіб?

Введення знеболюючих препаратів дозволяє заспокоїти постраждалого, зменшити біль, поліпшити екскурсію грудної клітки (обсяг дихальних рухів) і полегшити загальний стан. Однак некоректне введення препаратів або введення невідповідних лікарських засобів може спровокувати погіршення стану хворого.

До приїзду швидкої допомоги можна скористатися немедикаментозними способами знеболювання, наприклад, прикласти лід або який-небудь холодний предмет. Також можна скористатися безрецептурними знеболюючими препаратами у формі таблеток або ін’єкції (при наявності належних навичок для виконання внутрішньом’язових уколів).

Можна скористатися наступними знеболюючими препаратами:

 • анальгін в дозі 500 мг;
 • парацетамол в дозі 500 мг;
 • ібупрофен в дозі 1200 – 2400 мг;
 • напроксен в дозі 500 – 750 мг.

Як правило, перераховані вище препарати рекомендується приймати лише протягом нетривалого проміжку часу, так як вони можуть викликати безліч побічних ефектів.

Як полегшити дихання у хворого?

Полегшення дихання у потерпілого з переломом ребер досягається наступними способами:
Приплив свіжого повітря. Так як при переломі ребер значно ускладнений акт дихання, необхідно забезпечити максимальний приплив свіжого повітря до потерпілого, тим самим збільшивши концентрацію кисню у вдихуваному їм повітрі. Якщо є можливість, слід надати хворому кисневу маску, в якій вдихаєме повітря збагачується стисненим киснем з балона.
Адекватне знеболювання. При адекватному знеболюванні зменшується інтенсивність больового синдрому, що дозволяє потерпілому здійснювати більш повний вдих. Однак самостійно добитися хорошого знеболення в домашніх умовах практично неможливо.
Правильне положення хворого. Правильне положення хворого обмежує амплітуду руху кісткових уламків, тим самим знижує больовий синдром. Для цього потерпілого необхідно посадити або укладають в напівлежаче положення.
Правильна іммобілізація. Правильна іммобілізація (знерухомлення) грудної клітини досягається шляхом накладення пов’язки, що давить, яка обмежує рух гострих кінців ребер і їх уламків і знижує больові відчуття.
Не менш важливим є своєчасний виклик бригади швидкої медичної допомоги та подальше швидке транспортування хворого в профільний стаціонар для якнайшвидшого проведення діагностичних і лікувальних заходів.

02.06.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)