Ускладнення системного червоного вовчака

 

Ризик розвитку ускладнень системного червоного вовчака безпосередньо залежить від перебігу захворювання.

Варіанти перебігу системного червоного вовчака:

1.Гострий перебіг – характеризується блискавичним початком, бурхливою течією і швидким одночасним розвитком симптомів ураження багатьох внутрішніх органів (легень, серця, центральної нервової системи і так далі). Гострий перебіг системного червоного вовчака, на щастя, зустрічається рідко, так як такий варіант швидко і практично завжди призводить до ускладнень і може стати причиною смерті пацієнта.

2.Подострий перебіг – характеризується поступовим початком, зміною періодів загострень і ремісій, переважанням загальних симптомів (слабкість, схуднення, субфебрильна температура (до 38С) та інші), ураження внутрішніх органів і ускладнення настають поступово, не раніше, ніж через 2-4 роки після початку захворювання.

3.Хронічний перебіг – найбільш сприятливий перебіг СЧВ, відзначається поступовий початок, ураження в основному шкіри і суглобів, більш тривалі періоди ремісії, ураження внутрішніх органів і ускладнення настають через десятки років.

Ураження таких органів, як серце, нирки, легені, центральна нервова система, і крові, які описуються як симптоми захворювання, по суті, і є ускладненнями системного червоного вовчака.

Але можна виділити ускладнення системного червоного вовчака, які призводять до незворотних наслідків і можуть привести до смерті пацієнта:

 • інфаркт міокарда;
 • перикардит;
 • кардіосклероз, вади серця;
 • серцево-дихальна недостатність;
 • гостра або хронічна ниркова недостатність (нефрит);
 • печінкова недостатність;
 • тромбоемболія легеневої артерії;
 • легенева гіпертензія і набряк легенів;
 • гангрена кишечника;
 • інсульт (ішемічний і геморагічний);
 • гангрена нижніх кінцівок в результаті тромбозу судин;
 • внутрішні кровотечі (частіше легеневі) і багато інших.

Що стосується прогнозу, системний червоний вовчак на даний момент повністю не виліковний і вимагає постійного прийому гормональних та інших препаратів.

Якість і тривалість життя при захворюванні на системний червоний вовчак залежить від деяких факторів:

1. Варіант перебігу захворювання: гострий перебіг протікає вкрай несприятливо і через пару років можуть виникнути важкі, загрозливі для життя ускладнення. А з хронічним перебігом, а це 90% випадків СЧВ, можна жити до старості повноцінним життям (якщо дотримуватися всіх рекомендацій лікаря ревматолога і терапевта).

2. Своєчасність, регулярність і адекватність терапії: при тривалому прийомі гормонів глюкокортикоїдів та інших препаратів можна досягти тривалого періоду ремісії, зниження ризику розвитку ускладнень і як результат – поліпшення якості життя і її тривалості. Причому, дуже важливо почати лікування ще до розвитку ускладнень.

3. Вік пацієнта: чим молодший пацієнт – тим вище активність аутоімунного процесу і агресивніше протікає захворювання, що пов’язано з більшою реактивністю імунітету в молодому віці (більше аутоімунних антитіл руйнують власні тканини).

4. Дотримання режиму значно покращує прогноз захворювання. Для цього необхідно постійно спостерігатися у лікаря, дотримуватися його рекомендацій, своєчасно звертатися до медиків при появі будь-яких симптомів загострення захворювання, уникати контакту з сонячними променями, обмежувати водні процедури, вести здоровий спосіб життя і дотримуватися інших правил профілактики ускладнень.

20.03.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)