Набряки ніг


 

Чому сильно набрякають ноги?

Сильні набряки на ногах зазвичай з’являються в результаті порушення відтоку міжтканинної рідини з тканин нижніх кінцівок. Таке часто можна зустріти при патологіях венозної і лімфатичної систем. Іноді це зустрічається при серцевій недостатності, інтоксикаціях, порушенні функції нирок.

Ноги можуть сильно набрякати в наступних випадках:

 • хвороби лімфатичних судин ніг;Чому сильно набрякають ноги
 • венозна недостатність нижніх кінцівок;
 • нефротичний синдром;
 • артрити суглобів ніг;
 • інтоксикації.

Хвороби лімфатичних судин ніг
Хвороби лімфатичних судин (ідіопатична слоновість, синдром Нонні-Мілроя-Мейжа, філяріатози) ніг можуть сприяти порушенню видалення частини міжтканинної рідини з тканин через лімфатичну систему, через що ця вона буде акумулюватися (накопичуватися) в них і призведе до розвитку значних набряків.

Венозна недостатність нижніх кінцівок
Як відомо, венозна система є продовженням артеріальних судин. По ній кров доставляється від периферії (від ніг, рук, органів і ін.) до серця. Існують патології (тромбофлебіт вен ніг, закупорка клубової вени, синдром нижньої порожнистої вени, серцева недостатність та ін.), при яких може виникати венозна недостатність. Її поява проявляється в застої венозної крові в нижніх кінцівках. Обсяги цієї крові постійно наростають через приплив нової артеріальної крові, а також порушення видалення частини міжтканинної рідини, яка повинна виводитися з струмом венозної крові. Застійні явища у венозній системі і блокування видалення води з тканин є головними причинами сильних набряків ніг.

Нефротичний синдром
Нефротичний синдром – це патологічний синдром, при якому спостерігається надмірне видалення білкових молекул з організму через нирки. Це видалення викликає зниження здатності судин утримувати в них самих воду, тому вона активно виходить з них в тканини і накопичується там. Причинами нефротичного синдрому можуть бути різні хвороби нирок – гломерулонефрит, пієлонефрит, амілоїдоз та ін.

Артрити суглобів ніг
Ноги можуть сильно набрякати і в області суглобів. Причиною цьому служать артрити – запальні хвороби, що виникають у відповідь на пошкодження різних структурних компонентів суглобів ніг (колінних, гомілковостопних і ін.). Причинами артритів можуть бути інфекція, травми, пухлини, аутоімунні процеси, алергія і інші фактори.

Інтоксикації
Інтоксикації різними токсичними речовинами (пестицидами, ліками, важкими металами, радіоактивними речовинами і ін.) В процесі роботи, відпочинку, лікування можуть викликати пошкодження судин, органів (серце, нирки, печінку, мозок), що регулюють кровопостачання, склад крові.


 

Чому набрякає нога після операції?

На сьогоднішній день існує досить патологій ніг, які можуть бути вилікувані тільки хірургічними методами лікування. На нижніх кінцівках дуже часто здійснюють артропластику (протезування суглобів), ангіопластику (протезування судин), флебектомію (видалення вен), тромбектомію (видалення тромбів) і ін. До хірургічних методів лікарі часто вдаються при лікуванні переломів кісток, поранень, флегмон, гангрени ноги і ін.
Чому набрякає нога після операції
Нерідко у пацієнтів після цих операцій набрякають ноги. Набряклість, в більшості випадків, викликана деякими функціональними порушеннями в судинній системі, а також присутністю запальних процесів в тканинах нижніх кінцівок.

Як відомо, хірургічна операція – це інвазивна (травматична) операція, при якій частково пошкоджується цілісність різних судин (вен, артерій, лімфатичних судин). Після операції ці судини або відновлюють повністю свою функцію, або звужуються, злипаються і реканалізіруются (тобто утворюють нове відгалуження).

Процеси судинних змін займають певний проміжок часу і не відбуваються відразу. Тому в тканинах, в яких пошкодилися при операції судини, виникає судинна недостатність (артеріальна, венозна, лімфатична), гальмується доставка артеріальної крові, відтік венозної і лімфатичної рідини (так як судини пошкоджені). Через це міжтканинна рідина накопичується між тканинами і обумовлює набряк ноги.

Крім того на прохідність судин і, зокрема, венозних впливає стан системи гемостазу (згортання) крові. Досить часто після операцій розвиваються тромбози дрібних вен, що погіршує венозну судинну недостатність.

При операції також має місце пошкодження дрібних нервів, які надають регулюючий вплив на стінки судин. Судини втрачають тонус, розширюються, у них підвищується проникність, і рідина з них активно надходить в тканини ноги.

Набряк тканин після хірургічної операції частково може бути обумовлений запальними процесами в самих тканинах (шкірі, м’язах, підшкірно-жирової клітковини і ін.), Так як при них відбувається розширення судин, збільшується приплив крові до ушкоджених тканин.

Не варто забувати, що пошкодити судини, нерви і викликати запалення може і сама патологія, для лікування якої застосовувалося хірургічне лікування нижньої кінцівки.


 

Чому болить і набрякає нога?

У більшості випадків, хворобливість і набряк ноги спровоковані запальними процесами, що спостерігаються при механічному (травматичне пошкодження ніг) і бактеріальному (флегмона, бешиха) пошкодженні її Чому болить і набрякає ногатканин. Нерідко ці два симптоми можуть мати місце при патологіях, що викликають порушення відтоку венозної крові (тромбоз вен ноги) і лімфатичної рідини (лимфангиит, філяріатози) з тканин нижньої кінцівки.

Біль і набряк в нозі часто виникають з наступних причин:

 • Тромбоз вен ноги. Больовий синдром викликаний затримкою (через відсутність їх видалення через венозну систему) і впливом токсичних продуктів обміну речовин, що утворюються постійно в тканинах, на нервові закінчення. Набряклість ноги виникає завдяки пошкодження цими метаболітами власних тканин нижньої кінцівки і розвитку запалення.
 • Лімфангіт. Біль і набряк пов’язані з запаленням лімфатичних судин, стазу в лімфатичної системи ніг і механічної компресії нервів (оточуючими їх набряклими тканинами).
 • Філяріатози. Болі в нозі при філяріатозі (бругіоз, вухереріоз), що викликають вторинну слоновість, з’являються внаслідок запалення лімфатичних судин. Набряклість спровокована лімфостазом (застоєм лімфи) в нижніх кінцівках.
 • Артрит. Набряклість в нозі, як і болі при артриті (запалення суглоба), є прямим наслідком запальних процесів, що відбуваються в ушкодженому суглобі.
 • Міозит. Болі при міозиті (запалення м’язів) виникають внаслідок пошкодження нервових закінчень, що іннервують м’язи нижньої кінцівки. Набряк є зовнішнім проявом збільшення цих м’язів через їх запалення.
 • Флегмона. Больовий синдром і набряклість в нозі при флегмоні викликані важким гнійним запаленням її підшкірно-жирової клітковини, нервів, м’язів, зв’язок і інших тканин.
 • Бешиха. При бешиховому запаленні набряк і біль у нозі пов’язані з пошкодженням нервових закінчень шкіри різними мікробами і країнам, що розвиваються через це її запаленням.
 • Травматичне ушкодження ніг. У разі нещасного випадку ноги часто порушується цілісність Травматичне ушкодження ніганатомічних структур, уражаються судини, нерви, шкіра, м’язи, кістки, розвивається їх запалення. Це і служить причиною болів і набряку в нозі.
 • Жирові набряки. Болі в нозі при жирових набряках пов’язують з патологічним розростанням жирової тканини в підшкірному просторі і періодично виникаючими запальними процесами в ній.
02.08.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)