Системний червоний вовчак у дітей

 

У дітей системний червоний вовчак зустрічається рідше, ніж у дорослих людей. У дитячому віці з аутоімунних захворювань частіше виявляють ревматоїдний артрит. На системний червоний вовчак переважно (в 90% випадків) хворіють дівчинки. Системний червоний вовчак може бути і у дітей грудного та раннього віку, та найбільша кількість випадків цієї хвороби припадає на період статевого дозрівання, а саме на вік 11-15 років.

З огляду на особливість імунітету, гормональний фон, інтенсивність росту, системний червоний вовчак у дітей протікає зі своїми особливостями.

Особливості перебігу системного червоного вовчака в дитячому віці:Особливості перебігу системного червоного вовчака в дитячому віці

 • більш важкий перебіг захворювання, велика активність аутоімунного процесу;
 • хронічний перебіг хвороби у дітей зустрічається лише в третині випадків;
 • частіше зустрічається гострий або підгострий перебіг захворювання з швидким ураженням внутрішніх органів;
 • також тільки у дітей виділяють найгостріший або блискавичний перебіг вовчаку – практично одночасне ураження всіх органів, включаючи центральну нервову систему, що може привести до загибелі маленького пацієнта в перші півроку від початку захворювання;
 • частий розвиток ускладнень і висока смертність;
 • найбільш часте ускладнення – порушення згортання крові у вигляді внутрішніх кровотеч, геморагічних висипань (синці, крововиливи на шкірі), як результат – розвиток шокового стану ДВЗ-синдрому – дисеміноване внутрішньосудинне згортання крові;
 • системний червоний вовчак у дітей часто протікає у вигляді васкуліту – запалення кровоносних судин, що і зумовлює тяжкість процесу;
 • діти, що хворіють на системний червоний вовчак зазвичай виснажені, мають виражений дефіцит маси тіла, аж до кахексії (крайній ступінь дистрофії).

 

Основні симптоми системного червоного вовчака у дітей:

1. Початок хвороби гострий, з підвищенням температури тіла до високих цифр (понад 38-39С), з болями в суглобах і вираженою слабкістю, різкою втратою маси тіла.
2. Зміни шкіри у вигляді «метелика» у дітей зустрічаються відносно рідко. Але, з огляду на розвиток нестачі тромбоцитів крові, частіше зустрічається геморагічна висипка по всьому тілу (синці без причини, петехії або точкові крововиливи). Також однією з характерних ознак системних захворювань є випадання волосся, вій, брів, аж до повного облисіння. Шкіра стає мармуровою, дуже чутливою до сонячних променів. На шкірі можуть бути різні висипання, характерні для алергічних дерматитів. У деяких випадках розвивається синдром Рейно – порушення кровообігу кистей рук. У ротовій порожнині можуть бути виразки, що довго не загоюються – стоматит.
3.Болі в суглобах – типовий синдром системного червоного вовчака, біль носить періодичний характер. Артрит супроводжується скупченням рідини в порожнині суглобів. Біль в суглобах з часом поєднується болями в м’язах і скутістю рухів, починаючи з дрібних суглобів пальців.
4. Для дітей характерно утворення ексудативного плевриту (рідина в плевральній порожнині), перикардиту (рідина в перикарді, оболонці серця), асциту та інших ексудативних реакцій (водянка).
5.Ураження серця у дітей зазвичай проявляється у вигляді міокардиту (запалення серцевого м’яза).
6.Ураження нирок або нефрит набагато частіше розвивається в дитячому віці, ніж у дорослому. Такий нефрит відносно швидко призводить до розвитку гострої ниркової недостатності (що вимагає інтенсивної терапії та гемодіалізу).
7.Ураження легень у дітей зустрічається рідко.
8. У ранньому періоді хвороби у підлітків в більшості випадків спостерігається ураження шлунково-кишкового тракту (гепатит, перитоніт і так далі).
9.Ураження центральної нервової системи у дітей характеризується примхливістю, дратівливістю, в важких випадках можуть розвинутися судоми.

Тобто у дітей системний червоний вовчак характеризується різноманітністю симптомів. І багато цих симптомів симптоми системного червоного вовчака у дітеймаскуються під виглядом інших патологій, діагноз системний червоний вовчак передбачається не відразу. На жаль, адже вчасно розпочате лікування – запорука успіху в переході активного процесу в період стійкої ремісії.

Принципи діагностики системного червоного вовчака такі ж, як і дорослих, грунтуються в основному на імунологічних дослідженнях (виявлення аутоімунних антитіл).
В загальному аналізі крові у всіх випадках і з самого початку хвороби визначаються зниження кількості всіх формених елементів крові (еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів), порушене згортання крові.

Лікування системного червоного вовчака у дітей, як і у дорослих, передбачає тривалий прийом глюкокортикоїдів, а саме Преднізолону, цитостатиків і протизапальних препаратів. Системний червоний вовчак – це діагноз, який вимагає термінової госпіталізації дитини в лікарню (ревматологічне відділення, при розвитку важких ускладнень – у відділення інтенсивної терапії або реанімації).
В умовах стаціонару проводять повне обстеження пацієнта і підбирають необхідну терапію. Залежно від наявності ускладнень проводиться симптоматична і інтенсивна терапія. З огляду на наявність у таких хворих порушення згортання крові, часто призначають ін’єкції гепарину.
У разі вчасно розпочатого і регулярного лікування системного червоного вовчака можна досягти стійкої ремісії, при цьому діти ростуть і розвиваються відповідно до віку, в тому числі відбувається нормальне статеве дозрівання. У дівчаток встановлюється нормальний цикл менструації і в майбутньому можлива вагітність. В такому випадку прогноз на життя сприятливий.

 

03.03.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)