Причини вивиху плечового суглоба

 

Вивих плечового суглоба зазвичай розвивається в результаті травматичного впливу на один з компонентів суглоба, пояса верхньої кінцівки або вільної верхньої кінцівки, який може розвинутися через удар, падіння, сильне і різке м’язове скорочення або рух. В результаті, під дією шкідливого чинника відбувається зміщення суглобових поверхонь і частковий або повний розрив суглобової капсули. Залежно від напрямку зсуву плечової кістки щодо суглобової поверхні лопатки виділяють кілька типів вивихів, кожен з яких в тій чи іншій мірі розрізняється за механізмом виникнення.


Зустрічаються такі форми вивиху плечового суглоба:

 • Передній вивих. Передній зсув плечової кістки зустрічається найбільш часто, майже в 95 – 98% випадків серед усіх вивихів плечового суглоба. При даному типі ушкодження головка плечової кістки зміщується вперед під ростральний відросток лопатки, втрачаючи при цьому контакт з суглобовою западиною лопатки. Розвивається передній зсув плечової кістки в результаті непрямого травматизму вільної верхньої кінцівки, що знаходиться в положенні розгинання і зовнішнього обертання. Також вивих може статися в результаті прямого впливу на плечову кістку при ударі ззаду. У рідкісних випадках зміщення може виникнути в результаті м’язового скорочення при конвульсіях. Вроджене ураження сполучної тканини, яка бере участь у формуванні суглобової сумки, може привести до повторних або звичних передніх вивихів з мінімальним пошкодженням сусідніх м’яких тканин, нервів і судин.
 • Задній вивих. Заднє зміщення головки плечової кістки при вивиху в плечовому суглобі зустрічається рідше переднього, однак значно частіше за інших форм патології. Даний варіант вивиху виникає в результаті як прямого травматизму, коли місце прикладання сили знаходиться в передній області плечового суглоба, так і непрямого, коли місце прикладання сили знаходиться на віддалі від суглоба (в області передпліччя, ліктя, кисті). Задній вивих зазвичай виникає при ударах плеча, що знаходиться в положенні згинання і внутрішнього обертання.
 • Нижній вивих. Зсув головки плечової кістки вниз щодо суглобової западини зустрічається вкрай рідко. Дана форма вивиху розвивається в результаті впливу на плече, що знаходиться в положенні надмірного відведення (рука піднята вище горизонтального рівня). В результаті плечова кістка зміщується під суглобову западину, фіксуючи кінцівку в патологічному положенні (рука піднята над головою). Найчастіше при нижньому зсуві виникає пошкодження судин і нервів, які проходять в області пахвової западини.

Виходячи з вищесказаного можна зробити висновок, що найбільш частою причиною вивиху плечового суглоба незалежно від форми є прямий (удар самого суглоба) або непрямий травматичний вплив.

Окремої згадки заслуговують вивихи, що виникли в результаті сильного і різкого скорочення м’язів плечового пояса зі зміщенням суглобових поверхонь і розривом сухожильно-зв’язкового апарату. Подібний механізм вивиху плечового суглоба зустрічається вкрай рідко. У деяких випадках він може супроводжувати судоми (неконтрольовані м’язові скорочення), що виникли в результаті патології центральної нервової системи (епілепсія), отруєння деякими токсинами, а також під впливом електричної стимуляції.

Слід мати на увазі, що при різних патологіях суглоба, зв’язок, а також при захворюваннях сполучної тканини вивих в плечовому суглобі може відбуватися під дією травматичного фактора набагато меншої інтенсивності, ніж в звичайних умовах. Нерідко виникає «звичний» вивих плеча, тобто розвивається патологічна ситуація, при якій зміщення суглобових поверхонь набуває хронічного характеру. Пов’язане виникнення даної патології з пошкодженням формувань, що забезпечують функціональну і анатомічну цілісність суглоба.

Звичний вивих плеча може розвинутися на тлі пошкодження наступних структур:

 • сухожилля м’язів, що стабілізують плече;
 • зв’язки плеча;
 • суглобова сумка;
 • суглобова губа, розташована на суглобовій западині лопатки.

У переважній більшості випадків перший вивих плечового суглоба супроводжується пошкодженням (розривом або розтягуванням) перерахованих структур. В результаті цього, навіть після вправляння плечової кістки, суглоб втрачає колишню стабільність і виявляється схильним до подальших зсувів.

 

27.04.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)