Системний червоний вовчак та вагітність. Ризики і особливості лікування

 

На системний червоний вовчак частіше хворіють молоді жінки, і для будь-якої жінки питання материнства дуже важливе. Але СЧВ і вагітність – це завжди великий ризик як для матері, так і для майбутнього малюка.

 

Ризики вагітності, жінки хворої на системний червоний вовчак:

1. Системний червоний вовчак в більшості випадків не впливає на можливість завагітніти, так само як і тривалий прийом Преднізолону.
2. При прийомі цитостатиків (Метотрексат, Циклофосфан і інші) вагітніти категорично не можна, так як ці препарати будуть впливати на статеві клітини і клітини ембріона; вагітність можлива лише не раніше, ніж через півроку після відміни цих препаратів.
3. Половина випадків вагітності при системному червоному вовчаку закінчується народженням здорового, доношеного малюка. У 25% випадків такі дітки народжуються недоношеними, а в чверті випадків спостерігається невиношування вагітності.
4. Можливі ускладнення вагітності при системному червоному вовчаку, в більшості випадків пов’язані з ураженням судин плаценти:

 • загибель плода;
 • викидні на ранніх термінах вагітності;
 • формування у дітей важких пороків розвитку;
 • фосфоліпідні антитіла можуть привести до утворення тромбу;
 • передчасне відшарування плаценти;
 • розвиток плацентарної недостатності, як результат – хронічна гіпоксія плода і затримка внутрішньоутробного розвитку (ЗВУР);
 • маткова кровотеча під час або після пологів;
 • СЧВ збільшує прояви пізнього токсикозу або гестозу другої половини вагітності, який проявляється підвищенням артеріального тиску, набряками, втратою білка з сечею. Цей стан призводить до нестачі кисню для плода і порушення його розвитку.

5. Гормональний фон вагітності також впливає на перебіг системного червоного вовчака. Так, в третині випадків розвивається посилення перебігу захворювання. Ризик такого погіршення максимальний в перші тижні I, або в III триместрі вагітності. А в інших випадках спостерігається тимчасовий відступ хвороби, але при цьому здебільшого варто очікувати сильного загострення системного червоного вовчака через 1-3 місяці після пологів. Ніхто не знає, яким шляхом піде аутоімунний процес.
6. Вагітність може стати пусковим механізмом у розвитку початку системного червоного вовчака. Також вагітність здатна спровокувати перехід дискоїдного (шкірного) червоного вовчака у СЧВ.
7. Мати хвора на системний червоний вовчак може передати гени своєму малюкові, що призводять до розвитку у нього системного аутоімунного захворювання протягом життя.
8. У дитини може розвинутися неонатальний червоний вовчак, пов’язаний з циркуляцією материнських аутоімунних антитіл в крові малюка; цей стан тимчасовий і оборотний.
чи можна вагітніти при червоному вовчаку

Методичні рекомендації при плануванні вагітності жінки, яка страждає на системний червоний вовчак:

 • Планувати вагітність необхідно під контролем кваліфікованих лікарів, а саме ревматолога і гінеколога.
 • Бажано планувати вагітність в період стійкої ремісії хронічного перебігу СЧВ.
 • При гострому перебігу системного червоного вовчака з розвитком ускладнень вагітність може згубно позначитися не тільки на здоров’я, але і привести до летального результату жінки. А якщо все ж вагітність настала в період загострення, то питання про можливе її збереження вирішується лікарями, спільно з пацієнткою. Адже загострення СЧВ вимагає тривалого прийому препаратів, деякі з яких абсолютно протипоказані під час вагітності.
 • Вагітніти рекомендовано не раніше, ніж через 6 місяців після відміни цитотоксичних препаратів (Метотрексат і інші).
 • При ураженні нирок і серця про вагітність мови йти не може, це може привести до летального результату жінки від ниркової і / або серцевої недостатності, адже саме на ці органи йде величезне навантаження при виношуванні малюка.

Ведення вагітності при системному червоному вовчаку:

1.Необходімо протягом всієї вагітності спостерігатися лікарем ревматологом і акушером-гінекологом, підхід до кожної пацієнтки тільки індивідуальний.
2.Обов’язково дотримання режиму: не перепрацьовувати, не нервувати, нормально харчуватися.
3.Уважно ставитися до будь-яких змін свого здоров’я.
4.Неприпустимо розродження поза пологовим будинком, так як є ризик розвитку важких ускладнень під час і після пологів.
5.Обов’язковий контроль лабораторних та інструментальних досліджень на всьому протязі вагітності:

 • загальний аналіз крові;
 • загальний аналіз сечі;
 • біохімічний аналіз крові і печінкові проби;
 • імунологічне дослідження крові, особливо важливі фосфоліпідні антитіла і LE-клітини;
 • УЗД плоду і доплерографія судин плаценти;
 • ЕКГ;
 • УЗД нирок та черевної порожнини.

ризики вагітності при вовчаку

6.Ні в якому разі не можна самостійно відміняти терапію системного червоного вовчака через вагітність, так як це може призвести до загострення процесу. А в разі різкого припинення прийому гормональних препаратів може розвинутися синдром відміни з тяжкими наслідками.
7.Ще на самому початку вагітності доктор ревматолог призначає або коригує терапію. Преднізолон – основний препарат для лікування системного червоного вовчака, не протипоказаний в період вагітності. Доза препарату підбирається індивідуально.
8.Також вагітним з СЧВ рекомендований прийом вітамінів, препаратів калію, аспірину (до 35-го тижня вагітності) і інших симптоматичних і протизапальних засобів.
9.Обов’язкове лікування пізнього токсикозу і інших патологічних станів вагітності в умовах пологового будинку.
10.Після пологів ревматолог збільшує дозу гормонів; в деяких випадках рекомендовано припинення грудного вигодовування, а також призначення цитостатиків та інших препаратів для лікування СЧВ – пульс-терапія, так як саме післяпологовий період небезпечний для розвитку важких загострень захворювання.

Раніше всім жінкам, хворим на системний червоний вовчак не рекомендували вагітніти, а в разі зачаття всім рекомендували штучне переривання вагітності (медичний аборт). Зараз же думку з цього приводу медики змінили, не можна позбавляти жінку материнства, тим більше є чималі шанси народити нормального здорового малюка. Але необхідно все зробити для того, щоб максимально знизити ризик для матері і малюка.

10.03.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)