Біль під коліном

 

Болі в підколінному просторі можуть бути викликані розтягуванням зв’язкового апарату, запаленням на рівні судинно-нервового пучка, а також зростанням об’ємного утворення.


 

 

Болі під коліном внаслідок розтягування зв’язкового апарату

Розтягування зв’язкового апарату колінного суглоба, зокрема, задній його частині, може статися при надмірному насильницькому розгинанні ноги. Часто травми такого роду асоціюються з внутрішньосуглобовими переломами, оскільки в момент розтягування все навантаження, яку несли зв’язки, перерозподіляється на бічні частини суглобових поверхонь обох кісток (стегнової та великогомілкової). Оскільки бічні частини суглобових поверхонь анатомічно не пристосовані до навантажень, які випадають на долю центральних частин, виникає біль під коліном, відбувається розкол в найбільш слабкому місці з тріщиною, що йде вглиб паралельно з віссю кістки. Іншими словами, формується так званий Т-образний вколоченний внутрішньосуглобовий перелом.

При розтягуванні зв’язок і сухожиль позаду коліна відбувається надмірне механічне подразнення пропріоцептивних нервових закінчень, в нормі відповідальних за відчуття зміщення частин тіла відносно один одного. Через деякий час набряк посилює здавлення даних закінчень, викликаючи відчуття болю під коліном. Відновлення цілісності зв’язок відбувається в середньому по закінченні 2 – 3 тижнів, однак тонус потерпілого сухожилля або зв’язки практично ніколи не відновлюється повністю, у зв’язку з чим навіть через роки можуть відбуватися повторні розтягування, вивихи і переломи з таким же механізмом.


 

 

Запалення судинно-нервового пучка в області підколінної ямки

Судинно-нервовий пучок підколінної ямки найчастіше складається з підколінної артерії, підколінної вени і великогомілкового нерва.біль під коліном

Основною причиною запалення підколінної артерії є формування в ній тромбу. Рідше причиною запалення служить аневризма і травматичний фактор. При формуванні тромбу в області закупорки розвивається гострий дефіцит кисню, який проявляється вираженими локальними болями під коліном і зблідненням ураженої області. У зв’язку з тим, що підколінна артерія є основною судинною магістраллю, якою доставляється кров до нижчерозташованих частин ноги, її закупорка відразу позначається на функціональної спроможності коліна, гомілки і стопи. Однак, оскільки в області коліна присутня наявність розгалуженої мережі колатералей, дефіцит може бути не абсолютним, а відносним, що призведе до болів під коліном при фізичному навантаженні і їх відсутності в спокої. Проте, справедливості заради слід зауважити, що в більшості випадків дані анастомози виявляються неспроможними, а у хворого в разі ненадання термінової медикаментозної чи хірургічної допомоги розвивається гангрена ноги нижче місця закупорки, яка супроводжується жахливими болями і вираженим синдромом загальної інтоксикації.

Запалення підколінної вени розвивається, як правило, при її варикозному розширенні. Струм крові в місці варикозу сповільнюється, формені елементи крові (еритроцити, лейкоцити, тромбоцити) осідають на мікроскопічні тріщинки в стінці вени. Потім щільність і величина осаду зростає, і він трансформується в тромб. Закупорка кровотоку в області підколінної артерії також як і закупорка підколінної артерії викликає біль під коліном і може привести до гангрени ноги, проте частіше цього не відбувається з причини розвиненої системи поверхневих вен, по яких кров відтікає назад до серця. Біль в області тромбу викликається браком кровопостачання, а також приєднанням бактерій, які поступово руйнують судинну стінку. Інтенсивність болю при тромбозі підколінної артерії, без сумніву, висока, проте на порядок нижче болів при тромбозі підколінної артерії.

Запалення великогомілкового нерва (неврит) рідко буває ізольовано на рівні коліна. Зазвичай болі поширюються по ходу сідничного нерва і його найбільш великої гілки – великогомілкового нерва, від крижів вниз по задній поверхні стегна, коліна і верхньої третини гомілки. Причиною невриту є утиск нерва в одному з кісткових каналів, забій, розтягнення, а також локальне охолодження в потоці холодного повітря (кондиціонер, протяг). Рідше зустрічається вірусне або аутоімунне ураження вищевказаних нервів, що розвивається, як правило, системно. Болі в спокої носять помірний, часто пульсуючий характер. Їх посилення відбувається при розтягуванні нерва (позитивний симптом натягу Ласега).


 

 

Біль від зростання об’ємного утворення в підколінній ямці

Серед об’ємних утворень, які виявляються в підколінної ямці, визначають кісту (Бейкера), аневризму підколінної артерії, збільшений лімфатичний вузол і пухлинне утворення.

Кіста Бейкера є скупченням синовіальної рідини в синовіальній сумці на задній поверхні колінного суглоба. Ця кіста кіста Бейкераможе сполучатися з порожниною суглоба, а може бути і ізольована. У зв’язку з цим її консистенція може бути м’якою або щільною. Як правило, кіста рухлива, не спаяна з навколишніми тканинами, незначно болюча і виступає при розгинанні коліна.

Аневризма підколінної артерії – явище досить рідкісне, однак періодично зустрічається в хірургічній практиці. Вона являє собою локальне розширення або додаткову порожнину, з’єднану з основним стволом артерії. Стінки аневризми стоншені, в зв’язку з чим постійно присутній ризик її розриву і важкої внутритканевої кровотечі. Як правило, аневризма не спаяна з навколишніми тканинами, при пальпації пульсує. Хворобливість може відчуватися періодично в моменти зростання утворення і при високому артеріальному тиску (заняття спортом, артеріальна гіпертонія та ін.).

Лімфатичні вузли підколінної ямки можуть збільшуватися в результаті локального їх запалення або запалення нижчих тканин ноги. Як правило, вони болючі, особливо при згинанні ноги в коліні і при обмацуванні. Також може відзначатися локальне почервоніння і підвищення температури шкіри. Запалений лімфатичний вузол слабо рухливий, еластичний, з рівними контурами.

Пухлинні процеси підколінної ямки зустрічаються не часто. Їх характеристики (щільність, еластичність, спаяність з оточуючими тканинами, болючість і т. д.) залежать від виду пухлини.

21.06.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)