Лікування перелому ребер


[tip]

Зміст:

[/tip]


 

 

Лікування при переломі ребер в стаціонарі

Лікування в стаціонарі при переломі ребер необхідно на початкових етапах для здійснення коректного знеболювання і накладення постійної пов’язки на грудну клітку. При наявності ускладнень або при серйозному порушенні дихання і серцевої діяльності проводиться тривале лікування, спрямоване на стабілізацію хворого і нормалізацію життєвих показників.

 • У стаціонарі здійснюються такі процедури:
  Новокаїнова блокада. Новокаїнова блокада є методом знеболення шляхом введення новокаїну (або іншого місцевого анестетика) в місце перелому. Завдяки цьому тимчасово знижується чутливість нервових волокон і усувається болюче відчуття. Новокаїнова блокада може бути здійснена одноразово, однак при необхідності процедуру повторюють кілька разів. Перед виконанням блокади проводиться обов’язкова алергічна проба з новокаїном, так як даний препарат здатний викликати важкі алергічні реакції.
 • Знеболювання наркотичними препаратами. При неможливості проведення новокаїнової блокади або з будь-яких інших міркувань хворого можна знеболити за допомогою наркотичних анальгетиків. Однак у зв’язку з великою кількістю побічних ефектів і можливим розвитком залежності їх застосовують тільки в разі крайньої необхідності і протягом нетривалого періоду часу.
 • Накладення гіпсової пов’язки. Пацієнтам, здатним тривалий час знаходиться в гіпсовій пов’язці (молоді люди без супутніх патологій), накладають гіпсовий корсет, який обмежує амплітуду рухів грудної клітки, тим самим стабілізує кісткові уламки, знижує больові відчуття і стимулює черевної тип дихання (за допомогою діафрагми).
 • Накладення кругової чи не здавлює пов’язки. Пацієнтам, які погано переносять важкий гіпсовий корсет, може бути накладена кругова чи не здавлює пов’язка за допомогою еластичних бинтів.
 • Іммобілізація кісткових уламків за допомогою спеціальних пристосувань. При наявності масивних ребрових панелей або при двосторонніх переломах ребер може знадобитися установка спеціальних пластин, які до зрощення кістки будуть утримувати відламки в правильному положенні і формувати жорсткий каркас грудної клітини. Даний спосіб фіксації кісткових уламків вимагає тривалого постільного режиму, тому він показаний тільки в разі крайньої необхідності.

 

Чи потрібен постільний режим при переломі ребер?

При неускладненому переломі одного або двох ребер лікування може проходити на дому. При цьому рекомендується постільний режим в положенні сидячи протягом 1 – 2 тижнів і легка дихальна гімнастика. Важких фізичних навантажень і різких рухів слід уникати впродовж одного місяця. При важких переломах ребер, коли виникає необхідність у фіксації кісткових уламків за допомогою спеціальних пристосувань, може бути призначено постільний режим на строк до одного місяця.

 

 

Коли потрібна операція при переломі ребер?

У більшості випадків при неускладненому переломі ребер немає необхідності в оперативному лікуванні. operatsiya-pri-perelomi-reberПроте, при розвитку ряду ускладнень, коли самостійне відновлення неможливо, а медикаментозне лікування є недостатньо ефективним, може знадобитися оперативне втручання.

Хірургічне лікування необхідно в наступних ситуаціях:

 • Відкрита рана грудної клітини. Відкрите поранення грудної клітини вимагає хірургічного лікування, так як необхідна первинна обробка країв рани з видаленням нежиттєздатних фрагментів тканин, перев’язування кровоточивих судин, введенням антибактеріальних препаратів і подальшим ушиванням рани.
 • Пневмоторакс. При клапанному пневмотораксі необхідно видалити з плевральної порожнини надлишок повітря. Домагаються цього шляхом введення в порожнину плеври спеціальної трубки, до якої підключають вакуумний насос.
 • Гемоторакс. При скупченні крові в порожнині плеври необхідно її видалення, так як вона здавлює легені і органи середостіння. Для цього в порожнину плеври вводять спеціальну трубку, по якій відкачують кров (при необхідності її фільтрують і вливають назад в судинне русло пацієнта). Однак якщо кровотеча в плевральній порожнині не припиняється самостійно, виникає необхідність в проведенні відкритої операції, під час якої судину що кровоточить перев’язують.
 • Пошкодження серця, великих кровоносних судин, кровотеча. При пошкодженні серця, великих кровоносних судин, наявності внутрішньої кровотечі необхідна екстрена операція, спрямована на якнайшвидше відновлення цілісності життєво важливих органів.
 • Значне зміщення кісткових уламків. Значне зміщення кісткових уламків вимагає хірургічного втручання, під час якого проводиться їх зіставлення і фіксація.

Хірургічне лікування також може знадобитися при пошкодженні органів черевної порожнини, при важкому забитті легкого, при наявності сторонніх предметів в ранової каналі або в порожнині плеври.

 

Як довго зростається перелом ребра?

Зрощення одиничних неускладнених переломів ребер зазвичай триває 3 – 5 тижнів у дорослих і 2 – 3 тижні у дітей, після чого працездатність повністю відновлюється. Однак певні фактори можуть збільшити термін зрощення перелому.

Зрощення перелому ребер сповільнюється в наступних ситуаціях:

 • похилий вік хворого;
 • важкий загальний стан пацієнта;
 • переломи зі зміщенням уламків;
 • множинні ускладнені переломи;
 • помилки в лікуванні (неточне зіставлення відламків, неповна іммобілізація).

 

 

Які медикаменти призначаються при переломі ребер?

Основу медикаментозного лікування перелому ребер становлять знеболюючі препарати. Найчастіше призначаються нестероїдні протизапальні засоби, однак в деяких випадках вдаються до сильнодіючих наркотичних знеболювальних препаратів.

При переломі ребер застосовуються такі ненаркотичні знеболюючі препарати:

 • Німесил. Німесил є нестероїдних протизапальних препаратом. Блокує фермент, який бере участь в синтезі речовин, необхідних для формування больового відчуття. Приймається всередину після їжі. Разова доза 100 мг. Знеболюючий ефект розвивається протягом години і триває 8 – 12 годин. Приймати слід 2 рази на день, не більше двох тижнів.
 • Диклофенак. Диклофенак також є нестероїдним протизапальним препаратом. Приймається внутрішньо під час їжі по 25 – 50 мг 2 – 3 рази на добу. Максимальна добова доза становить 150 мг.
  При переломі ребер використовуються наступні наркотичні препарати:
 • Морфін. Морфін є золотим стандартом при лікуванні сильного больового синдрому. У терапевтичних дозах пригнічує передачу больових імпульсів в центральну нервову систему. Знижує емоційну реакцію на біль, викликає стан душевного комфорту і благополуччя. У високих дозах виробляє снодійний ефект. Вводиться підшкірно по 1 мл 1% розчину кожні 4 – 6 годин. Разова доза 10 мг. Максимальна добова доза 50 мг. При підшкірному введенні знеболюючий ефект розвивається через 10 – 30 хвилин і триває 4 – 5 годин.
 • Промедол. Промедол порушує передачу больових імпульсів в центральну нервову систему. Знеболююча дія більш слабка і менш тривала, ніж у морфіну. Змінює емоційне забарвлення болю, надає протишокову і слабку снодійну дію. 1 мл 1% розчину вводиться підшкірно в разовій дозі 10 – 40 мг. Знеболюючий ефект розвивається через 10 – 20 хвилин і триває 2 – 4 години. Максимальна добова доза 160 мг.

При розвитку застійної пневмонії або іншого інфекційного ускладнення призначаються антибактеріальні препарати. Вибір антибіотиків грунтується на мікробіологічному дослідженні патологічних матеріалів (мокрота, гнійні виділення), так як воно дозволяє судити про чутливість мікроорганізмів до використовуваних ліків.

При підозрі на інфекційне ускладнення використовують наступні антибіотики:

 • Амоксиклав. Комбінований препарат амоксициліну (антибіотик широкого спектру дії) і клавуланової кислоти. Згубний щодо аеробних і анаеробних бактерій. Застосовується всередину по 250 мг 3 рази на добу. За тяжкого перебігу інфекції – 500 мг 3 рази на добу або внутрішньовенно по 1,2 г 3 – 4 рази на добу в залежності від тяжкості інфекції. Курс лікування – 14 днів.
 • Цефтриаксон. Антибіотик широкого спектру дії, вбиває безліч аеробних і анаеробних мікроорганізмів. Вводиться внутрішньом’язово в дозі 0,5 – 1 г кожні 12 годин. Максимальна добова доза 4 г. Тривалість лікування 7 – 14 днів залежно від тяжкості інфекції.

 

Реабілітація після перелому ребер

Повернення до спортивної діяльності після перелому ребер можливий не раніше, ніж через 1 – 2 місяці після отримання травми і залежить від інтенсивності больового синдрому. Важкі тренування і фізичне навантаження не рекомендуються протягом як мінімум перших 3 тижнів. Вітається поступове збільшення рухової активності, яке повинно ґрунтуватися на власному сприйнятті больового відчуття.

Протягом перших тижнів після перелому рекомендується практикувати дихальну гімнастику, яка дозволяє зміцнити мускулатуру, поліпшити загальний стан і нормалізувати надходження кисню в організм.

Переважна більшість переломів ребер, не пов’язаних з патологічним субстратом, добре і швидко заживають. Повернення до нормальної щоденної діяльності можливо вже через кілька тижнів після отримання травми.

03.06.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)