Болі у лікті


[tip]

 Зміст:

[/tip]


Чому болить лікоть при згинанні руки

Найбільш часто лікоть при згинанні або розгинанні руки болить внаслідок різних патологій, вражаючих структури ліктьового суглоба. Зазвичай цими структурами є суглобові хрящі, кісткова тканина, суглобова капсула. Болі в лікті, що виникають при таких патологіях, завжди бувають різної інтенсивності, яка, в більшій мірі, залежить від виду патології, її тяжкості і масштабу ураження навколишніх тканин.

Існують наступні основні причини, які викликають больові відчуття при згинанні або розгинанні руки:

 • травматичні ураження ліктьового суглоба;
 • артрит ліктьового суглоба;
 • пухлина ліктьового суглоба.

Травматичні ураження ліктьового суглоба

Травматичні ураження ліктьового суглоба завжди служать однією з головних причин хворобливості в лікті. Наприклад, болі в лікті дуже часто зустрічаються при його ударах, переломах, вивихах його кісток, розтягнення зв’язок. Больовий синдром при цих патологіях, як правило, посилюється при здійсненні згинальних або розгинальних дій в ушкодженому суглобі і пов’язаний або з порушенням цілісності його структур (наприклад, при переломі або вивиху), або процесами запалення (більше характерно для ударів, розтягнень зв’язок), що розвиваються у відповідь на пошкодження. Хоча варто зауважити, що процеси запалення і пошкодження завжди взаємопов’язані, і сказати відразу, що саме викликало хворобливість в лікті, не завжди представляється можливим.

Артрит ліктьового суглобаЧому болить лікоть при згинанні руки

Артрит ліктьового суглоба також є дуже поширеною патологією, яка викликає біль у лікті. Причиною болів у лікті при артриті служить запалення у внутрішньосуглобових структурах, яке було викликано різними факторами – інфекцією (при інфекційному артриті), аутоагрессією організму (при аутоімунних і реактивних артритах), відкладенням солей мінералів (подагра, псевдоподагра і ін.).

Пухлина ліктьового суглоба

Пухлина ліктьового суглоба може викликати болі в лікті при рухах. Механізмом появи больових відчуттів при цій патології є виражена деструкція навколишніх тканин і механічна компресія нервових закінчень зростаючою пухлиною. Крім того в тканинах, які вражає будь-яким чином пухлина, можуть розвиватися відповідні запальні реакції, які також служать причиною болю в лікті.


 

Чому болять лікті і коліна?

Іноді болі в лікті асоціюються з болем в колінах. Таке часто є проявом системних аутоімунних захворювань (наприклад, ревматизм, ревматоїдний артрит), механізм походження яких пов’язаний з порушенням імунної відповіді організму. В результаті патології імунної системи її клітини починають сприймати власні тканини як чужі, що клінічно виражається в одночасному ураженні декількох суглобів.

Також поєднання болів ліктів і колін може мати місце при деяких метаболічних патологіях, які виникають в результаті відкладення в суглобах солей різних хімічних елементів. Наприклад, при подагрі спостерігається накопичення солей сечової кислоти, при пірофосфатній артропатії – солей кальцію дифосфата дигідрата.

Виділяють наступні причини, при яких одночасно можуть хворіти лікті і коліна:

Ревматоїдний артрит

Больові відчуття в ліктях і колінах при ревматоїдному артриті пов’язані з ураженням і запаленням структур і тканин цих суглобів імунокомпетентними клітинами. Причина появи порушень імунної системи, яка викликає ревматоїдний артрит досі залишається невідомою.

Ревматизм

Болі в ліктях і колінах при ревматизмі з’являються в результаті ураження структур цих суглобів протистрептококковоими антитілами (білкові імунні молекули, клітини імунної системи спрямовані на боротьбу з стрептококовою інфекцією). Такі антитіла виникають в крові при ангіні, фарингіті (запалення глотки) і залишаються в ній після одужання людини.

Пірофосфатна артропатія

Солі, що відкладаються при цьому захворюванні, сприяють поступовій мінералізації (затвердінню) суглобових поверхонь ліктьових і колінних суглобів, що є головною причиною зниження їх м’якості, еластичності. При терті один об одного затверділих суглобових хрящів (і інших структур суглоба) відбувається їх травматизація, що і служить причиною розвитку запалення і болю в суглобах.

ОстеоартрозЧому болять лікті і коліна

Болі в колінних і ліктьових суглобах при остеоартрозі пов’язані з дегенеративними процесами, що відбуваються в суглобових хрящах цих суглобів під впливом постійних або важких фізичних навантажень, які з часом викликають зниження еластичності, амортизаційних властивостей і призводять до затвердіння хрящів.

Подагра

Хворобливість в суглобах (ліктьових і колінних) при подагрі викликана запальними процесами, що розвиваються внаслідок накопичення в них солей уратів (сечової кислоти). Накопичення солей в суглобових хрящах порушує їх форму і структуру, знижує їх міцність і еластичність, тому при ходьбі вони часто піддаються травматизації і руйнуванню.

 


Чому болить лікоть і німіє рука?

У деяких випадках болі в лікті можуть асоціюватися з онімінням будь-якої частини руки. Це пов’язано з наявністю патології в ліктьовій зоні, яка супроводжується пошкодженням нервів, що проходять через неї. Ураження нервів призводить до порушення їх здатності адекватно сприймати зовнішні стимули, тобто до тимчасової втрати шкірної чутливості, що суб’єктивно відчувається пацієнтом як відчуття оніміння. Таке відчуття нерідко супроводжується поколюванням, зябкостью, порушенням плавності рухів кінцівки і ін.

Виділяють наступні патології ліктьової зони, що призводять до оніміння руки:

 • Перелом кісток ліктя. Перелом кісток ліктя призводить до пошкодження нервів тільки в тих випадках, коли відбувається зміщення частин (уламків) пошкодженої кістки. Ці уламки власне і можуть пошкодити нервові стовбури, що проходять в ліктьовий зоні.
 • Забій ліктьовий зони. Забій ліктьовий зони – це один з видів закритих і несерйозних ушкоджень м’яких тканин, нервів, судин. Найчастіше удари призводять до легкої травматизації нервових закінчень, які через деякий час повертають колишню чутливість.
 • Поранення ліктьової області. Поранення ліктьової області – одна з найбільш небезпечних видів травм, яка може привести не тільки до пошкодження нервів, але і до їх повного розриву.
 • Пухлина ліктьового суглоба. Пухлини ліктьового суглоба в міру свого зростання часто здавлюють їх навколишні тканини (в тому числі і нерви).
 • Остеоартроз ліктьового суглоба. Пошкодження нервів при остеоартрозі відбувається завдяки розвитку суттєвої деформації ліктьового суглоба і появи різних кістково-хрящових виростів, які надають компресійне (здавлює) вплив на нерви.

Варто зазначити, що виникнення оніміння руки може бути не пов’язане з патологією ліктьової зони. Так при некомфортному положенні руки (у якій вже є ураження ліктьової області) в просторі (в ліжку, на стільці, в кріслі) може відбуватися компресія (здавлення) нервів власними структурами ліктьової зони (наприклад, м’язами, зв’язками і ін.). Тому наявність патології в ліктьовому суглобі або тканинах, розташованих поблизу, не завжди слід ототожнювати або асоціювати з онімінням руки.

 


Сильні болі у лікті

Сильні болі в лікті – ознака серйозної патології, при якій відбувається миттєва деструкція (руйнування) хрящової Сильні болі у ліктітканини суглобових поверхонь, розрив капсули ліктьового суглоба, порушення цілісності кісткової тканини, а також здавлення нервів. Одне з цих порушень в ліктьовий зоні може спровокувати сильний больовий синдром і різке обмеження функціональних можливостей ліктьового суглоба, а також всієї руки в цілому.
Лікоть може сильно боліти при наступних патологіях:

 • Травма ліктя. Серйозна травма ліктя (перелом кісток, вивих, забій) завжди провокує сильні болі в лікті. Механізм їх появи пов’язаний з руйнуванням тканин і розвитком в них запалення. Особливо сильні болі виникають при відкритих травмах ліктьовій зоні (вогнепальні поранення, відкриті переломи, вивихи, ножові поранення).
 • Псевдоподагра. Сильні болі при псевдоподагрі (пірофосфатній артропатії) виникають внаслідок запалення структур ліктьового суглоба і навколосуглобових тканин, на тлі накопичення в них кальцієвих солей.
 • Хвороба Кеніга. Сильні болі у лікті при хворобі Кеніга викликані миттєвим некрозом однієї з суглобових поверхонь кісток, що формують ліктьовий суглоб.
 • Артрит ліктьового суглоба. Важкі форми багатьох артритів (інфекційний, ревматоїдний, псориатичний) клінічно характеризуються появою сильних болів в ліктьових суглобах. Механізм больового синдрому, що виникає при артритах, пов’язаний з надмірним запаленням суглобових хрящів, капсули, зв’язок і прилеглих тканин, а також скупченням патологічної рідини всередині суглоба.
 • Остеомієліт. Причиною сильних болів при остеомієліті є гнійне розплавлення кісткової і хрящової тканини кісток, що утворюють ліктьову зону, під дією шкідливих мікроорганізмів.
29.06.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)