Мiозит. Причини

Під міозитом мається на увазі група самих різних за етіології патологічних процесів скелетної мускулатури. У вузькому розумінні міозит – це запалення скелетної мускулатури, тобто тієї м’язової тканини, яка забезпечує рух опорно-рухового апарату (а не гладкої мускулатури внутрішніх органів). Однак міозит може бути не тільки запальним, але й травматичним або токсичним.
Міозит може бути як самостійним захворюванням (осифікуючий міозит), так і одним із проявів інших патологій (наприклад, туберкульозу). Дуже часто міозит супроводжує аутоімуннi захворювання, такi як системний червоний вовчак та ревматоїдний артрит. Однією із найтяжчих форм міозиту є дерматоміозит або хвороба Вагнера, при якому спільно з м’язовою та сполучною тканиною уражаються шкірні покриви.

Якщо міозитом уражається кілька груп м’язів – то тоді він називається поліміозитом, якщо ж уражається одна м’яз – то тоді він носить назву локального міозиту. Спільно з м’язовою тканиною можуть бути ураженими шкірні покриви (дерматоміозит), або ж нервові волокна (нейроміозит).

Найпоширенішим видом міозиту – є шийний міозит, він становить більше половини випадків (50 – 60 відсотків). На другому місці – поперековий міозит, який є найчастішою причиною болю в попереку.

Сьогодні міозит вважається офісної хворобою. Для представників «сидячих» професій ризик розвитку цієї патології значно вище, ніж у представників «рухливих» професій. Незручна і вимушена поза, наприклад, за комп’ютером протягом 6 – 8 годин з піддуваючим кондиціонером за спиною чревата розвитком поперекового або шийного міозиту.

Деякі види міозиту вважаються професійними, наприклад, у скрипалів або піаністів, що обумовлено постійною напругою м’язів кисті, шиї або спини.
Вважається, що різними видами міозиту страждають більше половина жителів мегаполісів.


 

Причини міозиту

Умовно причини міозиту можна розділити на ендогенні (причини, що виникли всередині самого організму) і екзогенні (причини, що виникли поза організмом).

Ендогенними причинами є:

 • аутоімунні захворювання (системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит);
 • інфекції (грип, ентеровірусні інфекції, тиф);
 • паразитарні захворювання (ехінококоз, трихінельоз);
 • різні інтоксикації.

Екзогенними причинами є:

 • травми;
 • постійна напруга м’язів (наприклад, у спортсменів і музикантів);
 • переохолодження.

причини мiозиту

Аутоімунні захворювання
Міозит є невід’ємним супутником більшості аутоімунних захворювань. В основному це стосується колагенозів. Це група захворювань, яка перебігає із втягненням сполучної тканини. Оскільки кожне м’язове волокно, яке є функціональною одиницею м’яза, покрито сполучною тканинною оболонкою (ендомізіем), то при ураженні сполучної тканини втягується і м’язова тканина.

Назва «аутоімунний» відображає патогенез і характер захворювання. При цій патології відбувається вироблення самим організмом антитіл до власних тканин (в даному випадку до сполучної тканини), на яких фіксований антиген. Антигеном може бути вірус, бактерія, грибок. При утворенні комплексу антиген-антитіло запускається каскад запальних реакцій, з подальшим ураженням тканини. Як правило, міозит у такий етіології (найчастіше це так званий ревматичний міозит), має підгострий або хронічний перебіг і характеризується болями, що тягнуть.

Інфекції
Більшість інфекцій протікає з розвитком міозиту. При цьому інфекція з основного вогнища (будь то мигдалини або легені) поширюється з током крові або лімфи на м’язову тканину. Надалі в м’язі (або групі м’язів) розвивається запалення специфічного або неспецифічного характеру.

Розрізняють інфекційний гнійний і негнійний міозит. Негнійний міозит розвивається в період грипу, різних респіраторних захворювань, сифілісу, черевного тифу, туберкульозу. Особливою формою негнійного міозиту є Борнхольмская хвороба або епідемічна міалгія. Це гостре інфекційне захворювання, викликається ентеровірусом Коксакі, яке вражає переважно м’язову систему. Провідним симптомом цього захворювання є сильні болі в області живота і грудної клітки на тлі лихоманки.

Гнійні міозити розвиваються на тлі генералізованої гнійної інфекції (найчастіше стафілококової або стрептококової) або остеомієліту. При цьому патогенний мікроорганізм розноситься з током крові до м’язів, де надалі формуються локалізовані гнійні вогнища. Таким чином, в м’язовій тканині утворюються скупчення гною, ділянки некрозу і флегмони. Гнійний міозит є дуже важким захворюванням і вимагає хірургічного втручання.

Паразитарні захворювання
Причиною міозиту також можуть бути паразитарні інвазії, а саме, трихінельоз, цистицеркоз, токсоплазмоз, рідко ехінококоз. У місці проникнення паразита в м’язову тканину розвивається запальний процес токсико-алергічного характеру. Також в м’язах можуть виявлятися цисти, псевдоцисти і кальциновані ділянки, що також є місцем життєдіяльності паразитів.
мiозит

Різні інтоксикації
Міозит може розвинутися в результаті впливу на організм різних токсичних речовин. Найчастіше токсичний міозит спостерігається при алкоголізмі, але також зустрічається при прийомі деяких медикаментів, отруєннях, укусах комах.
Механізм розвитку токсичного міозиту полягає в прямому токсичному впливі алкоголю, медикаменту або отрути.

Прямою руйнуючою м’яз дією володіють:

 • алкоголь;
 • антималярійні препарати;
 • колхіцин;
 • кортикостероїди;
 • ізоніазид.

Травми
На місці травми відбувається розрив м’язових волокон, з подальшим розвитком запального набряку. Надалі в міру загоєння набряк замінюється рубцевою тканиною, а м’яз при цьому коротшає.

Також результатом травм може бути розвиток так званого оссифікуються міозиту. При цьому в товщі м’язи, а саме в області сполучнотканинних ділянок, розвиваються ділянки окостеніння.

Постійна напруга м’язів
Ця причина характерна для професійних мiозитiв. У результаті тривалого напруження або незручного положення м’яз напружується і ущільнюється. При цьому порушується процес харчування, оскільки потік крові в напружений м’яз сповільнюється. Порушений кровообіг як наслідок є причиною нестачі кисню і розвитку дистрофічних процесів в м’язі.

Переохолодження
Протяги, звичайно ж, є найчастішою причиною розвитку міозиту. Найчастіше переохолодженню схильні м’язи спини, попереку і шиї. При цьому в процес можуть залучатися не тільки м’язи, але і нервові волокна.

25.12.2015
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)