Зуб мудрості: лікувати або видаляти

 

Коли мова заходить про зуби мудрості, у багатьох така згадка асоціюється з не найкращими емоціями в життя. Адже дуже багато питань про зуб мудрості – лікувати або видаляти. У багатьох випадках проблеми з ним починаються ще з етапу прорізування, який природою передбачений в дорослому віці. Як правило, цей процес тривалий, характеризується утрудненою появою, у людини підвищується температура, загострюється больовий синдром, що змушує звернутися до стоматолога.

Мало хто готовий миритися із зубним болем, тому пацієнт спантеличений, чи має сенс лікувати зуб мудрості або краще видалити джерело болю раз і назавжди. Щоб прийняти зважене рішення, варто, перш за все, прислухатися до думки стоматолога, а також знати, чи лікують зуби мудрості, чи можна позбавлятися від них без зволікання, або має сенс вилікувати зуб.

 

Коли потрібно лікувати зуб мудрості

 

 

Лікування зубів мудрості не потребує індивідуальної процесуальної технології, всі маніпуляції ідентичні, як при лікуванні інших зубів. Основна складність в цьому питанні пов’язана з унікальною анатомічною будовою моляра і його незручному розташуванні, що сильно ускладнює роботу стоматолога.

Головні особливості зуба мудрості, що утрудняють його лікування:

 • специфічна коренева система – коренів може бути кілька, при цьому вони часто переплітаються і викривлені;
 • відсутнє фіксоване число каналів;
 • неправильне розташування – по діагоналі, горизонтально. Відомі практичні приклади, коли вісімка займала перевернуте положення. Як лікувати таку патологію невідомо – тільки операційне видалення.

Незважаючи на складності санації, стоматолог буде лікувати зуб мудрості при таких обставинах:

 • каріозне ураження, яке не потребує видалення нервово-судинного пучка. Лікування та обробка нічим не відрізняється від санування інших молярів;
 • при розвитку пульпіту лікувальні заходи проводяться за стандартним алгоритмом: видаляють пульпу, прочищають і пломбують канали, потім пломбують пульпову камеру, відновлюють фісури і горби. В даному випадку якість роботи багато в чому залежить не тільки від фахівця, але і від будови коренів. Якщо вони правильної форми, без викривлень, то лікування буде результативним;
 • якщо вісімка в потрібному напрямку, але є періодонтит, то зуб лікують стандартними методами, але з огляду на форму і стадію процесу. Можна виконувати маніпуляції з каналами при гострій і хронічній фіброзній стадії періодонтиту. При виявленні кісти, гранульоми, кістогранулеми – в 98% лікар видалить зуб, так як ризики невиправдані.

Є дві причини, за якими варто лікувати зуби мудрості, за умови нормального анатомічного розвитку:

 • відсутність або планування видалення 6 і 7 зуба. Якщо вісімка нормальна, її обов’язково слід зберегти. У майбутньому вона може стати опорою для протеза.
 • наявність антагоністів (вісімки на протилежних сторонах щелепи повинні замикатися між собою). Відсутність / видалення одного зуба призведе до зміщення.

Якщо підсумувати питання про те, чи варто лікувати зуб мудрості, то можна сказати наступне: при вирішенні питання необхідно орієнтуватися не тільки на зовнішній вигляд зуба, але і знати його будову. Для цього обов’язково потрібно зробити рентгенівський знімок щелепи, на якому буде чітко відображена будова коренів, розташування в зубному ряду.

Одне варто сказати точно, якщо вісімки прорізалися нормально, ростуть і функціонують без відхилень, не заподіюють дискомфорт, то і хвилюватися нема про що – їх потрібно однозначно зберегти і лікувати (протезувати) в міру необхідності.

 

Підстави для видалення зуба мудрості

 

 

Коли при аномальному розвитку або розташуванні, повноцінне лікування зуба мудрості не представляється можливим, тоді питання лікувати або видаляти зуб мудрості зводиться до видалення.

Медичні показання до видалення зуба мудрості:

 • Витяг вісімки в період прорізування. Як і у всіх інших випадках, діагностичну цінність представляє рентгенівський знімок, який відображає особливості росту щодо зубного ряду. Нормальним вважається, якщо зуб розташований вертикально. Однозначно видаляють горизонтально зростаючі вісімки або розташовані під великим ухилом щодо сімки, щоки. Похиле положення третього моляра провокує постійні механічні пошкодження слизової оболонки, м’яких тканин. Спочатку така ситуація викликає хронічний запальний процес, який плавно може трансформуватися в онкологічну патологію. Коли вісімка впирається в сімку, то це призведе до передчасного руйнування та втрати зуба.
 • Видалення через недостатність місця на етапі прорізування. Це показання поширюється і на правильно зростаючі зуби мудрості. Не має сенсу залишати вісімки при відсутності вільного простору на щелепі для їх повноцінного розвитку, оскільки інші зуби будуть стиснуті, що призведе до їх активного зсуву і скупченості. Тому раціональніше прийняти рішення про видалення зуба на етапі прорізування.
 • Показано ортодонтичне лікування. Якщо скупченість вже є з причини вираженої нестачі простору для вісімки, то її видаляють перед установкою ортодонтичної системи. Це необхідно для правильного формування прикусу, зубного ряду.
 • Рецидивуючий перикороніт або повторне запалення капюшона після заростання – ще одна підстава для видалення. Якщо було проведено кілька хірургічних маніпуляцій, але позитивний результат так і не було досягнуто, то приймають рішення про вилучення третього моляра.
 • Видаленню підлягають також зуби з аномальною будовою кореневої системи, оскільки їх лікування не представляється можливим провести повноцінно. А неякісно запломбовані канали чреваті рядом ускладнень.
 • Зуби з великими каріозними вогнищами, сильно зруйновані, не має сенсу зберігати.
 • При значних механічних руйнуваннях коронкової частини, що йдуть в глибину м’яких тканин, що має на увазі неможливість виконання реставрації штучною коронкою і вкладкою.
 • Виявлено серйозні гнійні ускладнення в активній стадії перебігу (абсцес, флегмона, періостит). До слова сказати, такі патології можуть часто виникати як наслідок неякісно пролікованих кореневих каналів зубів мудрості. Ситуація критична подвійно, аж до смертельного результату, якщо ускладнення розвиваються в нижніх вісімках – їх видаляють без зволікання. Що стосується верхніх вісімок з ускладненнями, то за їх санацію приймаються як виняток і тільки загостреного періодонтиту або початкового періоститу, але після зваженого порівняння можливих ризиків.

Таким чином, видаленню підлягають тільки зуби з атиповою будовою або сильно зруйновані. З практичної точки зору, такі моляри не мають функціональної цінності, а стають лише причиною багатьох стоматологічних порушень у пацієнта.

Це саме можна сказати і про візуально здорові вісімки, але з аномаліями коренів (зрощені, зігнуті). Ефективне лікування при таких обставинах неможливо, при всіх стараннях лікаря, залишається велика ймовірність незаповненої порожнини кривого кореневого каналу пломбувальним матеріалом. В цьому випадку доведеться зуби мудрості видаляти, а не лікувати.

 

 

Поширені ускладнення після видалення зуба мудрості

Якщо так сталося, що видалення третіх молярів було неминучим за медичними показаннями, то варто знати про деякі можливі ускладнення після маніпуляції:

 • розвиток альвіоліта – запалення лунки. Пацієнт відчуває виражену болючість в сукупності з набряком і почервонінням м’яких тканин, припухлістю щоки, підвищенням температури, ознобом. На тлі занедбаного стану, інфікування призводить до остеомієліту;
 • поява кісти – фіброзного новоутворення з рідким вмістом;
 • виражена припухлість щоки «флюс» – процес розвивається через інфікування м’яких тканин під час або після хірургічної маніпуляції. У свою чергу, це спричиняє проникнення інфекції в окістя, викликаючи великий запальний процес.

Після операції стан супроводжується болем, можливою ​​кровоточивостью, гематомою. Це пояснюється нанесеними механічними пошкодженнями в ході втручання і проходить через кілька днів. Іноді після видалення можлива поява стоматиту, парестезії, остеомієліту, перфорації гайморової пазухи.

Остаточне рішення чи треба лікувати, або видаляти зуб мудрості приймає лікар, об’єктивно оцінюючи клінічну ситуацію. При відсутності грізних симптомів, вісімка буде збережена без зайвих вагань.

14.10.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(8 оцінок, в середньому: 5 з 5)