Стоматит у дітей

 

Батьки впадають в паніку, побачивши на яснах свого новонародженого немовляти ділянки білого нальоту. Більшість з них і не підозрюють, що самі “нагородили” малюка такою спадщиною: проходячи по ураженим молочницею родових шляхах матері, малюк отримав свою дозу цієї інфекції, що проявилася грибковим стоматитом. Причиною такого захворювання є розвиток грибкової флори (дріжджоподібні гриби роду Candida) в порожнині рота. Як правило це доля новонароджених або ослаблених дітей. Нерідко він є наслідком тривалої антибіотикотерапії або лікування кортикостероїдами.

 

 

Часто саме такий стоматит є ознакою дисбактеріозу в травній системі. Сприяє розвитку цього захворювання неналежний догляд за порожниною рота. Прояви стоматиту у дитини: на блискучій слизовій оболонці порожнини рота з’являються спочатку маленькі острівці білого нальоту, який легко знімається, залишаючи яскраво червону поверхню, але потім з’являється знову. Ці ділянки розширюються і зливаються між собою. При тяжкому перебігу білий наліт покриває ясна, язик, слизову оболонку внутрішньої поверхні щік і твердого піднебіння.
Легка форма кандидозного стоматиту (молочниці) може не завдавати суттєвих незручностей, а ось при значно вираженому стоматиті малюк дратівливий, відмовляється від грудей або від їжі, скаржиться на біль, дискомфорт у роті.


 

 

Лікування стоматиту у дітей

 

Лікування молочниці необхідно починати з корекції харчування та догляду за порожниною рота. З раціону дитини бажано виключити солодке, збільшити прийом продуктів багатих на вітаміни, білки. Якщо дитина отримує антибіотики або кортикостероїди, які пригнічують природну опірність організму до грибкових інфекцій, то необхідно обговорити з лікарем доцільність подальшого їх прийому або можливість зниження дози цих препаратів.

Щоб протистояти грибковій інфекції, потрібно створити в порожнині рота лужне середовище, згубне для цих мікроорганізмів. Роблять це за допомогою багаторазових полоскань або зрошень рота розчином питної соди (1 дес.ложка на склянку теплої кип’яченої води). Грудним малюкам цим розчином обробляють ротик наступним чином: на вказівний палець намотують марлю, умочують в розчин і протирають слизову рота. Необхідно обробити також груди мами, соски, пустушки.
Використовуються й інші лужні розчини: 10% розчин бури в 2% розчині метиленового синього, рідина Кастеллані, розчин Люголя з гліцерином – але це для діток постарше.

У важких випадках, лікування доповнюють прийомом всередину протигрибкових препаратів в вікових дозуваннях, які рекомендується смоктати або розжовувати перед проковтуванням, щоб отримати місцевий ефект.

Профілактика стоматиту починається, коли дитя ще в утробі: допологова санація піхви позбавить вас від безлічі проблем з малюком. Необхідно дотримуватися суворого санітарного режиму в пологових будинках і там, де є новонароджені діти. Діткам постарше слід прищепити навички правильного догляду за порожниною рота. Дуже уважно і грамотно треба ставитися до антибіотико-і гормонотерапії.

 

 

26.05.2017
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(6 оцінок, в середньому: 5 з 5)