Що робити якщо прикусив щоку, язик або губу?

 

Чому ми прикушуємо щоку, язик або губи?

Як часто трапляється, що під час їжі, розмови ми прикушує язик, щоку або губу? Статистичних даних з цього питання немає, однак ряд спостережень дозволили зробити висновок про деякі фактори, що призводять до травм органів рота. Ось деякі з них:

 • Крайня задума і занурення у свої думки при їжі або розмові
 • Неправильний прикус або неправильно зроблені зубні протези
 • Суміщення жування їжі і розмови
 • Швидке пережовування їжі – їжа поспіхом
 • Неправильний напрямок росту зуба

З усього перерахованого вище слід зробити висновок, що кілька справ суміщати, особливо при жуванні, не слід – це може призвести до неприємного сюрпризу. Однак, якщо Ви читаєте цю статтю, то прикушування в порожнині рота у Вас, мабуть, вже відбулося і виникло більше актуальне питання – що тепер робити?

Прикусив щоку, язик або губу. Що робити?

Природно, після прикушування язика, слизової щоки або губи на місці травматичного пошкодження залишається ранка. Тепер необхідно добитися того, щоб знизити біль від пошкодження, і, якщо присутня рясна кровотеча – знизити її активність або домогтися її повного припинення.

Кровотеча – в домашніх умовах, єдине, що може допомогти в зупинці кровотечі – це прополоскати рот холодною водою – 2-3 рази. Холодна вода сприяє звуженню судин, що веде до зниження активності кровотечі. Якщо прикушена щока, то із зовнішнього боку (на шкіру) можливо прикладання холоду (шматочок льоду) навпроти місця прикусу.

Хворобливість – в ряді випадків (особливо якщо прикусив язик) хворобливість може бути дуже вираженою. У цьому випадку, до рани можна прикласти ватний тампончик, змочений лідокаїном (в концентрації не більше 2%) або скористатися краплями з анестетиком, що використовуються в очній практиці (тетракаїн, алкаін).

Як допомогти зажити дефекту слизової

Як допомогти зажити дефекту слизової?

Після стихання болю і зупинці кровотечі необхідно допомогти, або, хоча б, не заважати загоєнню ранки, що утворилася. Що може допомогти цьому?
Відразу після травми почистити зуби, прополоскати рот.
Полоскання порожнини рота і чищення зубів зробити регулярним – після кожного прийому їжі.
Полоскати рот можна відварами ромашки, звіробою
Можна скористатися антисептиками (антіангін, трахісан, фурациллін). В даний час існує безліч антисептиків для порожнини рота в різних формах: льодяники, спреї, розчини. Виберіть оптимальний для застосування вид антисептика. Користуватися антисептиками варто після прийому їжі, коли Ви прополоскали порожнину рота і почистили зуби.
Варто виключити гарячі напої та гарячу рідку їжу (особливо, якщо дефект утворився на слизовій губи або язика) Постійне термічне подразнення ранки перешкоджає загоєнню.
Слід відмовитися від холодної їжі – морозиво, заморожений сік, охолоджені напої і т.д. Охолодження пошкодженої слизової уповільнює загоєння.
Необхідно збагатити раціон вітамінами, які необхідні для загоєння – вітаміни С, і групи В. Для цього ви можете придбати в аптеці вітамін С (аскорбінову кислоту) і будь-які види вітамінів групи В (Неуробекс, В комплекс). Однак, якщо ваш раціон повноцінний і містить цитрусові, свіжі фрукти, зелень і м’ясо, то причин для того, щоб бігти в аптеку за «хімічними вітамінами» немає.

Коли потрібно звернутися до лікаря?

До лікаря варто звернутися в тому випадку, якщо:

 • Протягом 4-х днів дефект слизової не зажив
 • Якщо на 3-й день ви помітили, що ранка продовжує збільшуватися в розмірі.
 • Якщо прикусили слизову порожнини рота або язика і сформувалася масивна гематома (посиніння області слизової в місці укусу).
 • Якщо цілісність самого язика порушена – прикус язика наскрізь, відкусили частину язика (буває і таке), краї дефекту слизової губи не зіставляються або сам дефект у розмірі більш ніж 5 мм.
 • У випадку, якщо один з перерахованих вище симптомів у Вас присутній, зверніться за допомогою до лікаря стоматолога чи ЛОР лікаря – хто до Вас ближче.

Чого не варто робити після прикусування щоки, губи або язика

Чого не варто робити після прикусування щоки, губи або язика?

 • Не варто мазати дефект йодом, зеленкою, поливати його перекисом
 • Не варто пити відвари трав гарячими
 • Не можна натискати на дефект
 • Лізти в порожнину рота немитими руками
 • Не варто посипати дефект антибіотиками, полоскати ними рот або приймати антибіотики всередину (лише за призначенням лікаря).
22.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(10 оцінок, в середньому: 4.8 з 5)