Як нагодувати примхливу дитину

 

Їжа – це одна з перших сфер життя, яку дитина намагається контролювати. Малюки вчаться орієнтуватися в новому для них світі, намагаються спілкуватися і впливати на якісь частини свого життя. Звичайно, вони мало що можуть контролювати, але в їжі їм вдається чітко розмежовувати свої симпатії і антипатії.

Коли справа стосується продуктів, батьки можуть надати дитині певну ступінь свободи вибору. Це не означає, що дитина буде повністю сама вирішувати, що з’їсть на вечерю. Але у батьків є важливе завдання – забезпечувати дітей здоровою їжею, необхідною зростаючому активному організму. Роль батьків у тому, щоб представити дитині вибір з здорових продуктів. Але вибір цей нехай він робить сам. Ми можемо тільки направити дитину до правильного вибору, але не можна змушувати його.

Передбачаючи проблеми і пропонуючи варіанти правильного вибору, батьки наочно вчать дітей, яка поведінка дасть їм позитивні результати, а яка ні. Часто зустрівані у дітей проблеми можна перетворити в можливості навчити дитину здоровому харчуванню.


 

 

Більшість дітей примхливі в їжі

Багато дітей висловлюють свою незалежність через їжу – погоджуючись з’їсти щось чи ні, в залежності від обставин. Тому, майже всі діти вередують за столом. І якщо дітям не подобається їжа, вони її їсти не будуть, тут все просто.

Ваш малюк хоче їсти тільки пюре з сосисками? Коли дитина застряє на якійсь одній їжі, батьки відчувають, що змушені давати йому цю їжу кожен день, щоб дитина їла хоч що-небудь. Але, в остаточному підсумку, дитина може втомитися від такої одноманітності, і з цим треба буде щось робити.

Саме ви вибираєте продукти, які виявляться в тарілці вашої дитини, і ви не повинні готувати їй пюре з сосисками кожен день. Якщо ви будете це робити, ви впустите можливість спробувати з дитиною нові продукти і розширити таким чином раціон. Більшість таких «харчових застрявань» не будуть тривати довго, якщо батьки не будуть їм піддаватися. До улюбленої страви дитини завжди додавайте щось нове на пробу. Швидше за все, смаки будуть розширюватися.

Діти не стануть ходити голодними і вони точно навчаться бути більш гнучкими і цікавими в їжі. Дайте дитині широкий вибір з здорових продуктів, не виключаючи улюблені, і приготуйте з ними якесь нове блюдо. Одного разу ваша дитина порадує вас, схваливши і з’ївши все, що ви пропонували.

Вашій дитині не сподобалася стручкова квасоля? Не переставайте її готувати. Діти зазвичай дуже повільно приймають нові смаки і нові текстури, тому, не впадайте у відчай, пропонуйте квасолю знову, можна – по-різному приготовану. Спочатку дайте дитині зовсім небагато квасолі, просто на пробу, але без примусу і довгих умовлянь.

І подавайте правильний приклад дітям: готуйте і для себе здорову поживну їжу або з’їжте і похваліть нове блюдо, яке ви пропонували дитині. Нехай вона бачить, що це смачно і вам подобається.


 

Не торгуйтеся за кожну ложку

Припустимо, ви приготували смачну і корисну гарбузову кашу, а ваша дитина категорично від неї відмовляється. Можливо, ви почнете переговори, пообіцявши після з’їденої каші дати дитині шоколадну цукерку. А може, ви станете пояснювати користь гарбуза і її роль у здоров’ї людини. Як відомо, ні те, ні інше не працює довго.Не торгуйтеся за кожну ложку

Такий підхід з часом викликає неприязнь і напруження у дитини. Звичайно, дитині потрібно розповідати про користь здорової їжі, але не варто давати занадто багато інформації, тиснути на неї, змушуючи робити те, що нам хочеться. Не потрібно з кожної з’їденої ложки робити подію або лаяти дитину за відмову їсти.

У багатьох сім’ях годування дитини стає серією умовлянь з самого початку, і батьки часто використовують десерт як нагороду за з’їдену здорову їжу. Але це ніяк не закріплює у дитини симпатію до правильних продуктів. Швидше, це у багато разів підвищує цінність «нагороди» – солодкого. Адже це те, заради чого варто терпіти несмачні і нецікаві обіди і вечері. А коли дитина виросте, у неї вже не буде причин «терпіти», вона буде їсти солодке і десерти в нерозумних кількостях, приводячи себе до зайвої ваги і ожиріння. Тому, вже краще взагалі не привчати дитину до регулярних десертів, печеньки і солодощів – вони не представляють ніякої харчової цінності, зате легко викликають звикання поїсти «чогось солоденького» після або замість їжі.

Метод «батога і пряника на десерт» в цьому випадку призводить до протистояння між дітьми і батьками, спробам маніпулювати один одним, а це вже конфлікт.

Щоб познайомити і подружити дитину зі здоровими поживними продуктами, пропонуйте їй широкий вибір таких продуктів – сирих або приготованих, цікаво поданих до столу. Крім цього, зверніть увагу на наступні моменти:
Подавайте порції правильного розміру. Часто батьки переоцінюють кількість їжі, яка дитина може з’їсти без додаткових зусиль. Особливо це стосується поки нелюбимих дитиною продуктів: тут цілком вистачить пари столових ложок. До того ж, великі порції часто викликають у дітей схильність до регулярного переїдання, яка зберігається і в дорослому віці.
Не торгуйтеся. Добре, якщо вам вдасться переконати дитину з’їсти кілька ложок, але не підкуповуючи його при цьому якоюсь іншою, більш бажаною їжею. Приготуйте кілька корисних страв, і нехай дитина сама вибирає, яку з них він з’їсть. Крім того, можна спробувати ввести «правило 3 укусів». Це означає, що будь-яке незнайоме блюдо дитина спробує, надкусив три рази або з’ївши три ложечки. Часто вистачає 7-10 таких «підходів», щоб дитина схвалила блюдо.
Їжте разом з дітьми. З точки зору медицини і з психологічної точки зору дуже корисно збиратися всією сім’єю за одним столом. Це вселяє в дитину спокій, впевненість, а також вона звикає їсти разом з усіма здорову та корисну їжу. Набагато простіше привчити дітей до фруктів, овочів і інших поживних продуктів, коли вони бачать живий приклад для наслідування.
Залучайте друзів. Діти набагато охочіше будуть їсти фрукти і овочі, якщо їхні друзі буду робити те ж саме. Запросіть друзів ваших дітей і здивуєте їх смачною різноманітністю корисних страв.


 

 

Нехай дитина годує себе сама

Вже з 9 місяців діти можуть їсти самі, використовуючи свої ж пальчики, а в 15-18 місяців вони вже впевнено освоюють ложку і тарілку. Завдання батьків – допомогти дитині з’їсти, скільки вона хоче. Тут не можна поспішати, підштовхуючи ложку до рота або намагаючись нагодувати швидше дитини своєю рукою. Головне – переконатися, що дитина може сама дістатися до тієї кількості їжі, яка йому потрібна зараз, і що вона не залишилася голодною.Нехай дитина годує себе сама

Допомагайте, тільки якщо це необхідно. Дозвольте дитині відчути, голодна вона все ще або вже сита. Ви завжди можете додати їжі, якщо дитина попросить добавки, але ви не зможете забрати зайву їжу – це її звичайно засмутить. Не квапте дитину, не засовуйте їй в рот «ще одну ложечку», поки вона намагається поїсти сама. Не порушуйте важливий процес – звикання дитини до достатньої кількості їжі.
Більшість батьків беруть годування на себе (так швидше і чистіше!), Але це забирає у дитини можливість навчитися розпізнавати сигнали свого тіла: ситий або голодний, хоче їсти цю їжу або хоче іншу. Крім того, дитина повинна сама розвивати моторику рук і орієнтацію в просторі.


 

Прислухайтеся до своєї дитини

Найчастіше, кидання їжі на підлогу маленькою дитиною або будівництво фортеці з пюре дитиною постарше – це не «погана поведінка» і не неповага до їжі, це явні сигнали того, що дитина сита. Годування дитини через силу і опір привчає її переїдати і не прислухатися до свого тіла і бажанням. Нашими стараннями, досить часто буває, що дитина навіть не знає толком, що таке відчуття голоду.

Одночасно з цим дитина не буде їсти на першу свою вимогу протягом всього дня. Так вона не буде відчувати різниці між ситістю і голодом. Абсолютно праві наші бабусі: в їжі дуже важливий режим. Якщо їсти в один і той же час щодня, організм буде чітко розмежовувати ситість і голод, це вбереже від переїдання. Також, звикаючи до режиму, шлунок підвищує свою активність і виробляє шлунковий сік до часу чергового прийому їжі – що забезпечує її повноцінне перетравлення і стабільну роботу шлунково-кишкового тракту в цілому.

Не хвилюйтеся, якщо дитина відмовилася від якогось із прийомів їжі. Цілком можливо, попередня їжа була занадто ситною і калорійною. До наступного прийому їжі дитина відчує, що зголодніла, і з задоволенням з’їсть те, що ви запропонуєте.


 

Чи можна дитині пропускати прийоми їжі?

Молодшим дітям рекомендується до шести прийомів їжі в день: три основних і два-три перекуси. Пам’ятайте про це, коли будете планувати свій розклад. Але майте на увазі, що це лише моменти, коли ви будете пропонувати дитині ту чи іншу їжу. Він може і не використовувати кожну можливість поїсти.

Звичайно, це важко – відпустити дитину з-за столу, коли вона так і не поїла. Нас вчили все доїдати і не викидати їжу. Але дуже важливо, щоб дитина керувалася тільки власними відчуттями голоду або повного шлунка. Це життєво важливе вміння, яке допоможе зберігати здорову вагу все життя без спеціальних зусиль.
Встановіть час прийомів їжі і постарайтеся його дотримуватися. Нехай дитина, якщо пропустить якийсь прийом їжі, буде спокійна, що зможе поїсти пізніше, в наступний прийом. Не дозволяйте дітям перехоплювати солодощі або інше перед прийомами їжі – так вони переб’ють апетит і не стануть їсти нові продукти, які ви захочете їм запропонувати на пробу.


 

Не попадіться в «чіпсовий полон»

Не пропустіть момент формування харчових переваг у вашої дитини. З самих ранніх своїх років діти можуть звикнути до того, що в будинку завжди є солодощі, в магазині їм куплять чіпси, а бабуся з дідусем припасли їм цукерок. Ця їжа не представляє ніякої поживної цінності, перевантажує організм дитини цукром і вуглеводами, а найголовніше – вона витісняє з дитячого раціону здорові продукти. Можливо, корисні продукти сподобалися б дитині не менше, але вона навіть не знає їх смак, так як під рукою завжди були цукерки.Не попадіться в «чіпсовий полон»
Не піддавайтеся на вмовляння, не тримайте вдома цукерок і чіпсів. Дитина не побіжить за ними в магазин, і навіть якщо іноді вам доведеться купити їх, ви значно звільніте від них раціон дитини.
Замість солодощів завжди пропонуйте два-три варіанти корисних закусок: шматочок свіжої моркви з підсолодженою сметаною, половинка підсоленого огірка з кропом, половинка яблука з крапелькою меду тощо. Таким чином, навіть не отримавши бажане, у дитини залишається право вибору між декількома варіантами їжі.


 

Висновки

Для примхливої дитини потрібно більше терпіння і вигадки з боку батьків. Але вам не варто йти у неї на поводу, ви не повинні готувати спеціальні страви. Краще додавати в кожен прийом їжі ті продукти, які дитина любить.

Особлива неприязнь у дітей буває до овочів. Не впадайте у відчай і не здавайтеся, згодом навіть сама примхлива дитина знаходить один-два овоча, які вона згодна з’їсти в будь-якому вигляді, а з часом таких овочів стає більше.

Часто допомагає спільний похід в магазин. Там дитина з вашою допомогою може сама вибрати, який овоч було б цікаво спробувати і як вона хоче, щоб його приготували. Участь дитини в приготуванні здорової їжі – це завжди був потужний стимул спробувати нове блюдо самому і пригостити близьких своїм кулінарним твором.

Придумуйте разом з дітьми різні соуси для салатів, овочів і фруктів (сирний, горіховий, часниковий, йогуртовий, пряна суміш рослинних масел, кроповий і безліч інших). Так їх набагато легше з’їсти і до того ж вам відкривається величезне поле для фантазії і безліч варіантів смачних і цікавих закусок. І не забудьте нарізати сирі овочі і фрукти на невеликі зручні шматочки. До того ж, коли фрукти і овочі помиті, нарізані і знаходяться на відстані витягнутої руки дитини, вона набагато охочіше буде їх їсти.

Якщо ж вас турбують занадто часті відмови дитини від їжі або вам здається, що ваша дитина їсть занадто мало, зверніться за допомогою до лікаря, щоб виключити можливість гастроентерологічних або нервових захворювань.

 

04.08.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)