Лікування дитячого енурезу

Енурез (нічний, іноді й денне нетримання сечі під час сну) зустрічається приблизно у 10% дітей. Найбільшою мірою до цього розладу схильні хлопчики у віці від 4 (саме до цього часу повинен дозріти відповідальний за сечовипускання центр головного мозку) до 7-8 років. Етіологія захворювання до кінця не виявлена. У більшості випадків розвиток енурезу пов’язаний з фізіологічними збоями в процесі росту головного мозку, які нормалізуються самостійно з плином часу. Однак існують кілька способів вплинути на неприємну ситуацію і знизити кількість неконтрольованих актів сечовипускання уві сні.


Тактики дій для лікування дитячого енурезу

 

Вивчення психологічної обстановки
Найчастіше дитячий енурез пов’язаний з постійним або разовим емоційним потрясінням. Ним може стати сильний переляк, довге звикання до нової обстановки (наприклад, переїзд в інше місто або початок відвідування дитячого садка). Підросла дитина може підсвідомо повернутися до стереотипів поведінки «маленького» (а значить, і до нетримання сечі) при нестачі уваги з боку батьків. До неврозу в поєднанні з енурезом може призвести несприятлива обстановка будинку: часті сварки дорослих, надмірно суворе ставлення до дитини та ін. Крім усунення цих факторів ефективним методом нормалізації роботи нервової системи є прийом заспокійливих препаратів, лікувальна дієта, фізіотерапія та ін.

Діагностика захворювань сечостатевої системи
До енурезу може призвести запальний процес у сечовивідних шляхах, а також аномалії в будові органів: недостатня ємність сечового міхура, перенесені травми та ін. Якщо дитина скаржиться на біль при сечовипусканні або помітні інші симптоми патології, необхідно звернутися до педіатра або безпосередньо до дитячого уролога.
Діагностика неврологічних захворювань
Причиною енурезу може бути затримка фізичного і психічного розвитку, а також порушення функції поперекового відділу спинного мозку, що бере участь в процесі контролю сечовипускання. Для постановки діагнозу проводиться рентген-діагностика і огляд нейрохірургом.

Дотримання правил відходу до сну
Для нормалізації ритмів порушеного сну і пробудження (у тому числі при потягу до сечовипускання) важливо лягати спати і прокидатися в строго певний час. За 2 години до сну виключаються активні ігри, перегляд мультфільмів та ін. Корисна невелика вечірня прогулянка на свіжому повітрі. У лікуванні дитячого енурезу може допомогти сон на твердому ліжку (в міру жорсткому матраці) і підняття ножного кінця ліжка. Перед сном потрібно обмежити прийом рідини, а також соковитих фруктів, проконтролювати, щоб дитина сходила до туалету.

Доброзичливе ставлення до дитини
Покарання і засудження дитини за факт неконтрольованого сечовипускання категорично виключені. Необхідно уникати придушення психіки малюка, що соромиться своєї особливості, і всіляко підкреслювати, що це не назавжди і разом з батьками він впорається з проблемою.

Контроль пробуджень
Якщо дитина, незважаючи на вжиті заходи, як і раніше не прокидається для походу в туалет, можна будити малюка орієнтовно в години прояви енурезу. При цьому важливо повністю розбудити дитину, щоб він усвідомив і запам’ятав цей факт.

 

29.01.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)