Заїкання у дітей

 

Заїкання або ж його медичний термін – логоневроз, проявляється у маленьких дітей у віці від 3 років і старше. Чому саме в цьому віці? Тому що саме в цей період мова малюка починає активно формуватися і розвиватися. Але, все ж, не дивлячись на явний прогрес у розвитку мовного апарату, він ще не досить добре сформований, тому, його легко поламати. Як ми знаємо, будь-який предмет, який ще не досить зміцнів і не має опори, можна з легкістю зламати.

Як правило, найчастіше заїкаються хлопчики (приблизно, в 4 рази частіше), ніж дівчатка.


 

Що таке заїкання?

Заїкання – це повне або ж часткове порушення мови, дихання, мовного ритму, темпу голосу, його плавності. Причина – судоми м’язів горла. Заїкання з’являється у дитини раптово і потім, при відсутності лікування починає стрімко посилюватися.

Дитина або ж дорослий під час судом м’язів мовного апарату по кілька разів поспіль вимовляє одні й ті ж склади, слова. Вони можуть довго думати, перш ніж щось сказати, при цьому мова не завжди зрозуміла і розбірлива.

Якщо дитина повторює окремі склади, то в такому випадку – це клонічні заїкання, якщо перед тим, як щось сказати, дитина робить вимушені зупинки, затягуючи фрази, то це тонічне заїкання.

Заїкання, як у дорослих, так і у дітей, виникає у важкій стресовій ситуації.


 

Можливі причини заїкання

Існує кілька можливих причин заїкання. Перша – фізіологічні – коли заїкання спровоковано захворюваннями центральної нервової системи, травмами, спадковою схильністю або ж порушенням ембріонального розвитку, а також – травмами, отриманими під час пологової діяльності. Загальна причина в даному випадку – порушення функціонування кори головного мозку. Дуже часто порушення мовного апарату може бути спровоковано захворюваннями глотки, носа (верхніх дихальних шляхів). Лікарі відзначають, що заїкання може бути наслідком перенесених захворювань – раку, коклюшу, рахіту.

Невротичне заїкання

Діти, що відчули на собі сильний емоційний стрес, шок, часто потім мають проблеми з центральною нервовою системою. У дітей дуже багато страхів, і якщо вони зазнали один з них, то великий ризик порушення мовного апарату.

Поширеними дитячими страхами є: боязнь темряви, великих тварин, крику, самотності, покарання від батьків, втрата когось із близького оточення.

Соціальні причини

Щоб у дитини правильно розвинувся мовний апарат і почав функціонувати, необхідно з крихіткою постійно розмовляти, вчити його вимовляти окремі слова і букви. Якщо малюк самостійно пізнає світ, то він не буде знати – як правильно говорити ті чи інші слова, що робити, якщо якісь звуки не вимовляються і т.д.

Існує і зворотний бік медалі – коли батьки намагаються зробити з маленької дитини генія і одночасно вивчати з ним кілька мов. Дитина губиться в такій великій кількості звуків, його нервова система не витримує такого навантаження і малюк починає заїкатися.

Як відомо, діти всі рухи, звуки і фрази копіюють за дорослими. Якщо хтось із батьків дитини або ж найближчий родич заїкається, то малюк буде повністю копіювати всі звуки і фрази. В результаті ми чуємо, як дитина починає заїкатися.

Отже, причинами заїкання у дитини можуть стати:

 • Наслідування одному з родичів, що заїкається;
 • Підвищене навантаження на мовний апарат дитини – одночасне вивчення кількох мов;
 • Відсутність навчальних занять з дитиною з боку батьків;
 • Перенесені хвороби, травми;
 • Стрес.

 

Як лікувати заїкання у дитини?

Щоб вилікувати заїкання у дитини, необхідно по можливості створити найбільш комфортні умови для дитини. Це означає, що:

 • Дитина повинна повноцінно відпочивати (нічний сон у малюків від 3 до 7 років триває від 10 годин, без урахування денного);
 • Обмежити перегляд телевізора і вже тим більше – часу за комп’ютерними іграми;
 • В будинку повинні бути створені сприятливі умови – не сваріться при дитині, не кричіть на нього, не карайте і ні в якому разі не бийте;
 • Більше розмовляйте з дитиною і не квапте малюка, якщо він довго думає над тим, що сказати, навпаки – більше хваліть дитину;
 • Не навантажуйте малюка додатковими розвиваючими заняттями;
 • Оздоровлюйте дитину – забезпечте йому відпочинок на ставках, в морі, рухливі ігри, прогулянки на свіжому повітрі.

Заняття з логопедомЯк лікувати заїкання у дитини

Якщо ваша дитина ходить в дитячий садок, то переведіть її в логопедичну групу або ж додатково знайдіть гуртки, секції, де з дітьми з вадами мовлення займається логопед. Логопед допоможе усунути напругу у вашої дитини під час розмови, виправить неправильну вимову. Бажано, щоб малюк починав заняття з логопедом, а закріплював отримані навички серед своїх однолітків.

Вправи на дихання

Існують спеціальні вправи на дихання, які спрямовані на те, щоб зробити голос дитини більш впевненим і вільним. Подібні вправи можна робити як в домашніх умовах разом з дитиною, так і в спеціальних логопедичних центрах. Заняття на дихання тренують діафрагму малюка, зміцнюють голосові зв’язки.

Лікування заїкання медикаментами

Медикаментозне лікування може бути використано в якості допоміжного лікування (але, це не є обов’язковим пунктом). Ліки будуть ефективні в тому випадку, якщо причина заїкання дитини – це порушення функціонування нервової системи. Для лікування використовуються ноотропні препарати у вигляді Тенотена. Ефективні і народні засоби у вигляді настоянок трав – валеріани та пустирника.

До проблеми заїкання у дітей необхідно ставитися дуже серйозно. Не варто запускати цей процес і думати, що незабаром все само пройде. Таким чином, ситуація може тільки посилитися і через кілька місяців дитині стане набагато складніше правильно заговорити.

22.08.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)