Пульпіт

Симптоми пульпіту

Різноманітність форм пульпіту призводить до того, що скарги пацієнтів з цим діагнозом можуть значно відрізнятися. Біль при пульпіті викликана підвищенням тиску в порожнині зуба. Це відбувається за рахунок виходу запального ексудату (плазми крові) через стінки капілярів. Поступово зайва рідина проштовхується через дентинні канальці, і біль стихає на 4-5 годин.

При гострій формі пульпіту виникають такі симптоми:

 • болі тривають довго після усунення подразників
 • мимовільні болі, які не є реакцією на холодну, гарячу або кислу їжу
 • посилення больових відчуттів вночі
 • напади болю (періоди затишшя чергуються періодами посилення неприємних відчуттів, які тривають 20-30 хвилин)
 • болі можуть віддавати по ходу трійчастого нерва в вухо, щелепу або в скроню

При хронічному пульпіті відзначаються такі симптоми:

 • біль має меншу інтенсивність і виникає періодично
 • неприємні відчуття посилюються після прийому гарячої або холодної їжі
 • виникають слабкі мимовільні болі

Слід зазначити, що 10% людей, у яких виявляється ця проблема, можуть не скаржитися на зубні болі при пульпіті. Однак це не означає, що можна відкладати лікування.

У запущених випадках часто виникають важкі ускладнення пульпіту: періодонтит, кіста, некроз щелепи.

Класифікація пульпітів

Після проведення обстеження стоматолог може поставити точний діагноз. Пульпіт зуба, в залежності від стадії і особливостей перебігу хвороби, має кілька форм.

Гострий пульпіт поділяють на:

 •  вогнищевий пульпіт
 • дифузний пульпіт

Гострий вогнищевий пульпіт – це початкова стадія захворювання. Осередок запалення розташований близько до каріозної порожнини.

Гострий вогнищевий пульпіт фото

Симптоми вогнищевого пульпіту: різка мимовільна біль, яка триває від декількох хвилин до півгодини. Вона може стихнути на 3-5 годин і різко підсилитися в нічний час. Неприємні відчуття в хворому зубі, які виникають у відповідь на вплив подразників, не проходять тривалий час.

Хворий може чітко вказати, який зуб у нього болить. При зондуванні відзначається різкий біль в одній точці, частіше в районі рогу пульпи зуба. При цьому порожнина зуба залишається розкритою.

Гострий дифузний пульпіт – на цій стадії запальний процес охоплює всю пульпу. Виникають тривалі напади сильного болю. Періоди зменшення неприємних відчуттів стають короткочасними. Коли процес з серозного перетворюється в гнійний – біль посилюється і стає постійною. Людина починає відчувати больові відчуття в скроні, вусі і всієї половині щелепи, на якій знаходиться зуб з пульпітом. Від гарячого біль стає сильнішим, а від холодного може кілька ослабнути. Це говорить про те, що запалення перейшло в гнійну стадію.

Гострий дифузний пульпіт фото

Гострий дифузний пульпіт може тривати від 2 до 14 днів. Потім процес переходить в хронічну стадію.

Хронічний пульпіт поділяють на:

 • фіброзний пульпіт
 •   гіпертрофічний пульпіт
 •  гангренозний пульпіт
 •  ретроградний пульпіт

 

Хронічний фіброзний пульпіт – виникає, коли гостре запалення переходить в хронічне. На цьому етапі сильний біль стає слабким і ниючим. Вона виникає періодично від харчових подразників, від вдихання холодного повітря. Також ця стадія може протікати приховано, не викликаючи скарг у хворого.
При огляді у стоматолога виявляється глибока каріозна порожнина. Вона може з’єднуватися з пульповою камерою. Пульпа зуба різко болюча і кровоточить. При постукуванні по зубу неприємних відчуттів не виникає.

Хронічний фіброзний пульпіт фото

Хронічний гіпертрофічний пульпіт – форма розвитку хвороби, при якій каріозна порожнина з’єднується з порожниною зуба. При цьому пульпа розростається і утворює відросток – поліп, який заповнює весь вільний простір. У хворого виникає хворобливість під час жування, часто відзначається кровоточивість з зуба. Ці відчуття приходять на зміну сильним болям, які бувають в гострому періоді захворювання.

Хронічний гангренозний пульпіт – розвивається на тлі хронічного фіброзного пульпіту, після попадання гнильної інфекції. При цьому відчувається гнильний запах з рота, тривалий ниючий біль від подразників, яка особливо посилюється після вживання гарячої їжі.
Часто хворий зуб має глибоку і широку каріозну порожнину, всередині якої можна побачити пульпу брудно-сірого кольору. Її чутливість в верхніх шарах зазвичай знижена. Це відбувається через те, що при гангренозному пульпіті нервові волокна атрофуються.

Хронічний ретроградний пульпіт – хронічна форма, для якої характерним є утворення пародонтальних кишень. Вони займають значну частину кореня. Саме там знаходиться джерело інфекції. Бактерії поширюються через кореневі канали і викликають запалення м’яких тканин зуба. При цьому кісткова тканина кореня розсмоктується, що добре видно на рентгенівському знімку.

Хронічний гангренозний пульпіт фото

Чому болить зуб після пульпіту?

Не варто панікувати, якщо болить зуб після пульпіту. Лікарі вважають нормою, що неприємні відчуття зберігаються від декількох годин до 2-3 днів після відвідування стоматолога. Для полегшення стану в цей період можна прийняти знеболюючі (Найз, Ібуфен). Якщо зуб проліковано правильно, то через 3 дні біль поступово пройде.

Причини болю в зубі після правильного лікування пульпіту:

Лікар залишив здорову частину пульпи, і зуб зберіг свою чутливість. Якщо тканини пульпи були здавлені або обпалені, то подразнення нервових закінчень в зубі будуть викликати біль.
Після видалення пульпи кореневі канали промивають сильними антисептиками. Вони можуть надавати подразнюючу дію на тканини навколо верхівки кореня зуба.
При глибокому пломбуванні каналів кінчики інструментів можуть незначно травмувати тканини верхівки кореня зуба.

Пульпіт – досить складне завдання для стоматолога. На жаль, повторне запалення пульпи і тканин, що оточують зуб, зустрічається у 50-60% пацієнтів. Переважно це відбувається, коли лікар намагався зберегти харчування зуба і залишив частину пульпи (консервативні або біологічні методики).

Які ознаки повинні вас насторожити:

Знеболюючі не приносять полегшення або знімають біль на 1-2 години.
Через 2-3 доби біль залишається.
Припухла ясна над пролікованих зубом. Вона червона, набрякла і болюча при дотику.
Підвищилася температура.

Якщо зуб після пульпіту болить сильно, це може говорити про неякісне лікування. Проблема може критися в наступному:

 • Лікар залишив пошкоджену бактеріями ділянку пульпи.
 • Кореневий канал запломбований не до кінця. У цьому випадку через отвір на верхівці кореня може проникнути інфекція з навколишніх тканин.
 • Під час лікування бактерії потрапили у здорову ділянку пульпи, і під пломбою почалося запалення.
 • Інфекція через отвір на верхівці кореня вийшла назовні в періодонт, і утворився періодонтальний абсцес, який з часом може перетворитися на радикулярну кісту.
 • Для лікування використовувалися агресивні антисептики, які викликали опік тканин періодонта.

Що може зробити лікар, щоб не допустити повторного пульпіту в пролікованому зубі. Досвідчені стоматологи радять пломбувати всі канали і зробити контрольний знімок. На рентгені канали повинні бути рівномірно і щільно заповнені матеріалом, щоб не залишалося ніяких пустот. Саме на цих ділянках можуть розмножуватися бактерії, які призводять до втрати зуба.

Підсумуємо: якщо зуб після пульпіту болить більше трьох днів, необхідно йти до стоматолога і з’ясовувати причину. Біль, що виник через кілька днів або тижнів після лікування, однозначно говорить про повторний розвиток інфекції і вимагає термінового лікування. У цій ситуації необхідно негайно звернутися до лікаря. До речі, стоматологи повинні виправляти помилки в своїй роботі безкоштовно.

05.02.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)