Кровоточивість ясен

Кровоточивість ясен в більшості випадків є ознакою запальних захворювань ясен. З цією проблемою хоча б раз у житті стикався практично кожен. Найбільш часто ясна кровоточать при чищенні зубів і прийомі їжі. Кровоточивість може бути симптомом захворювань порожнини рота, а також проявом деяких системних захворювань. Системними захворюваннями, при яких часто кровоточать ясна, є лейкемія (злоякісне захворювання кровотворної системи), ВІЛ-інфекція (інфекція, викликана вірусом імунодефіциту людини), скорбут (недостатність вітаміну C в організмі), грибкові інфекції. В основі механізму появу кровоточивості ясен, як правило, лежить порушення проникності судин ясен, їх крихкість і ламкість. Даний симптом зазвичай супроводжується підвищеною чутливістю ясен і хворобливістю, а також неприємним запахом з рота.

Кровоточивість ясен може бути періодичною і виявлятися тільки при механічному подразненні або турбувати тривалий час. Неякісна і нерегулярна гігієна порожнини рота є найпоширенішим фактором, який призводить до появи патологічних станів, що супроводжуються кровотечею ясен. Несвоєчасна діагностика причин кровоточивості ясен може в результаті призвести до втрати зубів або ураження щелепних кісток.

 


Зміст:

 

 


 

 

 

Чому з’являється кров при чищенні зубів?

 

При чищенні зубів кровоточивість ясен виявляється найбільш часто. Причини такого явища можуть бути різноманітними. Найбільш часто ясна кровоточать при чищенні зубів через неправильне і нерегулярне чищення зубів, неправильно підібрану зубну щітку, наявності захворювань порожнини рота.

Неякісна гігієна порожнини рота сприяє появі крові при чищенні зубів. Це пов’язано з діяльністю мікроорганізмів зубного нальоту, який накопичується у вигляді плівки на поверхні зубів. Спочатку формуються м’які зубні відкладення, які можна прибрати за допомогою зубної щітки і зубної нитки. Далі, відсутність належної гігієни веде до ущільнення зубного нальоту, що є основою для формування зубного каменю. Зубний камінь, в свою чергу, є подразником тканин ясен і сприяє їх запаленню, що при чищенні проявляється кровоточивістю.

При неправильному чищенні зубів відбувається механічне травмування ясен, внаслідок чого вони кровоточать. Нерідко ясна кровоточать через похибки у виборі зубної щітки. При наявності захворювань пародонту вона не повинна бути жорсткою, так як це є додатковим травмуючим фактором. Користуватися однією зубною щіткою рекомендується 1 – 2 місяці, після чого необхідно її замінити на нову. Також даний симптом може з’явитися через необережні і різкі рухи при чищенні зубів. Часто ясна кровоточать при чищенні зубів за допомогою флосса (зубної нитки). Необхідно відзначити, що зубна нитка є незамінним засобом для очищення міжзубних проміжків, і кровоточивість з’являється тільки як наслідок неправильного користування ниткою і пошкодження ясен під час чищення.

Також при чищенні зубів, ясна можуть кровоточити через наявність захворювань порожнини рота. Такими захворюваннями можуть бути гінгівіт (запалення ясен), пародонтит (запалення пародонту), пародонтоз (системне ураження пародонту). В цьому випадку кровоточивість не проходить, поки не проводиться лікування захворювання, що з’явилося її причиною. Механізм кровоточивості в цьому випадку полягає в підвищеній проникності капілярів ясен, крихкості і ламкості стінок кровоносних судин, для яких чистка зубів є травмуючим фактором.

Як правило, якщо ясна кровоточать при чищенні зубів рідко, то це, швидше за все, пов’язано з зневагою правилами гігієни порожнини рота і травмуванням ясен в результаті неправильного чищення зубів. Якщо ж цей симптом є постійним, необхідно звернутися до лікаря для з’ясування причини кровоточивості і проведення лікування.


 

 

Кровоточивість ясен при різних патологіях

 

Кровоточивість часто є першим симптомом захворювання стоматит (захворювання пародонту і ясен, які можуть бути запального, дистрофічного або механічного характеру). Як правило, кровоточивість супроводжується іншими симптомами – біль, припухлість, свербіння, відчуття дискомфорту, які можуть бути постійними або з’являтися при певних умовах.

 

Гінгівіт як причина кровоточивості ясен

Гінгівіт – це запальне захворювання ясен, яке характеризується збереженням цілісності зубодесневого з’єднання. Гінгівіт зустрічається переважно у молодих осіб (до 30 років). Запалення ясен може протікати в локалізованій або генералізованій формі. Локалізована форма гінгівіту є наслідком дії місцевих чинників (неякісна гігієна порожнини рота, життєдіяльність мікроорганізмів зубного нальоту). Генералізована форма зазвичай виникає при системних захворюваннях (цукровий діабет, захворювання шлунково-кишкового тракту, лейкемія, інфекційні захворювання). Гінгівіт може бути також одним із проявів професійних інтоксикацій (отруєння) ртуттю, свинцем, вісмутом. Нерідко гінгівіт з’являється як наслідок гострої респіраторної інфекції (ГРВІ).

Гінгівіт є поширеним явищем у людей з ортодонтичними скобами (брекети), так як вони (особливо при неякісній гігієні порожнини рота) служать місцем для скупчення зубного нальоту.

Інтенсивність уражень при гінгівіті варіює залежно від ступеня тяжкості захворювання. При гінгівіті легкого ступеня відбувається ураження ясенних сосочків, при гінгівіті середньої тяжкості до запалення сосочків приєднується ураження маргінальних ясен. Ураження всієї поверхні ясен характерно для важкого гінгівіту.

Діагноз гінгівіт встановлюється на основі скарг пацієнта і огляду порожнини рота за допомогою стоматологічних інструментів. Основними скаргами пацієнтів при гінгівіті є кровоточивість і болючість ясен, неприємний запах з рота.

 

Пародонтоз як причина кровоточивості ясен

Пародонтоз – це захворювання, яке зустрічається досить рідко (1 – 8% пацієнтів). Це захворювання вражає переважно літніх людей. Часто пародонтоз має безсимптомний перебіг, у зв’язку з цим хворі звертаються до лікаря пізно, коли поряд з дистрофічними змінами розвивається запальний процес.

Перша стадія пародонтозу характеризуються бідною клінічною картиною. Хворі скаржаться на підвищену чутливість в області шийки зубів, свербіж і дискомфорт в яснах. Зберігається гарна фіксація зубів, зубні відкладення є в незначній кількості. Для пародонтозу легкого ступеня характерна рецесія ясен (зменшення ясен в обсязі, що супроводжується оголенням шийок і коренів зубів) до 3 мм.

При пародонтозі середнього та тяжкого ступеня відзначається рецесія ясен більше 5 мм. Хворі скаржаться на естетичний дефект, підвищену чутливість, свербіж. При значному оголенні шийок і коренів і зубів фіксація зубів порушується, що може привести до втрати зубів.

При приєднанні запального компонента до дистрофічних процесів спостерігається характерна клінічна картина – в області деяких зубів ясна стає блідою і щільно охоплює коріння зубів, пародонтальні кишені відсутні, в області ж інших зубів відзначається гіперемія ясен, наявність пародонтальних кишень.

Діагноз пародонтозу встановлюється на основі даних клінічного огляду пацієнта і підтверджується результатами рентгенографії і ортопантомографії (панорамна томографія), на якій виявляються склеротичні зміни кісткової тканини (заміна сполучною тканиною), зниження висоти міжзубних перегородок. При пародонтозі, ускладненому запаленням, важливо провести диференціальну діагностику з пародонтитом.

 

 

Пародонтит як причина кровоточивості ясен

Пародонтит – це захворювання, що характеризується запаленням тканин пародонта і руйнуванням кісткової тканини. Пародонтит найчастіше протікає в хронічній формі з періодами загострення і ремісії. Клінічними проявами пародонтиту є підвищена чутливість ясен, кровоточивість при чищенні зубів і прийомі їжі. При огляді виявляється ціанотичний (синюшний) відтінок ясен.

Запалення пародонта може бути локалізованим або генералізованим. Локалізований пародонтит викликаний місцевими причинами (неправильна установка протезів, потрапляння пломбувального матеріалу в міжзубний проміжок) і обмежений областю одного або декількох зубів. При генералізованому пародонтиті відбувається ураження цілого зубного ряду.

Характерною ознакою пародонтиту є наявність пародонтальних кишень. Глибина пародонтальних кишень варіює залежно від ступеня тяжкості пародонтиту. При пародонтиті легкого ступеня глибина пародонтальних кишень не перевищує 4 мм, при пародонтиті середньої тяжкості – до 5 мм. Для пародонтиту важкого ступеня характерні кишені з глибиною більше 6 мм, з гнійним вмістом. Глибина пародонтальної кишені вимірюється за допомогою спеціального зонду, який є градуйованим. Зонд вводиться між зубом і яснами до упору в найбільш глибоке місце, після чого фіксується глибина пародонтальної кишені в міліметрах.

При загостренні патологічного процесу відзначається погіршення загального стану пацієнта, виражений біль в яснах і кровоточивість, з пародонтальних кишень відбувається виділення гною. Ясна стають гіпертрофованими і набряклими, з’являється патологічна рухливість зубів різного ступеня. Натискання на ясна викликає хворобливість.

Патологічні зміни виявляються при рентгенологічному дослідженні. Контури кісткової тканини альвеолярних відростків щелеп є нечіткими, з’являються вогнища деструкції кісткової тканини, резорбція кістки. Структура кісткової тканини змінюється тільки в уражених ділянках.

Також може бути проведено мікробіологічне дослідження вмісту пародонтальних кишень для виявлення патогенних мікроорганізмів і визначення їх чутливості до антибіотиків, що має велике значення для ефективності лікування.

 

Механічне пошкодження як причина кровоточивості ясен

Механічне пошкодження ясен відбувається досить часто. Механічне пошкодження ясен може бути гострим або хронічним. Причини такого патологічного стану можуть бути різноманітними.

Найбільш часто причинами механічного пошкодження ясен є:

   • Неякісна гігієна порожнини рота тягне за собою накопичення зубних відкладень, які спочатку є м’якими (зубний наліт) і можуть бути видалені за допомогою зубної щітки. Потім відбувається кальцифікація і ущільнення зубних відкладень, в результаті чого формується зубний камінь, який є механічним травмуючим фактором для ясен.
   • Травмування ясна стоматологічними інструментами відбувається не часто і є результатом випадкового травмування.
   • Неякісно встановлені зубні протези – це проблема, яка зустрічається досить часто. При цьому відбувається порушення оклюзії (взаємини зубів верхньої і нижньої щелеп), тобто зубні ряди або окремі зуби повністю не змикаються. Це, в свою чергу, веде до надмірного навантаження на зуби і ураження пародонту. Також до ускладнень при установці зубних протезів веде занадто щільне прилягання протеза до ясен або, навпаки, формування щілини між протезом і яснами. У першому випадку протез механічно дратує ясна і веде до їх запалення. У другому випадку в щілині накопичуються залишки їжі або зубний наліт і камінь. Помилка при протезуванні може статися на стадії виготовлення протеза або під час його встановлення.
   • Прийом твердої їжі, особливо у людей з запаленими яснами, іноді супроводжується механічним пошкодженням ясен.
   • Травмування чужорідними тілами, які можуть випадково потрапити в зубодесневу борозенку або тканини ясен (щетина зубної пасти, кістки).

Симптоми механічного пошкодження ясен завжди з’являються в місці контакту з травмуючим фактором. Як правило, це запальні зміни. При тривалій дії механічного подразника можливе поширення запальних змін на сусідні ділянки.

Характерними ознаками механічного пошкодження ясен є:

   • кровоточивість ясен, яка не зникає поки не усунений травмуючий фактор;
   • біль в яснах;
   • дефект в яснах;
   • припухлість ясен в місці пошкодження;
   • гіперемія ясен;
   • виразка слизової оболонки в місці пошкодження.

 

 

Чому кровоточать ясна у дитини?

 

Кровоточивість ясен у дітей є поширеною проблемою. В цілому причини появи цього симптому схожі у дітей і у дорослих, проте кровоточивість ясен у дітей має свої особливості. Кровоточивість ясен у дітей найбільш часто пов’язана з гормональними змінами в організмі дитини. Ювенільний гінгівіт діагностується у 40% підлітків.

Поширеними причинами кровоточивості ясен у дітей є:

   • Ювенільний (юнацький) гінгівіт. Ювенільний гінгівіт з’являється зазвичай у підлітків. Дане захворювання проявляється гіпертрофією тканин ясен і кровотечею. Найчастіше ювенільний гінгівіт вражає край ясна в області передніх зубів, вражаючи вестибулярну поверхню (поверхню зубів, що стикається з губами і щоками).
   • Гіповітаміноз. Гіповітаміноз особливо небезпечний для дитячого організму, так як цей патологічний стан може привести до порушення процесів росту і розвитку організму, порушення метаболізму. До кровоточивості ясен у дітей призводить недолік в організмі вітаміну C, вітаміну K.
   • Лейкемія. При лейкемії відбувається ураження кровотворної системи, що виражається неконтрольованим виробленням лейкоцитів. Патологічні зміни в яснах при лейкемії називають лейкемічним гінгівітом. При даній патології ясна є гіпертрофованими, набувають синюшний або червоний відтінок, стають пухкими, кровоточать при дотику або спонтанно.
   • Порушення згортання крові. При порушенні згортання, яке, як правило, є генетичним захворюванням, навіть найменше механічне пошкодження тканин ясен супроводжується кровотечею, яка є рясною і тривалий час не зупиняється.
   • Прорізування зубів. Прорізування зубів у дітей є болючим процесом, який може порушити загальний стан дитини. Кровоточивість ясен при прорізуванні з’являється через те, що зуб порушує цілісність ясна, що веде до її «розриву» в цьому місці. Біль, припухлість, почервоніння ясен, підвищення слиновиділення і погіршення загального стану можуть з’явитися задовго до моменту прорізування. При прорізуванні зубів дотримання гігієни порожнини рота є дуже важливим і дозволяє запобігти ускладненням (розвиток запального процесу).
   • Неякісна гігієна порожнини рота. Ця причина є однією з основних в етіології кровоточивості ясен у дітей. Часто це відбувається, коли діти нехтують правилами гігієни порожнини рота, будучи необізнаними про її важливість та можливі наслідки неякісної гігієни.
   • Механічне пошкодження ясен. Особливо часто така проблема зустрічається у маленьких дітей, які кладуть в рот сторонні предмети, які травмують слизову оболонку порожнини рота і створюють сприятливі умови для розвитку і розмноження патогенних мікроорганізмів.

Кровоточивість ясен у дітей супроводжується гіперемією (почервонінням) слизової оболонки порожнини рота, припухлістю міжзубних сосочків, болем при чищенні зубів і прийомі їжі.

Для усунення кровоточивості ясен у дітей рекомендується:

   • дотримуватися правил гігієни порожнини рота;
   • систематично відвідувати стоматолога (раз на півроку);
   • раціонально харчуватися;
   • обмежувати вживання солодощів.

 

 

Чому кровоточать ясна при вагітності?

 

Ураження ясен при вагітності зустрічається досить часто. У зв’язку з цим деякі лікарі виділяють його як окрему форму гінгівіту – гінгівіт вагітних. За даними досліджень, такий стан діагностується майже у 50% вагітних. Особливо часто кровоточивість ясен спостерігається в першому триместрі. Ясна можуть кровоточити при чищенні зубів, натисканні і навіть дотику до ясен.

Кровоточивість ясен при вагітності пов’язана з гормональною перебудовою в організмі вагітної жінки. Гормональна перебудова впливає на багатошаровий плоский епітелій ясен, який стає пухким. Ясна стають більш чутливими, ніж зазвичай, і більш схильними до дії мікроорганізмів з зубних відкладень. У той же час, відбувається зниження pH (підвищення кислотності) слини, обумовлене життєдіяльністю мікроорганізмів зубного нальоту. Підвищення кислотності діє на зубну емаль, яка стає більш схильною до карієсу.

Для зміцнення тканин ясен при вагітності рекомендується робити масаж ясен за допомогою пальців або зубної щітки. Також рекомендується застосовувати розчини для полоскання. Настій ромашки або шавлії добре допомагають зняти кровоточивість, володіючи заспокійливою і антисептичною дією.

Слід знати, що захворювання ясен і зубів можуть підвищити ризик передчасних пологів. У зв’язку з цим вагітним рекомендується регулярно відвідувати стоматолога (кожні два місяці) для проведення професійної гігієни порожнини рота. При виборі зубних щіток рекомендується зупинити свій вибір на м’яких щітках, для того щоб уникнути механічного травмування ясна.

Головне, при гінгівіті вагітних відвідувати лікаря і дотримуватися гігієни порожнини рота. Це допомагає в лікуванні і профілактиці ускладнень. Після пологів, як правило, запальні зміни, що супроводжуються кровотечею, проходять.


 

 

Чому кровоточать ясна після видалення зуба?

 

Після видалення зуба відбувається кровотеча, яка є наслідком розриву зубної артерії або капілярів періодонта і ясна. У нормі така кровотеча припиняється через 5 – 20 хвилин. Бувають випадки, коли кровотеча не зупиняється або, припинившись на час, виникає знову через кілька годин або днів. У такому випадку кровотеча називається вторинною.

Найбільш поширеними причинами кровоточивості ясен після видалення зуба є:

   • глибокий розрив судин;
   • видалення кров’яного згустку, що утворився з лунки видаленого зуба;
   • розвиток запального процесу;
   • підвищення артеріального тиску;
   • розширення судин як побічний ефект адреналіну.

Вторинна кровотеча може бути пов’язана з інфікуванням лунки, пошкодженням судин не повністю віддаленою частиною зуба. Рідше кровотеча виникає через порушення згортання крові при системних захворюваннях (гемофілія, геморагічний васкуліт та ін.), В цьому випадку вона є дуже тривалою і важко зупиняється.

Кровотечу зупиняють тампонадою лунки йодоформной марлевою турундою (марлевий тампон), якою закривають лунку після видалення зуба. У разі якщо кровотеча викликана розривом тканини, проводиться зшивання країв ясен. Часто застосовують введення в лунку гемостатичної губки, яка веде до того, що закривається просвіт судин, що кровоточать і формується згусток.

Якщо ясна кровоточать тривалий час, слід негайно звернутися до лікаря для виявлення причин виникнення. Тривала кровотеча може створювати сприятливі умови для розмноження патогенних мікроорганізмів.

04.11.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(5 оцінок, в середньому: 5 з 5)