Видалення кісти зуба

Видалення кісти зуба – один з найбільш поширених видів стоматологічного хірургічного втручання. Ще в недавньому минулому зуб з кістозним утворенням підлягав видаленню, але сучасні фахівці навчилися боротися з цією проблемою, зберігаючи цілісність зубного ряду.

Кіста зуба – це невелика порожнина з рідким вмістом, вкрита оболонкою. Локалізується кістозне новоутворення, як правило, на корені або в області ясен. Виникає кіста в результаті недолікованого інфекційного процесу. Усередині її знаходяться хвороботворні бактерії і відмерлі тканинні структури.

За своєю суттю, кіста є постійним, тобто хронічним, осередком інфекції, що вимагає обов’язкового хірургічного видалення. В іншому випадку можливе активне розростання і розрив новоутворення, що загрожує ураженням м’яких і кісткових тканинних структур. У деяких особливо важких клінічних випадках існує навіть імовірність розвитку сепсису, який вже несе загрозу не тільки здоров’ю, але й життю хворого!

Крім того, нелікована кіста на зубі може стати причиною розвитку таких ускладнень:

 • випадання зубів;
 • флюс;
 • абсцеси гнійного характеру;
 • остеомієліти;
 • гайморит, що протікає в хронічній формі.

Кіста травмує корінь, справляє негативний вплив на сусідні зуби. Крім того, дане новоутворення активно поширює інфекцію по всьому організму, послаблюючи імунітет пацієнта, негативно позначаючись на стані його серцево-судинної і кровоносної систем, легенів та інших життєво важливих органів.

Деякі фахівці вказують на можливість переродження кісти в пухлинне новоутворення злоякісного характеру. Тому щоб уникнути розвитку таких несприятливих наслідків і мінімізувати можливі ризики, з кістою необхідно боротися!


На початкових стадіях розвитку кістозного новоутворення стоматологи вважають за краще лікувати кісту на зубі консервативними методами. Лікар розкриває зубну порожнину, вичищає її, обробляє спеціальними антисептичними препаратами.

Хірургічне видалення кісти на корені зуба рекомендується пацієнтам при наявності наступних клінічних показань:

Проблема полягає в тому, що кістозні новоутворення на зубі можуть тривалий час розвиватися в прихованій латентній формі, ніяк себе не проявляючи. В результаті пацієнти звертаються за допомогою до стоматолога вже тоді, коли з’являються набряки, а зуб починає сильно боліти. Як правило, в таких випадках лікування можливе виключно хірургічним шляхом.

Також операція необхідна в тих випадках, коли лікування консервативними методами не принесло очікуваних результатів.

 

Як видаляють кісту зуба?

 

Зубний лікар може запропонувати кілька способів можливого хірургічного втручання в залежності від особливостей конкретного клінічного випадку. Операція з видалення кісти зуба проводиться за допомогою наступних методик:

 • Цистомія. Являє собою часткову резекцію кісти зуба. Дана методика найбільш ефективна при наявності кістозних новоутворень великих розмірів. В ході операції фахівець частково видаляє кісту і залишає так званий обтуратор, що перешкоджає зрощенню кістозних тканинних структур. В результаті з часом епітеліальні шари ротової порожнини повністю покривають залишки кістозного новоутворення, що робить його абсолютно безпечним для здоров’я пацієнта.
 • Цистектомія. Малотравматичне хірургічне втручання, в ході якого здорові тканини зуба зовсім не пошкоджуються. Спеціаліст в ході даної операції розкриває м’які кістозні тканини, відкачує вміст кісти, обробляє корінь і ясна за допомогою антисептичних препаратів, а на завершення процедури накладає шви. В результаті проведеної операції спустошена кістозна порожнина незабаром зникає, що обумовлено активним ростом кісткових тканин. Займає дане хірургічне втручання близько півгодини. На сьогоднішній день цистектомія вважається найбільш безпечним і в той же час ефективним способом видалення кісти на зубі. Згідно зі статистичними даними, ефективність методу цистектомії становить близько 100%.
 • Гемісекція – видалення кісти з ясен і кореня зуба. В ході хірургічного втручання, стоматолог разом з самим новоутворенням січуть прилеглі до нього зубні коріння разом з корональною частиною. Після цього для усунення пошкодження і відновлення цілісності зубного ряду використовують ортопедичні пристрої у вигляді коронок або ж протезування. На сьогоднішній день метод гемісекції використовується в стоматологічній практиці вкрай рідко, як правило, тільки при сильних пошкодженнях зубного кореня, що виключають можливість його збереження.
 • Лазерне видалення – найсучасніша і гранично безпечна процедура, в ході якої кістозні тканини січуться під впливом лазерного випромінювання. Операція безболісна і практично безкровна, характеризується відсутністю можливих інфекційних ускладнень і прискореним відновним періодом, адже здорові зубні тканини абсолютно не пошкоджуються, завдяки максимально точному впливу лазерного променя. Крім того, на думку фахівців сфери стоматології, лазерне випромінювання, в принципі, чинить позитивний вплив на стан ясен і зубного ряду пацієнта.

Оптимальний спосіб хірургічного втручання, спрямованого на видалення кістозного новоутворення зуба, підбирається фахівцем в індивідуальному порядку виходячи з особливостей конкретного клінічного випадку і результатів попередньо проведених обстежень.

Звичайно, пацієнтів цікавить питання щодо того, чи боляче видаляти кісту зуба? Тут все залежить від виду хірургічного втручання, індивідуальних особливостей хворого і професіоналізму стоматолога. Однак, як правило, такого роду операції проводяться під дією місцевої анестезії, що дозволяє повністю виключити больові відчуття в ході проведення видалення кісти.

У міру відходження дії наркозу після видалення кісти у пацієнта виникають досить сильні больові відчуття, що обумовлено травмуванням щелепних тканин. Крім того, висока ймовірність появи набряклості. Всі ці ознаки вважаються нормою, так що хвилюватися не варто.

У перші кілька годин після перенесеної операції слід утримуватися від пиття і вживання їжі.

В середньому, період відновлення після хірургічного лікування кісти зуба становить близько 3-5 діб. В цей час пацієнтові необхідно утримуватися від вживання твердої, гарячої або ж, навпаки, дуже холодної їжі, алкогольних напоїв. Крім того, в реабілітаційний період не рекомендується курити.

Після видалення кісти стоматологи обов’язково призначають антисептичні розчини, антибактеріальні препарати, призначені для промивання ротової порожнини з метою попередження розвитку інфекційних ускладнень. При сильному больовому синдромі можна прийняти знеболюючий лікарський засіб (ібупрофен).

Якщо болі і набряклість не проходять протягом тижня, або у пацієнта присутній гарячковий стан, то необхідно в терміновому порядку звернутися за професійно медичною допомогою!

При видаленні зубної кісти можливий розвиток такого неприємного ускладнення, як остеомієліт. Це запальне ураження кісткової тканини. В даному випадку пацієнту потрібно негайне надання лікарської допомоги. Розпізнати початкові стадії остеомієліту можна по надмірній набряклості, а також за наявністю сильних больових відчуттів, що носять гострий характер.

Ще одне, широко поширене ускладнення, що виникає після даного роду хірургічних втручань – це альвеоліт, який представляє собою запальний процес, локалізований в області ясен і слизових ротових оболонок.

Варто зазначити, що перераховані вище ускладнення, як правило, розвиваються в результаті інфікування ранки і при недотриманні основних правил відновлювально-реабілітаційного періоду.

 

Коли доводиться видаляти зуб

У деяких випадках одним лише хірургічним видаленням кістозного новоутворення не обійтися, тому доводиться виривати уражений зуб повністю. На думку лікарів-стоматологів, видалення зуба з кістою на корені необхідно в наступних клінічних випадках:

 • сильне руйнування зубних тканинних структур;
 • непрохідність зубного кореня;
 • наявність вертикальних тріщин, локалізованих в районі коронки або зубного кореня;
 • поширення інфекційного процесу, з супутнім ураженням пародонтальних зубних каналів;
 • наявність численних або ж великих перфорацій в області зубного кореня;
 • кістозне новоутворення, локалізоване на корені зуба мудрості.


Крім того, видалення зуба при наявності кісти може бути рекомендовано хворому виходячи з ортодонтичних показань, наприклад, при плануванні установки зубних протезів. Стоматологи до видалення вдаються вкрай рідко і до останнього прагнуть зберегти цілісність зубного ряду пацієнта. Тим більше що видалення зубів вимагає тривалого відновного періоду, часто загрожує розвитком інфекційних і запальних ускладнень, рецидивом з повторним утворенням кісти в районі сусідніх зубів.

Важливо приділити особливу увагу гігієні ротової порожнини після видалення кісти, щоб уникнути розвитку таких небезпечних ускладнень, як остеомієліт і альвеоліт.

23.02.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)