Вагiтнiсть i лiкування зубiв

Лікувати зуби вагітним не просто можна, а необхідно. Не можна терпіти зубний біль, це величезний стрес як для організму жінки, так і для малюка. Крім того, приховані вогнища інфекції в роті можуть призвести до інфікування плода. Тому не варто відкладати візит до стоматолога.

Лікування зубів під час вагітності

Вагітність не є абсолютним протипоказанням до проведення будь-яких стоматологічних маніпуляцій. Однак пацієнтка повинна попередити лікаря про своє становище, а також назвати точний термін вагітності.

Основні нюанси терапії:

 • під час виношування дитини можна лікувати карієс, пульпіт, періодонтит і запальні захворювання ясен (гінгівіт, пародонтит, стоматит);
 • для пломбування зуба можна використовувати композити світлового затвердіння, фотополімерні лампи безпечні для плода;
 • забороняється проводити відбілювання емалі;
 • лікування зубів проводиться під місцевою анестезією (ін’єкція ультракаїну, артикаїн), не можна допустити, щоб майбутня мати терпіла біль в кабінеті стоматолога;
 • загальний наркоз строго протипоказаний.

 

Лікування зубів на ранніх і пізніх термінах

Весь період вагітності умовно поділяють на 3 періоди (триместру).

Перший триместр (до 12-ти тижнів)
В 1 триместр (найраніший термін) відбувається закладка всіх життєво важливих органів дитини. Плацента тільки починає формуватися, вона ще не може захистити плід від негативного впливу. Тому в даний період небажано проводити якесь медичне втручання. Однак стоматолог може призначати місцеві препарати для зняття запалення (Хлоргексидин, Мірамістин, Холісал).

Другий триместр (приблизно з 13-го до 24-го тижня)
У другому триместрі ризик небезпек значно знижується. Плацента є надійним захисним бар’єром для малюка. Це оптимальний період для лікування зубів і інших стоматологічних процедур.

Третій триместр (з 25-го тижня до пологів)
У 3-му триместрі виникає підвищена чутливість матки до медикаментозного впливу. Крім того, в цей період організм жінки досить ослаблений. Тому «зайвий» стрес в кабінеті стоматолога вкрай небажаний. При можливості краще відкласти лікування зубів на період лактації. Однак це не стосується екстрених випадків, наприклад, гострого зубного болю.

Безпечна анестезія для вагітних

Використовуються анестетики місцевої дії, які не долають плацентарний бар’єр. Ще одна вимога до знеболювальних препаратів – низький ступінь впливу на судини.

Лідокаїн не підходить для майбутніх мам, оскільки такий препарат може викликати м’язову слабкість, судоми і різке зниження тиску.

Найоптимальніший варіант – анестетики на основі антікаїна:

 • убістезін;
 • ультракаїн;
 • альфакаін;
 • артифрин.

Ці препарати не завдають шкоди малюкові, оскільки діють локально. Також вони мають знижену концентрацію судинозвужувальних компонентів (адреналіну та ін.), що безпечно для матері.

 

Видалення зуба під час вагітності

Видалення зуба – це хірургічна операція, яка завжди супроводжується психоемоційним навантаженням. Звичайно, вона небажана для жінок під час виношування дитини, тому видалення зубів проводиться тільки в крайніх випадках:

 • перелом коронки або кореня;
 • глибоке каріозне вогнище, яке стає причиною гнійного запалення;
 • утворення кісти, діаметр якої перевищує 1 см;
 • безперервний гострий біль, який неможливо усунути за допомогою консервативної терапії.

Видалення зуба мудрості під час вагітності взагалі не проводиться. Така операція часто закінчується альвеолітом (запаленням лунки) і іншими ускладненнями, які вимагають прийому антибіотиків.

 

Імплантація та протезування зубів в період виношування дитини

Під час вагітності можна ставити будь-які види протезів, в тому числі коронки і мости. Виняток – дентальні імплантати.

Імплантація зубного імплантанта часто вимагає великих витрат життєвих сил. Але під час вагітності всі ресурси спрямовані на розвиток здорового малюка. Крім того, після імплатаціі потрібен прийом протизапальних і знеболюючих засобів, які протипоказані для майбутньої матері.

07.12.2015
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)