Афтозний стоматит у дорослих

 

Афтозний стоматит є інфекційним патологічним процесом, при розвитку якого відбувається запальне ураження слизової оболонки ротової порожнини, що, в свою чергу, супроводжується порушенням її структури і формуванням на слизовій ерозій (афт). Такого роду ерозії мають вигляд овальних або круглих ділянок, поверхня яких обнесена білим нальотом, а їх периферія має яскраво-червоний відтінок.

Афтозний стоматит у дорослих зустрічається значно рідше, ніж у дітей. Формування ерозій в ротовій порожнині доставляє масу дискомфортних відчуттів хворому, особливо в момент вживання будь-якої їжі. Крім цього, виникають ерозивні новоутворення, які можуть супроводжуватися збільшенням лімфатичних вузлів і в рідкісних випадках підвищенням температури тіла.

 

Причини виникнення афтозного стоматиту

На сьогоднішній день точні причини виникнення запального захворювання слизової оболонки ротової порожнини до кінця не вивчені. Однак було виявлено безліч факторів, які здатні провокувати розвиток в організмі людини цього патологічного процесу. Одним з таких факторів є вплив на організм людини різний інфекцій і хвороб, що виникають на тлі наступних збудників:

 • стафілокок;
 • кір;
 • дифтерія;
 • грип;
 • аденовірус;
 • вірус герпесу.

Гострий герпетичний стоматит розвивається в організмі людини в результаті його зараження простим вірусом герпесу. Герпетичний стоматит у дорослих проявляється у людини тільки в тому випадку, якщо захисні функції організму знаходяться в поганому стані, що є сприятливими умовами для розвитку герпетичного вірусу.

Крім цього, у афтозного стоматиту причини можуть критися в алергічній реакції організму людини на будь-які продукти харчування або в тривалому вживанні деяких медикаментозних засобів, зокрема, антибіотиків. Наявність у людини різного роду хвороб шлунково-кишкового тракту може сприяти виникненню запалення слизової порожнини рота.

Важливу роль у розвитку афтозного стоматиту грає і стан імунної системи організму, тобто для формування ерозій в роті повинні створитися сприятливі умови. До таких умов відносяться:

 • переохолодження постійного характеру;
 • авітаміноз (нестача в організмі людини будь-яких вітамінів);
 • наявність різних стоматологічних захворювань;
 • механічне пошкодження слизової порожнини рота.

У деяких випадках афтозні висипання в роті у жінок можуть виникати на тлі протікання менструального циклу або в період вагітності. Однак такий зв’язок ще не до кінця вивчений і тому не можна з повною впевненістю стверджувати, що таке захворювання може утворюватися виходячи з таких причин.

 

 

Різновиди афтозного стоматиту

Розвиток афтозного стоматиту може протікати в двох формах: гострій або хронічній. У разі гострого перебігу запальних процесів в ротовій порожнині, ерозії мають порівняно невеликі розміри і досить швидко проходять при наданні своєчасного лікування, не залишаючи ніяких слідів свого існування. Якщо ж хвороба виникає у людини періодично, то афтозний стоматит матиме хронічний характер.

Хронічне запалення слизової рота характеризується уповільненим протіканням патологічних процесів, розвиток яких періодично загострюється. Симптоми і лікування запалення слизової оболонки рота будуть повністю залежати від причин, що викликали дане захворювання.

Крім того, що дане захворювання може протікати в гострій і хронічній формі, афтозний стоматит в залежності від причин, що викликали розвиток запального процесу в порожнині рота, може поділятися на такі види:

 • некротичний афтозний стоматит. Цей різновид патології характеризується скупченням мертвих клітин слизової рота, які, в свою чергу, покриваються в процесі прогресування запального процесу епітелієм. Основною причиною виникнення некротичного стоматиту є наявність у людини будь-яких патологічних процесів, що вражають кров;
 • рубцевий стоматит. Характеризується виникненням афт, поверхня яких з часом покривається сполучною тканиною. Основним чинником, що сприяє виникненню такого різновиду патології, є генетична схильність організму людини до розвитку стоматитів різної етіології;
 • грандулярний стоматит. Такий різновид патологічного процесу характеризується виникненням на слизовій рота невеликих бульбашок, які з часом трансформуються в виразкові новоутворення. Грандулярна форма стоматиту виникає у людини в результаті наявності в його організмі будь-якої хвороби, яка уражує протоки малих слинних залоз або внаслідок механічного травмування слизової оболонки ротової порожнини;
 • деформуючий стоматит. Лікування деформуючого афтозного стоматиту є вкрай складним, так як такий різновид запального процесу досить важко піддається лікуванню. Деформуючий стоматит характеризується глибоким ураженням слизової рота, а після лікування залишаються шрами.

 

Симптоматика розвитку і види

Симптоми афтозного стоматиту насамперед проявляються у вигляді порушення кров’яної мікроциркуляції в епітелії ротової порожнини, в результаті чого на її слизових оболонках формуються поодинокі новоутворення афтозного походження, поверхня яких покривається білим нальотом. Такі ерозії в більшості випадків локалізуються на слизових оболонках язика, губ і щік.

У разі розвитку у людини некротичної форми патологічного процесу спостерігається руйнування шару епітелію, що супроводжується утворенням ерозій на слизовій рота. Після цього відбувається виникнення дистрофічних порушень в слизовій оболонці ротової порожнини. При цьому ерозії не доставляють хворому практично ніяких хворобливих відчуттів. Термін загоєння таких новоутворень може становити від декількох тижнів до 1 місяця.

У дорослих симптоми рубцевого афтозного стоматиту проявляються у вигляді ураження ацинусів малих слинних залоз і шару сполучної тканини. Згодом в ротовій порожнині спостерігається виникнення одиничних новоутворень, які можуть локалізуватися як на слизовій передніх піднебінних дужок, так і в місцях розташування слинних залоз. Афти рубцевого стоматиту згодом перетворюються на виразки досить великого розміру, і процес загоєння таких новоутворень може тривати до 12 тижнів. При цьому після того, як виразки зникнуть, на їх місцях залишатимуться добре помітні шрами або рубці.

Грандулярна форма патологічного процесу характеризується формуванням афтозних новоутворень в місцях знаходження слинних залоз. При цьому розвиток афт супроводжується сильним болем. Однак такого роду ерозії проходять досить швидко протягом 7-25 днів.

Деформуючий афтозний стоматит є найбільш важкою формою запалення слизової оболонки ротової порожнини і характеризується утворенням ерозій, що локалізуються на передніх дугах піднебіння і в місцях розташування слинних залоз. Згодом афти починають трансформуватися в виразкові новоутворення досить великих розмірів і при цьому супроводжуються сильним болем. Загоєння таких виразок відбувається протягом тривалого проміжку часу.

 

 

Лікування афтозного стоматиту

Найчастіше, таке захворювання як афтозний стоматит проходить самостійно протягом 10 днів, однак якщо імунна система організму людини з будь-якої причини була значно ослаблена і при цьому в період протікання патологічного процесу не коректувалася за допомогою використання імунної терапії, то афти на слизовій оболонці рота можуть гоїтися значно довше.

Лікування афтозного стоматиту у дорослих і його методика підбирається в строгому індивідуальному порядку для кожного пацієнта, виходячи клінічних проявів захворювання.
Як лікувати правильно такого роду захворювання, може розповісти тільки відповідний фахівець, тому хворому не варто займатися самолікуванням, а одразу ж при виникненні такої проблеми звернутися до лікаря.

Лікувати афтозний стоматит перш за все необхідно за допомогою забезпечення регулярної дезінфекції ротової порожнини. Для цього хворому призначається використання спеціальних медикаментозних антисептичних засобів місцевого застосування, якими необхідно проводити обробку уражених ділянок слизової рота. До таких засобів відносяться всілякі знезаражувальні розчини для полоскання порожнини рота.

У разі необхідності лікар може призначити хворому використання протиалергічних, знеболюючих і жарознижуючих медикаментів.

Чим лікувати афтозний стоматит в разі його інфекційного походження? Стоматит інфекційної етіології можна вилікувати за допомогою використання відповідних противірусних препаратів. Крім цього, не менш ефективне швидке лікування патологічного процесу полягає в використанні всіляких антисептичних олій, якими обробляється поверхня виразкових новоутворень. Однією з них є обліпихова олія.

В якості профілактичних заходів, що здійснюються для запобігання виникненню у роті виразкових новоутворень, медики рекомендують дотримуватися здорового способу життя та проведення регулярної гігієни ротової порожнини.

 

15.10.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(5 оцінок, в середньому: 5 з 5)