Причини булімії

Булімія – психічне захворювання. Часто в його основі лежать психологічні травми, в результаті яких порушилася робота харчового центру.

 

Психологічна травма в дитячому віці

 • немовля в грудному віці часто відчував голод;
 • дитина не отримала в дитинстві достатньо батьківської любові та уваги;
 • у підлітка не склалися стосунки з однолітками;
 • батьки заохочували дитину їжею, за хорошу поведінку або відмінні оцінки.

У таких ситуаціях у дитини формувалося поняття, що основний шлях отримання задоволення – їжа. Їсти безпечно, приємно, доступно. Але така установка порушує основне правило здорового харчування, їсти потрібно тільки коли голодний, інакше харчової центр починає давати збій.

 

Занижена самооцінка, яка заснована на недоліках зовнішності

 • батьки вселяли дитині, що він занадто товстий і потрібно схуднути, що б стати красивим;
 • критичні зауваження однолітків або тренера з приводу зовнішності і зайвої ваги;
 • усвідомлення дівчиною-підлітком, що її тіло не таке як у моделі з обкладинки журналу.

Багато дівчат надмірно прагнуть мати модельну зовнішність. Вони впевнені, що худорлява фігура запорука успішної кар’єри та особистого життя. Тому вдаються до різних правил схуднення.
Високий ризик розвитку булімії є у недовірливих людей, які намагаються контролювати всі події.

Наслідки стресу і висока тривожність

Напади булімії можуть з’явитися після стресових ситуацій. У цей період людина намагається за допомогою їжі забутися, доставити собі хоча б невелике задоволення. Часто це зробити виходить. Адже після їжі в мозок надходить велика кількість глюкози і збільшується концентрація «гормонів задоволення».

Стрес може бути негативний: втрата коханої людини, розлучення, хвороба, невдачі на роботі. У цьому випадку їжа залишається єдиним задоволенням, яке допомагає заспокоїтися. Іноді спровокувати булімію можуть і приємні події: підвищення по кар’єрних сходах, новий роман. У цьому випадку переїдання – це бенкет на радощах, винагорода собі за заслуги.

Недолік поживних речовин

Серед булімікі дуже багато жінок, які постійно дотримуються дієти. Таке обмеження в їжі призводить до того, що людина не може думати ні про що інше, крім їжі. У певний момент сил терпіти більше не залишається. Підсвідомість отримує контроль над ситуацією і дає дозвіл їсти про запас. Організм як би розуміє, що скоро ви розкаєтеся, і тоді знову почнуться голодні часи.

Епізоди неконтрольованої обжерливості зустрічаються у хворих на анорексію. У цьому випадку відмова від їжі і відраза до продуктів змінюється приступом булімії. Таким чином, організм, минаючи свідомість, намагається поповнити запаси корисних речовин, які виснажилися за період голодування. Деякі психологи вважають, що булімія – м’який варіант анорексії, коли людина не може повністю відмовитися від їжі.

 

Захист від задоволень

Буває, що людина не звикла доставляти собі задоволення. Він вважає себе негідним щастя або переконаний, що за приємними моментами завжди слідує розплата. У цьому випадку напади булімії відіграють роль самопокарання після сексуального задоволення, відпочинку або приємних покупок.

Спадковість

Якщо булімією страждають кілька поколінь однієї родини, то говорять про генетичну схильність до цієї хвороби. Причина може бути в тому, що у спадок передається схильність до періодичного переїдання. Вона викликана особливістю роботи ендокринної системи і недоліком гормонів, які контролюють апетит або підвищеною чутливістю рецепторів харчового центру в гіпоталамусі.

У більшості випадків людина, що страждає булімією, не може усвідомити, що штовхає його на приступ. Якщо знайти цей пусковий механізм, то вдається вжити заходів, щоб тримати апетит у вузді, не допускаючи нападів.

27.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)