Сезонні розлади апетиту

Сезонні афективні (емоційні) розлади, в основі яких лежить депресія. Даний вид порушень харчової поведінки виділений як особлива форма у зв’язку з широкою поширеністю серед населення.

У слабовираженної і стертої формах даний вид порушення харчової поведінки зустрічається у 40% людей, а у своїй розгорнутій формі – лише у 6%. Тобто структура цього порушення подібна айсбергу – на поверхні видна лише невелика частина. Поширеність в популяції слабовираженних форм сезонних афективних розладів харчової поведінки досить висока. Особливість сезонних розладів емоцій пов’язана з порами року. Дані сезонні афективні розлади розвиваються в темну, холодну пору року, а саме, в залежності від географічної широти, з середини осені до середини березня. Найчастіше спостерігається у жінок. Завжди поєднуються з порушенням харчової поведінки за типом підвищення апетиту, провідним до появи надлишкової маси тіла. Для таких жінок типові наявність передменструального синдрому, а також порушення менструального циклу за типом рідкісних і нетривалих менструацій.

Під час прояви хвороби такі жінки демонструють посилення скарг на найрізноманітніші хронічні болі. Депресія при сезонних афективних розладах зазвичай легкого або середнього ступеня тяжкості. В основному вона проявляється пониженим фоном настрою, апатією, зниженням працездатності, постійною втомою, пригніченістю, збільшенням тривалості сну. Однак у цьому випадку, в більшості своїй, сон буває неспокійним і переривчастим. Причому, незважаючи на тривале перебування у сні, такий сон не приносить почуття відпочинку. І як наслідок, такі люди вранці мляві, втомлені, почувають себе розбитими.

 

Симптоми сезонного афективного розладу

Отже, типовий пацієнт з сезонним афективним розладом виглядає приблизно так: частіше це жінка, як правило, молодого або середнього віку, зі сном подовженої тривалості і відсутністю задоволення від сну, страждаюча передменструальним синдромом, можливо, і з порушенням менструального циклу, порушенням харчової поведінки за типом підвищеного апетиту, наростаючою масою тіла і депресій слабкої або середньої ступені вираженості. Цікаво, що в світлий час року, коли кількість сонячного світла є для даних індивідуумів достатньою, симптоми хвороби проходять самостійно, без лікування. Оскільки прояв симптомів в значній мірі залежить від освітленості, то механізм нейрогормональних змін можна спробувати пояснити наступним чином.
Симптоми сезонного афективного розладу
У темну пору року відбувається зміна циклічного добового вироблення мелатоніну (гормону гіпофізу) з послідовним зниженням продукції спеціальних гормонів гіпоталамуса, серотоніну і дофаміну. Саме зі зміненим обміном дофаміну і серотоніну пов’язують і наростання маси тіла, і порушення харчової поведінки, і прояви депресії. У світлий час року симптоми зазнають зворотного розвитку і зникають зовсім.

 

Принципи лікування сезонних афективних розладів

 

Сезонні афективні розлади можливо лікувати за допомогою світла. Для світлолікування (фототерапії) користуються спеціальними лампами з інтенсивністю освітлення 2500-10000 люкс. Краще здійснювати процедури в першій половині дня. Тривалість разової процедури терапії залежно від інтенсивності світла лампи варіює від 30 хвилин до однієї години.

Інший спосіб терапії – це використання антидепресантів з механізмом дії, заснованим на пригніченні зворотного захоплення серотоніну. Тривалість курсу лікарської терапії – зазвичай 3-4 місяці. Такі курси проводять в темний час року. Поєднання світлолікування з курсами лікарської терапії дозволяє скоротити тривалість медикаментозного лікування.

Пацієнтам, що страждають сезонними афективними (емоційними) розладами слід частіше перебувати на сонячному світлі, гуляти в сонячні дні навіть взимку, відпустку краще проводити на гірськолижних курортах, у повсякденному житті уникати носіння темних або затемнених очок.

Необхідно пам’ятати, що застосування антидепресантів, як і багатьох інших лікарських препаратів, допустимо лише за рекомендацією і під наглядом відповідного лікаря-спеціаліста.

03.02.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(4 оцінки, в середньому: 5 з 5)