Симптоми і ознаки шизофренії

 

Симптоми шизофренії прийнято ділити на позитивні і негативні. Позитивна симптоматика – це приєднання симптому, який з’являється додатково і забарвлює клінічну картину (тобто галюцинації, марення). Негативна симптоматика – це ті симптоми, які випадають з психіки пацієнта, і ті, які є ядром захворювання (тобто емоційне збідніння, апатія, зниження вольових якостей).


 

Позитивні симптоми шизофренії

 

Ці симптоми характерні для дебюту шизофренії. Їх поява пов’язана з гіперстимуляцією дофамінових рецепторів і надлишком дофаміну.

До позитивних симптомів шизофренії відносяться:Позитивні симптоми шизофренії

 • галюцинації;
 • маячня;
 • нав’язливі ідеї;
 • розлади мислення і мовлення;
 • розлади рухової сфери.

Галюцинації

Галюцинаціями називаються розлади сприйняття і виникнення явищ (об’єктів, відчуттів) там, де їх немає. Вони можуть бути зоровими, слуховими, тактильними і так далі. Для шизофренії характерні слухові галюцинації різного змісту. Слухові галюцинації, або «голоси», виникають у людини всередині голови або ж з якихось об’єктів. Наприклад, голос може з’явитися з радіо, яке слухає людина, або ж з телевізора. Голос при цьому може бути знайомим або незнайомим, чоловічим або жіночим. Дуже часто пацієнти чують голос Бога.

Існують наступні типи слухових галюцинацій:
Коментуючі – роблять зауваження людині з приводу його недосконалості або просто коментують дії.
Загрозливі (найчастіші) – мають намір вбити людину.
Імперативні (або наказові) – наказують людині зробити ту чи іншу дію. Дуже часто під впливом цих владних голосів пацієнти здійснюють самогубство.
Антагоністичні – виникає два голоси, один з яких хороший, інший – поганий. Пацієнт при цьому стає свідком сварок між ними.
Поява слухових галюцинацій розцінюється хворим як втручання в його життя. Людина намагається чинити опір їм, сперечаючись з ними. Дуже часто саме на тлі галюцинацій у пацієнтів народжуються маячні ідеї.

Також з’являються сенсорні галюцинації. При цьому пацієнт відчуває дивні (іноді химерні) тілесні відчуття. Наприклад, рух в животі змій або «інших гадів». Вкрай рідко виникають зорові галюцинації, що практично не характерно для шизофренії.

Маячнямарення при шизофренії

Маячнею називаються помилкові судження, що виникають внаслідок хворобливого процесу, які не піддаються переконанню. Відмінністю марення від наполегливих переконань здорових людей є те, що їм не передує досвід або колишні особистісні особливості. Так, якщо переконання здорової людини підкріплюється якимись фактами або подіями, то у марення цього немає.

Виділяють наступні варіанти марення при шизофренії:
Марення переслідування. Хворий переконаний, що за ним постійно стежать. Стеження відбувається постійно – на роботі, вдома, на вулиці.
Марення впливу. На хворого відбувається вплив за допомогою техніки (променів, комп’ютерів), чаклунства, гіпнозу, телепатії. Таким чином «злі люди», на переконання пацієнта, стежать за ним.
Марення ревнощів. Полягає в патологічних ревнощах. Чоловік (дружина) всіляко приховують це, але постійно намагаються знайти докази зради. В якості фактів хворий може пред’являти найабсурдніші докази.
Марення самозвинувачення. Хворі звинувачують себе в смерті або хворобі близьких, впевнені, що приносять нещастя.
Манія величі. Хворі до всіх ставляться поблажливо. Вони переконані, що прекрасні і наділені винятковими здібностями.
Іпохондрична маячня. Полягає в переконанні, що хворий будь-якою смертельно небезпечною хворобою.

Нав’язливі ідеї

Ці ідеї з’являються в свідомості хворого проти його волі. Наприклад, це може бути обдумування можливих подій ( «А що буде, якщо на Землі зникне весь кисень або земне тяжіння?»), Нав’язливий рахунок (хворий буде множити і зводити в квадрат числа) або ж нав’язливі сумніви. Для хворих на шизофренію характерно нав’язливе мудрування або так звана «розумова жуйка». При цьому вони стурбовані більш глобальними проблемами, наприклад, кінцем світу або сенсом життя.

До цих думок хворий відноситься дуже болісно і тяжко їх переживає. Однак позбутися від них він не може. Ідеї приходять раптово і поглинають пацієнта, займаючи значну частину часу.

Розлади мислення і мовлення

Розлади мислення є домінуючими серед позитивних симптомів шизофренії. Часто розлади мислення проявляються в резонерстві, для якого характерно тривале, безплідне мудрування і міркування. Для хворих стає не важливо, чи зрозуміє їх співрозмовник чи ні, їх займає сам процес міркування.
Мова пацієнтів починає буяти неологізмами, міркуваннями, складними оборотами. Для неї характерна деталізованість – пацієнти стають дуже докладні в своїх описах. У діалозі увагу звертає той факт, що хворі дуже амбівалентні (двоїсті), непослідовні і зісковзують з однієї теми на іншу без логічного зв’язку.

У деяких випадках спостерігається феномен шізофазія. При цьому мова пацієнтів втрачає будь-який сенс. Також для розладу мислення при шизофренії характерний раптовий, некерований потік думок (ментизм). Хворі починають багато і незв’язно говорити, не в змозі при цьому зупинитися.

Розлади рухової сфери

Рухові розлади при шизофренії можуть виявлятися у вигляді збудження або ступору. Порушення, як правило, є ознакою загострення хвороби. Цьому можуть сприяти імперативні або загрозливі слухові галюцинації (голоси), марення переслідування. Рухи при порушенні не мають спрямованості і не відображають потреб пацієнта. Вони носять хаотичний характер. Іноді при руховому порушенні пацієнти можуть бути агресивні. Але агресія спрямована на самих же себе, тобто аутоагресія.

Ступором називається стан крайньої знерухомленості і загальмованості. При ступорі хворі можуть тижнями перебувати в лежачому положенні. Ступор також позбавлений внутрішнього змісту. Він може бути декількох видів. Так, розрізняють ступор з явищем воскової гнучкості. При цьому виді ступору хворий насильно зберігає певну позу. Наприклад, лежачи в ліжку з піднятою для подушки головою, але при відсутності самої подушки. Також може спостерігатися ступор з заціпенінням – стан крайньої м’язової напруги, при якому хворі найчастіше знаходяться в позі ембріона. Для більшості видів ступору характерно явище мутизма, яке означає повну відсутність мовлення при схоронності мовного апарату в нормі. Іноді хворі можуть не реагувати на звичайну мову, але відповідати на питання, задані пошепки.


 

Негативні симптоми шизофренії

 

Негативні симптоми шизофренії визначають її нозологічну сутність. Називаються ще дефіцітарними, оскільки означають дефіцит психічних функцій.

Негативними симптомами шизофренії є:ознаки шизофренії

 • емоційні порушення;
 • соціальна ізольованість і аутистична поведінка;
 • розлади вольової сфери;
 • явища дрейфу.
 • емоційні порушення

Ці порушення виражаються в поступовій втраті почуттів прихильності до близьких і емоційному збідненню. Для шизофренії характерний синдром гіпотіміі – хворобливого зниження настрою. Хворі при цьому перебувають завжди в стані пригніченості і туги, вони не здатні відчувати радість. Виразність емоційних порушень варіює від легкого смутку і песимізму до вітальної туги. Пацієнти описують це як «душевний біль» або «камінь на серці». Крайній ступінь емоційного збіднення носить назву «емоційна тупість».
При деяких формах шизофренії може спостерігатися гіпертимія. Для неї характерний стійкий підвищений настрій і такі емоції як радість, захоплення.

Соціальна ізольованість і аутистична поведінка

Ці симптоми можуть з’явитися задовго до дебюту захворювання. Родичі пацієнта відзначають, що хворий став мовчазний, закритий в собі, відчужений. Якщо шизофренія дебютує в підлітковому віці, то діти перестають відвідувати заняття, гуртки, секції. Вони вважають за краще усамітнення, можуть не виходити з дому протягом декількох днів і тижнів. Дорослі можуть ігнорувати свої обов’язки, закидати роботу.

Для шизофренії також характерна аутистична поведінка. Сутність такої поведінки полягає в тому, що хворий перестає йти на контакт із зовнішнім світом. Такі пацієнти зайняті своїми думками і переживаннями, повністю поглинені ними. Також вони можуть повторювати одні й ті ж дії протягом тривалого часу (повторюваний репертуар поведінки). Інтереси хворих на шизофренію також знижені.

Розлади вольової сфери

Розлади вольової сфери можуть виражатися в гіпербулії і гіпобуліі. У першому випадку має місце підвищення волі і потягів у пацієнта. Підвищуються основні потяги – апетит, лібідо. Потреби уві сні і відпочинку при цьому знижуються. Такий стан може проявлятися на початкових етапах хвороби.

В основному ж для шизофренії характерна гіпобулія. В цьому випадку у пацієнтів придушуються потяги, в тому числі і фізіологічні. Вони не відчувають потреби в спілкуванні, до будь-яких занять. Хворі ігнорують прийоми їжі, а навіть якщо і їдять, то з неохотою і в малих кількостях. Також вони починають ігнорувати правила гігієни (перестають приймати душ, голитися), ходять в одному одязі і неохайні до свого виду. Сексуальний потяг також знижується. Гіпобулія може переходити в абулію, яка проявляється різким зниженням волі. Абулія разом з апатією формують апатоабулічний синдром, який характерний для кінцевих станів при шизофренії.

Явища дрейфу

Явища дрейфу полягають в наростаючій пасивності пацієнта, безвольність і неможливості приймати рішення. Сутність цих явищ полягає в неможливості побудови «лінії життя». Самі пацієнти порівнюють своє життя з човном, який несе їх в невідомому напрямку. Хворі пасивно підкоряються обставинам і групам людей. Так, вони починають зловживати алкоголем або наркотичними речовинами, але при цьому не відчуваючи справжнього потягу до цього. Вони можуть пасивно повторювати чиїсь дії, навіть якщо вони протизаконні.

Також варто відзначити зміну зовнішнього вигляду пацієнта, його міміки, яка не відповідає часом обставинам і носить неадекватний характер. Зовнішній вигляд пацієнтів може бути як неохайним, так і дуже химерним.


 

Етапи розвитку шизофренії

 

У розвитку шизофренії виділяють 4 основних етапи. Для кожного з них характерні свої симптоми і синдроми, тривалість перебігу.
Етапи розвитку шизофренії
Основні періоди шизофренії включають:

 • преморбідний період;
 • продромальний період;
 • період першого психотичного епізоду;
 • ремісію.

 

Преморбідний період

Характеризується зміною основних рис особистості людини. З’являється підозрілість, якась химерність, емоційна неадекватність. Деякі риси особистості загострюються, деякі перекручуються. В основному переважають риси шизоїдного типу особистості.

Продромальний період

Порушується контакт із зовнішнім світом – пацієнти ізолюються і відходять від сім’ї, суспільства. З’являються проблеми на роботі і в побуті. Спостерігаються когнітивні розлади у вигляді неуважності.

Період першого психотичного епізоду

Цей період, в основному, характеризується появою позитивних симптомів – галюцинацій (слухових або тактильних), марення, нав’язливих ідей.

Ремісія

Характеризується ослабленням або повним зникненням симптомів. Ремісія може бути тривалою або короткою. Слідом за нею розвивається новий психотичний епізод, тобто загострення.


 

 

Поняття дефекту в шизофренії

Поняття дефекту в шизофренії

Дефектом в шизофренії називаються стійкі та незворотні зміни в психіці пацієнта, в його особистості та поведінці. Він характеризується зниженням всіх потреб пацієнта, апатією, байдужістю, глибокими порушеннями в мисленні. Позитивні симптоми, такі як марення і галюцинації, не належать до дефекту. Мислення у пацієнтів з дефектом стає непродуктивним, здатність до абстрактного мислення, узагальнення і логіці повністю втрачається. Непродуктивність і соціальна ізоляція є основними його характеристиками. Дефект розглядається як кінцевий стан при шизофренії. Основна мета в лікуванні шизофренії – це уникнути передчасного розвитку дефекту.

16.06.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(6 оцінок, в середньому: 5 з 5)