Депресія

Депресія як стан емоційної пригніченості відома з давніх часів. Ще за вісім століть до Різдва Христового великий давньогрецький поет Гомер описав класичний депресивний стан у одного з героїв «Іліади».

У першому ж збірнику медичних трактатів древньої Греції, авторство якого приписується «батькові наукової медицини» Гіппократа, були досить чітко описані страждання, заподіяні депресією, і дано визначення захворювання: «якщо ж печаль і страх тривають досить довго, то можна говорити про меланхолічний стан» .

Термін «меланхолія» (буквально чорна жовч) використовувався в медицині тривалий час і зберігся в назвах деяких психічних патологій і по сьогоднішній день (наприклад, «інволюційна меланхолія» – депресія, що розвивається у жінок в клімактеричний період).

Описи патологічних емоційних переживань, що призводять до неадекватного сприйняття навколишнього світу, є і в Старому Завіті. Зокрема, в Першій книзі Царств описана клініка важкої депресії у першого царя Ізраїлю – Саула.

У Біблії такий стан трактується як кара за гріхи перед Богом і у випадку з Саулом закінчується трагічно – цар наклав на себе руки, кинувшись на меч.

Християнство, багато в чому спирається на Старий Завіт, тривалий час зберігало вкрай негативне ставлення до всіх психічних недуг, асоціюючи їх з підступами диявола.

Що стосується депресії, то в середні віки її почали позначати терміном Acedia (млявість) і розглядати як прояв таких смертних гріхів як лінощі і зневіра.

Термін “депресія” (пригнічення, пригніченість) з’явився лише в дев’ятнадцятому столітті, коли вивченням захворювань психіки зайнялися представники природничих наук.

 

 

Сучасні статистичні дані про депресію

Теми самотності в натовпі і відчуття безглуздості існування – одні з найбільш обговорюваних тем в Інтернеті.

Сьогодні депресивні стани є найбільш поширеною психічною патологією. Згідно з даними ВООЗ, депресії становлять 40% випадків від усіх психічних захворювань, і 65% – від патологій психіки, які лікують амбулаторно (без приміщення пацієнта в стаціонар).

При цьому захворюваність депресією неухильно зростає з року в рік, так що за останнє сторіччя кількість реєстрованих щорічно депресивних пацієнтів зросла більш ніж в 4 рази. Сьогодні в світі щороку близько 100 млн. хворих вперше звертаються до лікаря з приводу депресії. Характерно, що левова частка депресивних пацієнтів доводиться на країни з високим рівнем розвитку.

Частково збільшення зареєстрованих випадків депресії пов’язано з бурхливим розвитком психіатрії, психології та психотерапії. Так що навіть легкі випадки причини депресії, які раніше залишалися непоміченими, сьогодні діагностуються і з успіхом піддаються лікуванню.

Однак більшість фахівців пов’язує збільшення кількості депресивних пацієнтів в цивілізованих країнах з особливостями життя сучасної людини в великих містах, такими як:

 • високий темп життя;
 • велика кількість стресових факторів;
 • висока щільність населення;
 • відірваність від природи;
 • відчуження від вироблених століттями традицій, які в багатьох випадках надають захисний вплив на психіку;
 • феномен «самотності в натовпі», коли постійне спілкування з великою кількістю людей поєднується з відсутністю близького теплого «неофіційного» контакту;
 • дефіцит рухової активності (доведено, що банальний фізичний рух, навіть звичайна ходьба, сприятливо впливає на стан нервової системи);
 • старіння населення (ризик захворювання депресією багаторазово зростає з віком).

Різні різниці: цікаві факти про депресію

Автор «похмурих» оповідань Едгар По страждав від нападів депресії, яку намагався «лікувати» алкоголем і наркотиками.

Існує гіпотеза, що талант і творчість, сприяють розвитку депресії. Відсоток депресивних і самогубців серед видатних діячів культури і мистецтва значно вище, ніж у загальній популяції.

Засновник психоаналізу Зигмунд Фрейд дав одне з кращих визначень депресії, позначивши патологію як роздратування, спрямоване на самого себе.

У людей, які страждають від депресії, частіше реєструються переломи. Дослідження показали, що це пов’язано як зі зниженням уваги, так і з погіршенням стану кісткової тканини.

Всупереч поширеній помилці, нікотин жодним чином не здатний «допомогти розслабитися», а затягування сигаретним димом приносить лише видиме полегшення, на ділі посилюючи стан хворого. Серед курців значно більше пацієнтів, які страждають від хронічного стресу і депресії, ніж серед людей, які не вживають нікотин.

Пристрасть до алкоголю підвищує ризик розвитку депресії в кілька разів.

Люди, які страждають від депресії, частіше стають жертвою грипу та ГРВІ.

Виявилося, що середньостатистичний геймер – людина, що страждає від депресії.

Данські дослідники виявили, що депресія батьків вкрай негативно впливає на емоційний стан немовлят. Такі дітки частіше плачуть і гірше сплять.

Статистичні дослідження показали, що у повних дітей дитсадівського віку ризик розвитку депресії значно вище, ніж у їхніх однолітків, які не страждають від надмірної ваги. При цьому ожиріння значно погіршує перебіг дитячої депресії.

У схильних до депресії жінок значно вище ризик передчасних пологів і розвитку інших ускладнень при вагітності.

Згідно зі статистичними даними, кожні 8 з 10 пацієнтів, які страждають від депресії, відмовляються від спеціалізованої допомоги.

Недолік ласки, навіть при відносно благополучному матеріальному і соціальному становищі, сприяє розвитку депресії у дітей.

Щорічно близько 15% пацієнтів що страждають депресією здійснюють самогубство.

 

08.02.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)