Кататонія

Кататонія – психопатологічний синдром, основним компонентом якого є рухові порушення (ступор або збудження). Можливо поєднання з затьмаренням свідомості, маренням, галюцинаціями та іншими психічними розладами. Може виникати при депресії, біполярному афективному розладі, шизофренії, інфекційних захворюваннях, важких інтоксикаціях та органічних ураженнях головного мозку. Діагноз встановлюється з урахуванням клінічних симптомів, даних анамнезу та результатів додаткових досліджень. Лікування – терапія основного захворювання, лікарська і електросудорожна терапія для усунення кататонії.

 

Причини кататонії

Кататонічний синдром може виникати при шизофренії і різних видах психозів (органічних, інфекційних, інтоксикаціях, абстинентів, соматичних та ін.). Спостерігається у деяких хворих з аутизмом. Розвивається при пухлинах мозку, черепно-мозкових травмах (зазвичай – у віддаленому періоді), важких інфекційних захворюваннях, епілепсії, гострих психічних розладах в післяпологовому періоді, судинних ураженнях головного мозку, наркоманії і лікуванні деякими препаратами, що відносяться до групи психоактивних речовин.

Безпосередня причина виникнення цього синдрому поки не з’ясована, проте існує кілька гіпотез, що пояснюють його появу. Вчені припускають, що спровокувати розвиток кататонії може недостатність ГАМК в корі головного мозку, раптовий глобальний недолік дофаміну і деякі інші метаболічні порушення в головному мозку. Існує також теорія, що зв’язує появу даного розладу з примітивними реакціями страху, характерними для всіх ссавців, тобто, із завмиранням побачивши хижака. Прихильники цієї теорії вважають, що кататонічний ступор є реакцією організму на суб’єктивне передчуття неминучої смерті.

Класифікація кататонії

При кататонії може спостерігатися два види рухових порушень: кататонічний ступор і кататонічне збудження. У стані збудження пацієнт рухливий, активно здійснює якісь цілеспрямовані або нецілеспрямовані дії. Виділяють три форми порушення:

 • Патетичне. Розвивається поступово. Хворий знаходиться в піднесеному настрої, збуджений, екзальтований, каже пафосними фразами, можливі ехолалії. В подальшому збудження наростає, поведінка пацієнта стає не цілеспрямованою. Свідомість збережена.
 • Імпульсивне. Виникає раптово, характеризується швидкістю, жорстокістю і руйнівними діями. Можливо наполегливе багаторазове повторення слів, фраз або дій. Хворий представляє небезпеку для себе і оточуючих.
 • Німе. Безглузді агресивні дії, під час яких пацієнт мовчки завдає важкі ушкодження собі або іншим людям. Деякі фахівці вважають німе збудження крайнім ступенем імпульсивного збудження.

У стані ступору пацієнт загальмований. Мова відсутня, тонус м’язів підвищений. Розрізняють три форми ступору:

 • Каталептичний (з восковою гнучкістю). Пацієнт надовго завмирає в одній позі, в тому числі – вкрай незручною, наданою йому іншою людиною. Реакція на звичайну мову відсутня, при цьому хворий може реагувати на шепіт. У нічний час ступор іноді слабшає.
 • Негативістичний. Як і в попередньому випадку, спостерігається виражена рухова загальмованість, при цьому пацієнт чинить опір спробам оточуючих змінити його позу.
 • З заціпенінням. Супроводжується найбільш вираженими загальмованістю і підвищенням тонусу м’язів. Пацієнти часто лежать в позі ембріона.

Ступор може переходити в збудження і назад, один вид ступору – в інший. В окремих випадках патетичне збудження змінюється імпульсивним. З урахуванням наявності або відсутності порушень свідомості і продуктивної симптоматики виділяють три види кататонії: люцидну, «порожню» і онейроідну.

 

Симптоми кататонії

При «порожній» кататонії пацієнт багато разів відтворює одні й ті ж пози, рухи і фрази, повторює слова і рухи за іншими людьми. Спостерігається активний, пасивний або парадоксальний негативізм. При активному негативізмі пацієнт робить щось, що не відповідає вказівкам, при пасивному – ігнорує будь-які вимоги, при парадоксальному – виконує щось, протилежне проханням. Виявляється каталепсія – стан, при якому хворий довго зберігає одну позу або частини його тіла надовго застигають в будь-якому, навіть незручному положенні.

При люцидній і онейроідній кататонії перераховані прояви хвороби доповнюються продуктивною симптоматикою. При люцидній формі захворювання марення, галюцинації і зміни настрою виникають на тлі ясної свідомості. При онейроідній кататонії спостерігаються порушення свідомості. Після виходу з кататонії пацієнт частково або повністю забуває те, що відбувалося з ним або в його присутності, але зберігає уривчасті або докладні спогади про прояви хвороби.

Кататонічне збудження протікає безперервно або змінюється кататонічним ступором. Кататонічний ступор проявляється уповільненням або практично повним зникненням рухів і підвищенням м’язового тонусу. При ступорі часто розвиваються гіпергідроз, гіперсалівація, зниження артеріального тиску, набряклість і синюшність кінцівок. Клінічна картина ступору доповнюється іншими проявами кататонії.

Спостерігаються певні особливості симптоматики і перебігу кататонії в залежності від віку пацієнтів. У дітей часто виявляються повторення слів оточуючих і ритмічні стереотипні рухи. Можлива поведінка, відповідна до раннього віку (діти дошкільного віку поводяться як діти першого-другого року життя). Сама чітка і яскрава картина кататонії спостерігається у підлітків і молодих людей, які страждають на шизофренію, особливо – при виникненні ступору. Зазвичай перший напад розвивається до 40 років, більш пізній початок спостерігається рідко. У жінок клімактеричного і преклимактеричного віку, кататонія на початкових етапах може нагадувати істерію.

 

 

Лікування кататонії

Лікування зазвичай проводять в умовах психіатричного відділення. При важких соматичних захворюваннях здійснюють госпіталізацію в відділення відповідного профілю (неврологічне, онкологічне). Пацієнти з порушенням можуть становити небезпеку для себе або інших людей, в подібних випадках здійснюють фіксацію, вводять заспокійливі препарати. Необхідно постійне спостереження, якісний догляд і відстеження життєво важливих функцій. При тривалій кататонії може знадобитися парентеральне харчування і внутрішньовенне введення рідин для профілактики зневоднення, а також регулярна зміна положення тіла хворого для попередження тромбозів, викликаних тривалою нерухомістю.

План лікування основного захворювання складають з урахуванням виявленої патології. Лікувальні заходи по виведенню з кататонії включають в себе введення бензодіазепінів (ефективні як при порушенні, так і при ступорі), електросудорожну терапію (застосовується при недостатній ефективності бензодіазепінів). Антипсихотичні засоби призначають з обережністю, оскільки вони можуть спровокувати розвиток злоякісного нейролептичного синдрому. Можливе використання карбамазепіну, золпідема і їх аналогів. Деякі автори відзначають ефективність антіглутаматних препаратів.

Прогноз визначається основним захворюванням, адекватністю та своєчасністю початку лікування і якістю спостереження за хворим.

23.01.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)