Манія переслідування

 

 

Манія переслідування або марення переслідування – психічний розлад, при якому людину постійно відвідують думки про те, що хтось його переслідує або стежить за нею з метою завдати шкоди. Хворий впевнений, що недоброзичливець або група осіб шпигує за ним, шкодить, знущається, планує обікрасти, позбавити розуму, вбити.

Манія переслідування може бути самостійним психічним розладом, але частіше є симптомом інших психічних захворювань. Марення переслідування може бути ознакою не тільки однойменної манії, але і параної і шизофренії. Тому такий стан вимагає звернення до психіатра.

 

Причини манії переслідування

Манія викликається сукупністю кількох факторів, що порушують роботу мозку. Основні причини манії переслідування:

Ураження головного мозку:

 • Травми;
 • Енцефаліти інфекції головного мозку;

Отруєння:

 • Алкоголем;
 • Наркотиками – кокаїном, марихуаною;
 • Речовинами з психостимулюючим ефектом – амфетамінами, опіатами, кортикостероїдами, бромокриптином.

Психічні захворювання:

Органічні зміни головного мозку пов’язані з порушенням роботи судин:

 • Старечі зміни;
 • Атеросклероз судин головного мозку;
 • Хвороба Альцгеймера.

Генетична схильність. Вроджені особливості будови і функціонування нервової системи, які супроводжуються появою вогнищ збудження. Ознаки марення переслідування у батьків з високою ймовірністю передаються дітям. Крім того манією переслідування можуть страждати люди, батьки яких перенесли будь-яке психічне захворювання.
Несприятлива психологічна обстановка, стреси, особливо пережиті напади, замах на життя і майно.

Розвитку манії переслідування можуть сприяти деякі риси характеру:

Психіатри розглядають манію переслідування як результат порушення рівноваги в мозку, коли в корі переважають процеси збудження. Перезбудження певних центрів мозку викликає повторювані думки про небезпеку і марення переслідування. При цьому процеси гальмування порушені, що призводить до випадання деяких функцій мозку – зниження критичності мислення і здатності до асоціацій.

 

Симптоми манії переслідування

 

 

Манія переслідування зазвичай починається з того, що людина невірно тлумачить фразу, рух або вчинок. Найчастіше розлад провокує слуховий обман – людина чує фразу, в якій міститься загроза, хоча насправді малося на увазі зовсім інше. Реальні конфлікти або небезпечні ситуації набагато рідше дають старт захворюванню.

 

Загальні симптоми манії переслідування

 • Стійкі нав’язливі ідеї переслідування, не зникають зі зміною обстановки. Людина ніде не відчуває себе в безпеці. Хворий переконаний, що його недоброзичливці переслідують його всюди.
 • Неправильне тлумачення намірів. Міміка, інтонація, фрази, жести, дії оточуючих (одного або багатьох) трактуються як прояви намірів, спрямованих проти хворого.
 • Пошук недоброзичливців. В уяві хворого переслідувачами можуть виступати члени сім’ї, сусіди, колеги, незнайомі люди, розвідники інших держав, поліція, кримінальні угруповання, уряд. При важкій стадії (марення переслідування при шизофренії) недоброзичливцями представляються вигадані персонажі – прибульці, демони, вампіри.
 • Людина може чітко вказати мотиви недоброзичливців – заздрість, помста, ревнощі.
 • Самоізоляція в спробі сховатися від переслідувачів. Людина намагається сховатися, знайти безпечне місце, не виходить з дому, відмовляється від спілкування, не відповідає на дзвінки, маскується. Уникає спілкування з людьми, які, на його думку, можуть бажати йому зла.
 • Збір фактів і підтверджень своєї правоти. Людина звертає пильну увагу на оточуючих, шукаючи в них ворогів. Стежить за їх діями та мімікою.
 • Порушення нічного сну. При манії знижується потреба уві сні. Людина може спати 2-3 години на добу і відчувати себе повною сил.
 • Пригнічений стан, пригніченість, дратівливість, викликана страхом за свою безпеку. Вони можуть штовхати людину на конфлікти з оточуючими або нераціональні вчинки – виїхати в інше місто, нікого не попередивши, продати житло.
 • Рухове збудження часто супроводжує марення переслідування. У період розладу людина стає непосидючою, активною, іноді активність носить безглуздий характер (бігає по кімнаті).

 

Діагностика манії переслідування

1. Бесіда з хворим, в ході якої психіатр виявляє симптоми манії, збирає анамнез (скарги, відомості про хворого). Психіатр визначає характер марення переслідування, відношення людини до його хвороби, що важливо для встановлення стадії манії.
2. Бесіда з близькими і родичами допомагає виявити особливості поведінки, непомітні самому хворому. Наприклад, коли з’явилися перші ознаки психічного розладу, передували їм стреси і травми, що змінилося в поведінці.
3. Психологічне тестування використовується для збору додаткової інформації про особливості психіки хворого. Аналізуючи результати тестів, лікар отримує уявлення про мислення, пам’ять, увагу, особливості емоційної сфери пацієнта.
Маніакальний епізод діагностують, якщо описані симптоми манії (страх переслідування, підвищена розумова і рухова активність, перепади настрою) тривають більше 7-ми днів підряд. При повторних епізодах манії захворювання розглядають як біполярний афективний розлад.

Інструментальні дослідження для вивчення особливостей роботи мозку і виявлення його патологій, які могли б викликати схожі симптоми:

 • Електроенцефалографія – вимірювання електричної активності головного мозку для оцінки його роботи, балансу процесів збудження і гальмування.
 • МРТ або КТ головного мозку – для виявлення патологій судин головного мозку і пухлин.

 

Лікування манії переслідування

 

 

Психотерапія при манії переслідування

Психотерапія може бути ефективна при легкій формі розладу, який викликаний психологічною травмою (нападом, пограбуванням). В інших випадках потрібно комбіноване лікування у психіатра з застосуванням медикаментів.

Поведінкова психотерапія
В основі поведінкової (когнітивної) психотерапії лежить засвоєння нових правильних і здорових моделей поведінки в ситуаціях, в яких людина відчуває стрес, викликаний думками про переслідування.
Головною умовою успішної психотерапії є визнання психічного розладу. Людина повинна зрозуміти, що знаходиться в безпеці, а нав’язливі думки про недоброзичливців – результат хвороби. Вони всього лише слід залишений збудженням, що виникає в різних ділянках мозку.
Після того, як людина навчилася розпізнавати думки про переслідування, її вчать міняти свою поведінку. Наприклад, якщо хворому здалося, що в громадському місці він помітив стеження, то він повинен не ховатися, а продовжувати свій маршрут.

Тривалість поведінкової психотерапії від 15 сеансів і більше, поки не настане значний прогрес. Частота 1-2 рази в тиждень. У більшості випадків паралельно з психотерапією психіатр призначає лікування нейролептиками.

Сімейна терапія
Спеціаліст роз’яснює хворому і членам його сім’ї природу розвитку розладу і особливості протікання манії переслідування. На заняттях навчають правильно взаємодіяти з хворим, щоб не спровокувати напад гніву і агресії. Психологічне інформування дозволяє створити навколо хворого спокійну доброзичливу обстановку, яка сприяє одужанню.
Заняття проводяться 1 раз в тиждень, курсом 5-10 сеансів.

 

Медикаментозне лікування манії переслідування

Нейролептики пролонгованої дії:

 • Галоперидол;
 • Паліперидон;
 • Флуфеназин.

Знижують рівень збудження в мозку, мають заспокійливу дію. Зменшують частоту появи думок про переслідування.

Антипсихотики:

 • Хлорпротиксен;
 • Тіоридазин;
 • Літосан;
 • Літобід.

Викликають процеси гальмування, заспокоюють, не надаючи снодійний ефект. Усувають прояви манії, нормалізують психічний стан.

Протисудомні лікарські засоби:

 • Топірамат.

Пригнічує вогнища збудження в головному мозку, блокуючи канали натрію в нейронах.

 

 

При манії переслідування призначають один з нейролептиків терміном на 14 днів, якщо поліпшення не відбулося, то в схему лікування включають другий нейролептик. Решта лікарськіх засобів є допоміжними. Дозу препаратів психіатр підбирає індивідуально.
У важких випадках, при наявності марення і галюцинацій, коли людина становить небезпеку для себе і оточуючих або нездатна піклуватися про себе самостійно, може знадобитися лікування в психіатричному стаціонарі.

 

29.07.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(5 оцінок, в середньому: 5 з 5)