Що таке реактивний психоз?

Реактивний психоз або психогенний шок – психічне порушення, яке виникло після важкої психологічної травми. Ця форма хвороби має три ознаки, які відрізняють її від інших психозів (тріада Ясперса):

Психоз починається після важкого емоційного потрясіння дуже значимого для даної людини.
Реактивний психоз має оборотний характер. Чим більше часу пройшло з моменту травми, тим слабкіше симптоми. У більшості випадків приблизно через рік настає одужання.
Хворобливі переживання і прояви психозу залежать від характеру травми. Між ними існує психологічно зрозумілий зв’язок.


 

Причини реактивного психозу

Порушення психіки відбувається після сильного потрясіння: катастрофи, нападу злочинців, пожежі, катастрофи планів, краху кар’єри, розлучення, хвороби або смерті близької людини. У деяких випадках спровокувати психоз можуть і позитивні події, що викликали вибух емоцій.

Особливо схильні до ризику розвитку реактивного психозу емоційно нестійкі люди, ті, хто переніс удар чи струс головного мозку, важкі інфекційні захворювання, чий мозок постраждав від алкогольної або лікарської інтоксикації. А також підлітки в період статевого дозрівання і жінки, що переживають менопаузу.

 

Прояви реактивного психозу

Симптоми психозу залежать від характеру травми і форми захворювання. Виділяють такі форми реактивного психозу:

  • психогенна депресія;
  • психогенний параноїд;
  • істеричний психоз;
  • психогенний ступор.

Психогенна депресія проявляється сльозливість і пригніченістю. Одночасно ці симптоми можуть супроводжуватися запальністю і сварливістю. Для цієї форми характерно прагнення викликати жалість, привернути увагу до своєї проблеми. Що може закінчитися демонстративною спробою самогубства.причини та прояви реактивного психозу

Психогенний параноїд супроводжується маренням, слуховими галюцинаціями і руховим збудженням. Хворому здається, що його переслідують, він побоюється за своє життя, боїться викриття і веде боротьбу з уявними ворогами. Симптоми залежать від характеру стресовій ситуації. Людина дуже збуджена, робить необдумані вчинки. Ця форма реактивного психозу часто виникає в дорозі, в результаті недосипання, вживання алкоголю.

Істеричний психоз має кілька форм.

Бредоподібні фантазії – маячні ідеї, які стосуються величі, багатства, переслідування. Хворий розповідає їх дуже театрально і емоційно. На відміну від марення, людина не впевнена в своїх словах, і суть висловлювань змінюється в залежності від ситуації.
Синдром Ганзера. Хворі не орієнтуються хто вони, де знаходяться, який зараз рік. Вони неправильно відповідають на прості питання. Здійснюють нелогічні дії (їдять суп виделкою).
Псевдодеменція – короткочасна втрата всіх знань і навичок. Людина не може відповісти на найпростіші запитання, показати де у нього вухо, порахувати пальці. Він вередує, кривляється, не може всидіти на місці.
Синдром пуерілізма – у дорослої людини з’являється дитяча мова, дитячі емоції, дитячі рухи. Може розвиватися спочатку або як ускладнення псевдодеменції.
Синдромом «здичавіння» – поведінка людини нагадує звички тварини. Мова змінюється гарчанням, хворий не визнає одяг і столові прилади, пересувається навколішки. Цей стан при несприятливому перебігу може змінити пуерілізм.

Психогенний ступор – після травмуючої ситуації людина на деякий час втрачає здатність рухатися, говорити і реагувати на оточуючих. Хворий може тижнями лежати в одному і тому ж положенні, поки його не перевернуть.


 

 

Лікування реактивного психозу

Найважливішим етапом лікування реактивного психозу є усунення травмуючої ситуації. Якщо вдасться це зробити, то висока ймовірність швидкого одужання.
Медикаментозне лікування реактивного психозу залежить від вираженості проявів і особливостей психологічного стану.

При реактивній депресії призначають антидепресанти: Іміпрамін по 150-300 мг на добу або Сертралін по 50-100 мг 1 раз на день після сніданку. Доповнюють терапію транквілізатори Сибазон по 5-15 мг на добу або Феназепам по 1-3 мг / сут.

Психогенний параноїд лікується нейролептиками: Трифтазин або Галоперидол по 5-15 мг на добу.
При істеричному психозі необхідний прийом транквілізаторів (Діазепам 5-15 мг на добу, Мезапам по 20-40 мг / доба) і нейролептиків (алімемазін по 40-60 мг на добу або Неулептил 30-40 мг / добу).
Вивести людину з психогенного ступору можуть психостимулятори, наприклад Сиднокарб по 30-40 мг на добу або Італін 10-30 мг на добу.

Психотерапія може позбавити людину від надмірної фіксації на травмуючій ситуації і виробити захисні механізми. Однак приступати до консультацій з психотерапевтом можна тільки після того, як гостра фаза психозу минула, і людина знову знайшла можливість сприймати доводи фахівця.

Пам’ятайте – психоз виліковний! Самодисципліна, регулярний прийом ліків, психотерапія і допомога близьких гарантують повернення психічного здоров’я.

19.06.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)