Профілактика шизофренії

 

Шизофренія – це психічне захворювання, для якого характерно спотворення мислення (у вигляді марення) і сприйняття (у вигляді галюцинацій). Термін «шизофренія» дослівно означає «розщеплення розуму», що не зовсім вірно відображає сутність цього захворювання, тому як багато хто плутає його з діссоціатівним розладом особистості (в народі – роздвоєння особистості).

Вважається, що це захворювання зустрічається з частотою від 0,5 до 1 відсотка. У мегаполісі, наприклад, де чисельність населення складає 3 мільйони осіб, 30 тисяч з них страждає на шизофренію. Співвідношення статей при шизофренії приблизно однаково з тією різницею, що дебют захворювання у чоловіків на пару років раніше, ніж у жінок. В середньому, початок захворювання припадає на вік від 15 до 30 років. Кожен десятий хворий на шизофренію здійснює самогубство.

 

Що потрібно робити, щоб уникнути шизофренії?

 

Питання профілактики шизофренії, як і більшості психічних захворювань, становить основну задачу в психіатричній практиці. Відсутність повноцінних і точних знань про походження цього захворювання не дозволяє виробити чіткі заходи профілактики.

Первинна профілактика шизофренії представлена медико-генетичними консультаціями. Хворих на шизофренію і їх партнерів необхідно попередити про підвищений ризик виникнення психічного розладу у їх нащадків.
Вторинна і третинна профілактика полягає в ранній діагностиці цього захворювання. Раннє виявлення шизофренії дозволяє ефективно пролікувати перший психотичний епізод і встановити тривалу ремісію.

 

Що може спровокувати виникнення шизофренії?

Згідно з деякими теоріями виникнення шизофренії існує якась схильність до цього захворювання. Вона полягає в наявності структурних аномалій в тканинах мозку і певних особистісних рис характеру. Під впливом стресових факторів відбувається декомпенсація цих рис і структур, в результаті чого розвивається хвороба.

Виходячи з цього положення рекомендується уникати цих факторів з метою запобігти розвитку психозу. Необхідно відзначити, що під впливом певних умов, можуть відбуватися загострення вже існуючої хвороби.

Факторами, що сприяють загостренню шизофренії, є:

  • Скасування ліків – є однією з найбільш частих причин, по якій відбувається декомпенсація ремісії.
  • Соматична патологія – також провокує загострення. Найчастіше це серцево-судинна, дихальна патологія або хвороби нирок.
  • Інфекції – часто супроводжуються розвитком порушення.
  • Стрес – також призводить до декомпенсації стану пацієнта. Конфлікти в родині, у колі друзів, на роботі є індукторами психотичних станів.
18.06.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)