Відчуття самотності

Людина завжди чекає визнання своєї особистості у оточуючих. Якщо цього не відбувається, то виникає відчуття відчуженості, яке називається самотністю.

Відчуття самотності може виникати навіть при наявності реальних зв’язків з іншими людьми. Людина може відчувати себе непотрібною і нелюбою у великій родині або знехтуваним в колективі. Відчуття самотності може виникати епізодично, як спалах, а може вкоренитися у свідомості людини як нав’язливий стан.

Самотність завжди супроводжується напругою і неспокоєм, пов’язаними з незадоволенням спілкуванням або інтимними стосунками.

 

Типи відчуттів самотності

Люди зі станом самотності відрізняються за власною активністю і ступенем переживання.

Виділяють кілька типів відчуття самотності:

 • Безнадійно самотні люди: незадоволені своїми відносинами, які мають почуття покинутості і спустошеності.
 • Періодично самотні люди – категорія людей з великою соціальною активністю, які тимчасово переживають стан самотності.
 • Стійко самотні люди – пасивні люди, що змирилися зі своїм станом.
 • Люди не самотні, соціальна ізоляція яких носить добровільний тимчасовий характер, при цьому не викликає почуття гноблення.

У психіатрії виділяють два типи самотності:

 • Перший тип самотності пов’язаний з відчуженням людини від себе: свого минулого, досвіду, від функціонування власного організму. Самотність пов’язана з проблемами сприйняття і засвоєння механізмів розвитку і самозбереження організму.
 • Другий тип самотності пов’язаний з якістю взаємин з іншими людьми, прийняттям, оцінкою цієї якості і прийняттям людиною себе як особистості.

 

Суть відчуття самотності

Почуття самотності визначається як тяжке переживання відокремленого. Дане переживання стає нав’язливим і захоплює всі думки і вчинки людини. Самотність переживається як депресія, туга, нудьга, печаль, відчай. Людина може переживати за втраченими зв’язками, неприйняття себе, чи не усвідомлення себе як особи, що відбулася.

Ситуативна самотність може з’явитися після певних неприємних подій: розлучення, смерть близьких людей, втрата роботи, серйозні травми або хвороба. Через деякий час чоловік упокорюється з втратою і повністю або частково долає свій стан. Ситуативне почуття самотності виражається в короткочасних нападах, які, як правило, безслідно проходять. Іноді подібний стан не йде, а переходить в хронічну самотність. Це виникає, якщо в разі втрат людина не може впоратися зі своїм емоційним станом і не знаходить сили і можливості у встановленні відносин із значущими людьми. При цьому в наявності втрата механізмів взаємодії.

Хронічна самотність може супроводжувати людину з самого дитинства. Зазвичай це виникає за умови відсутності емоційної прихильності дітей і батьків. Можливо, що це небажана дитина, або дитина, яка не задовольняє надії батьків. З самого дитинства дитина змушена уникати контактів з батьками, або позбавлена їх. Звичка самотності зберігається і в спілкуванні з колективом однолітків, де дитина самостійно відчужується від інших. Це виробляє стійке хронічне відчуття самотності.

Однак потрібно зазначити, що в деяких випадках людям досить комфортно в своєму ізольованому стані. У цьому випадку мова йде про особливості особистості, що межують з патологією.

Про самотність мову можна вести тільки в тому випадку, якщо людина чітко усвідомлює неповноцінність своїх відносин з оточуючими людьми. Іншими словами, свою самотність чоловік переживає в прямому сенсі цього слова. При цьому на відчуття самотності впливає не стільки самі відносини, скільки уявлення людини про те, якими вони повинні бути. В силу цієї невідповідності людина, постійно спілкується з одним-двома індивідами, може відчувати гостру нестачу спілкування і відчувати самотність.

Відчуття самотності розуміється як важкий емоційний стан, обумовлений незадоволенням потреби в міжособистісних стосунках.

 

Причини появи відчуття самотності

Деякі психологи вважають, що людина за своєю суттю народжується, живе і вмирає на самоті. Інші вважають, що людина – істота соціальна і повинна бути оточена собі подібними.

Перші ознаки загостреного відчуття самотності з’являються в підлітковому віці. При цьому не має значення частота і кількість контактів, важливіше задоволеність спілкуванням.

Переживання самотності може бути викликано рядом причин:

 • Нездатність людини переносити самоту.
 • Низька самооцінка, що проектуються на оточуючих: «я страшний, нікчемний, мене ніхто не може полюбити».
 • Тривожність і соціальні страхи: чужої думки, глузувань, бути не таким як усі.
 • Некомунікабельність.
 • Недовіра до людей.
 • Скутість.
 • Постійний неправильний вибір партнерів.
 • Страх бути відкинутим партнером.
 • Страх і тривожність щодо інтимної близькості.
 • Нереальні домагання і бажання.
 • Безініціативність, комунікабельна пасивність.

Відчуття самотності багато в чому залежить від самооцінки. Самотні люди часто відчувають себе нікчемними, некомпетентними, другосортними. Таке сприйняття себе виправдовує відсутність постійних партнерів по спілкуванню. Самотні люди не довіряють оточуючим. Вони часто бувають лицемірними, впертими, обережними.

Спосіб переживання самотності залежить від сприйняття причин самотності. Тому самотні люди можуть бути дуже покірними, а можуть бути досить агресивними.

Знаючи причини і проаналізувавши свою самооцінку, можна самостійно зрозуміти наявність відчуття самотності і намітити шлях до нормального життя.

Пам’ятайте, що можна бути самотнім серед людей і не самотнім, живучи на самоті. Відчуття самотності залежить тільки від сприйняття самого себе і оточуючих.

01.03.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)