Вагітність при жовчнокам’яній хворобі

 

Жовчнокам’яна хвороба у вагітних жінок – досить поширене явище в медичній практиці. З одного боку, дане захворювання характерно для жінок більш старшого віку. Однак саме під час вагітності виникає досить багато передумов для появи каменів у жовчному міхурі. Найчастіше вона зустрічається у пацієнток із спадковою схильністю або з хронічними захворюваннями печінки. За статистикою загострення жовчнокам’яної хвороби відбувається зазвичай в третьому триместрі вагітності.

Поширеність даної проблеми саме під час вагітності пояснюється наступним чином:

 • Зміни метаболізму. В результаті гормональних перебудов змінюється і обмін речовин в організмі. Це може привести до прискореного утворення каменів.
 • Зміни моторики. У нормі жовчний міхур накопичує жовч і скорочується, виділяючи її невеликими порціями. При вагітності ритм і сила його скорочень порушуються (дискінезія). В результаті може розвинутися застій жовчі, що сприяє утворенню каменів.
 • Підвищення внутрішньочеревного тиску. Якщо у жінки вже були невеликі камені в жовчному міхурі, то зростання плоду може призвести до їхнього руху. Особливо це характерно в третьому триместрі, коли зростаючий плід відсуває вгору шлунок, ободову кишку і жовчний міхур. Відбувається здавлювання цих органів. В результаті камені, що розташовувалися біля дна міхура (у верхній його частині), можуть потрапити в жовчний протік і закупорити його. Це призведе до розвитку гострого холециститу.
 • Малорухливий спосіб життя. Вагітні жінки часто нехтують прогулянками або елементарними фізичними вправами, які сприяють, в тому числі, і нормальній роботі жовчного міхура. Це призводить до застою жовчі і прискоренню утворення каменів.
 • Зміна раціону. Зміна переваг в їжі може вплинути на склад мікрофлори в кишечнику, погіршити моторику жовчних проток. Якщо при цьому у жінки була латентна (безсимптомна) форма жовчнокам’яної хвороби, ризик загострення сильно зростає.

 
На відміну від інших пацієнтів з жовчнокам’яною хворобою, вагітні жінки піддаються значно більшій небезпеці. Будь-яке ускладнення хвороби може спричинити проблеми не тільки для організму матері, але і для плоду, що розвивається. Тому всі випадки загострення холециститу під час вагітності розцінюються як невідкладні. Пацієнток госпіталізують для підтвердження діагнозу і ретельної оцінки загального стану.

Загострення жовчнокам’яної хвороби під час вагітності особливо небезпечно з наступних причин:

 • високий ризик розриву через підвищений внутрішньочеревний тиск;
 • високий ризик інфекційних ускладнень (в тому числі гнійних процесів) через ослаблення імунітету;
 • інтоксикація плода внаслідок запального процесу;
 • порушення харчування плоду через погіршення травлення (їжа засвоюється гірше, так як жовч не потрапляє в дванадцятипалу кишку);
 • обмежені можливості лікування (далеко не всі препарати і методи лікування, які зазвичай застосовуються при жовчнокам’яної хвороби, підходять для вагітних жінок).

При своєчасному зверненні до лікаря серйозних ускладнень зазвичай вдається уникнути. Робота жовчного міхура і його захворювання безпосередньо не впливають на репродуктивну систему. Пацієнток зазвичай госпіталізують, а при необхідності і проводять холецистектомію – видалення жовчного міхура. Перевага при цьому віддається малоінвазивним (ендоскопічним) методам. Є свої особливості в техніці проведення хірургічного втручання і методах знеболювання.

При відсутності ускладнень жовчнокам’яної хвороби прогноз для матері і дитини залишається сприятливим. Якщо ж пацієнтка звернулася до фахівця надто пізно, і запальний процес почав поширюватися в черевній порожнині, може бути підняте питання про видаляння плода шляхом кесаревого розтину. Прогноз при цьому дещо погіршується, так як мова йде про технічно складне хірургічне втручання. Необхідно видалити жовчний міхур, витягти плід, ретельно оглянути черевну порожнину, щоб не допустити розвитку перитоніту.

10.10.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)