Перепади настрою

Перепади настрою – це явище, від якого часом страждає кожна людина. Однак, якщо емоції втручаються в життя, заважаючи нормальному існуванню, то тут необхідна спеціалізована допомога. У медичній науці різкі перепади настрою іменуються афективним розладом, першою ознакою якого вважається часта зміна настрою. Людина, що страждає цим відхиленням, за незначний відрізок часу може перенести всю гаму відчуттів від безмежного щастя до всеосяжної ненависті. Основними симптомами даного розладу можна вважати неадекватність і непередбачуваність поведінкового реагування, раптові безпричинні напади агресивності, підозрілість, порушення концентрації.

 

Причини перепадів настрою

Часті перепади настрою можуть вказувати на психічне порушення. У психіатричній науці часті перепади настрою вважаються ознакою афективної нестійкості, яка нерідко є специфічною ознакою розладу психіки:

  • істеричний розлад, що виявляється надлишковою театральністю емоцій;
  • змішані стани порушення настрою (тривалістю до тижня), що характеризуються одночасною присутністю депресивних проявів і маніакальних ознак;
  • циклотимічний розлад, що є хронічною патологією, при якій відзначається досить швидке переключення з одного настрою до іншого;
  • біполярні порушення, депресивні настрої, що виявляються в раптовому чергуванні маніакальних станів і депресивних.

Причини, що викликають різкі перепади настрою, підрозділяються на біологічні чинники, психологічні та екологічні. Перші обумовлені зміною цифр нейромедіаторів (серотоніну, допаміну), що є регулятором настрою.

Працездатність нейротрансмітерів порушується при виникненні дегенеративної патології органічного характеру (розсіяному склерозі), при гормональному дисбалансі (цукровий діабет), внаслідок тривалого або надмірного прийому речовин психоактивної дії, наприклад, спиртовмісних напоїв або наркотичних препаратів, при вживанні засобів, що безпосередньо впливають на функціонування нейротрансмітерів або гормональний обмін (прийом протизаплідних препаратів). Крім того, дане відхилення може зароджуватися при вагітності або в періоді менопаузи. Також на збій працездатності нейротрансмітерів впливає пубертатний період і менструальний цикл.

Психологічні причини переплітаються з біологічними відхиленнями. Викликати різкі перепади настрою може тривожний розлад, стреси, нервозність або втома, породжені певними обставинами (наприклад, необхідністю складати іспит), зіткнення з психотравмуючою ситуацією. До факторів екологічного характеру відносять метеочутливість, залежність від кліматичних умов. Багато людей схильні до змін настрою, спровокованим факторами середовища, такими як вологість, температурний показник, тиск, похмура дощова погода.

 

Як боротися з перепадами настрою?

Перед тим, як позбутися від перепадів настрою необхідно визначитися з етіологічним фактором, який породив даний стан. Перш за все, рекомендується зануритися у власні переживання і відчуття. Потрібно зрозуміти, що обумовлює сплеск позитивних емоцій, а що породжує смуток. Наприклад, може існує сильна прихильність емоційного характеру до певної людини і будь-яка конфронтація з нею, ставлення або вчинки що відрізняються від очікуваних дій, призводять до спаду настрою. Простіше кажучи, така емоційна залежність від іншої людини може керувати настроєм залежного. Це частіше властиво закоханим особам, коли до крайності загострені всі почуття. Будь-яке слово може увергнути в пучину смутку або довести до піку радості.

Крім емоційної підпорядкованості коханому, також перепади настрою може обумовлювати ставлення начальника, думки колег, професійні досягнення або неуспіхи. Так, наприклад, похвала, матеріальне стимулювання, подяки немов окриляють людину до нових звершень і перемог. Але найменші невдачі, осуд, докір, нотації здатні надовго вибити з колії.

Також на різку зміну емоційного реагування впливає зловживання спиртовмісними напоями, залежність від тютюнопаління, мережі інтернет, ігроманія. Сам індивід може не помічати, що його настрій різко йде на спад при неможливості негайно задовольнити власну пристрасть або потребу, а при отриманні бажаного емоції набувають позитивного забарвлення.

Отже, як позбутися від перепадів настрою? У перший чергу, рекомендується заспокоїтися. Щоб досягти цього, необхідно додати в щоденний раціон чаї з рослинних трав, наприклад, м’яти. Також можна збалансувати власний стан за допомогою вживання настоянки пустирника, прийому валеріани лікарської або гліцину. При цьому, слід розуміти, що терапевтичний ефект настане нешвидко, оскільки трави не володіють миттєвою дією, але дають більш довготривалий ефект.

Якщо перепади настрою породив гормональний збій, то необхідна корекція рівня гормонів. Для цього слід звернутися до ендокринолога, який призначить лабораторні дослідження, і на підставі даних аналізів призначить курс гормонотерапії.

Для нормалізації емоційного реагування потрібно переглянути графік життя. Він повинен включати щоденні прогулянки, повноцінний відпочинок. Якщо 60% часу займає трудова діяльність і думки про роботу, то людина ніколи не зможе позбутися від різких змін настрою і відчувати себе повноцінно щасливою.

Можна виділити ще один дієвий спосіб гармонізації емоцій – змінити що-небудь в своєму житті. Жінки можуть змінити імідж, і тоді життя заграє розмаїттям барв. Зміна професійної діяльності, місця проживання, партнера або партнерки дозволить переглянути власні погляди на буття, і ліквідують проблему перепадів настрою.

Заняття фізкультурою також сприяють стабілізації емоційного стану. У процесі фізичних вправ звільняється серотонін, який відповідає за підтримання позитивного настрою. Крім того, оновлена ​​фігура також порадує її власника.

Для стабілізації емоцій рекомендується балувати власну персону. Наприклад, потрібно дозволяти собі смачненьке навіть при дотриманні дієти, яка забороняє вживання солодощів. Кава може негативно позначатися на настрої, оскільки надмірне споживання кофеїну викликає тривогу і підвищує показники кров’яного тиску. Для нормалізації настрою відмінно допоможе хобі. Будь-яке захоплення викликає позитивні емоції. Тому варто віддаватися улюбленій справі, коли різко накотився смуток. Також хобі прекрасно справляється з негативними наслідками впливу стресорів.

11.01.2018
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)