Способи лікування агорафобії

 

Лікування хворих з агорафобією включає комплекс заходів, що включає психотерапевтичне і медикаментозне лікування, а також загальнозміцнюючі засоби. Широко використовуються фізіотерапевтичні процедури, психотерапія, різні тренінги. Велике значення мають соціальні заходи, спрямовані на запобігання ізоляції пацієнта.

Вибір між психотерапією і медикаментозним лікуванням строго індивідуальний. У кожному разі пацієнт повинен бути повністю інформований щодо переваг і недоліків всіх методів лікування. Так, при виборі медикаментозного лікування необхідно детально пояснити пацієнтові про можливі побічні дії препарату. Це необхідно, оскільки пацієнти з агорафобією уникають приймати медикаменти і часто відмовляються від лікування. Найбільш ефективним, звичайно ж, є комплексне лікування, яке включає і психотерапію, і медикаменти.

Для запобігання ймовірності рецидиву (загострення хвороби) медикаментозне лікування повинно тривати, принаймні, ще 3 – 6 місяців після поліпшення стану пацієнта. Тільки після цього можна зробити спробу скасувати лікування препаратами. Необхідно знати, що скасування лікарського препарату зовсім не означає переривання психотерапії. Навіть при стійкій ремісії необхідно періодично відвідувати лікаря і психолога.

У разі ж рецидиву пацієнту рекомендується знову почати лікування препаратами. У цьому випадку воно повинно тривати значно довше. Загальне правило для всіх тривожних розладів, включаючи агорафобію – чим більше рецидивів, тим довший має бути лікування.


 

 

Допомога людині з агорафобією

 

У лікуванні і профілактиці агорафобії важливу роль відіграє участь родичів. У деяких випадках, члени родини проходять інструктаж у лікаря, який спостерігає пацієнта. Це дозволяє збільшити ефект терапевтичних сеансів і підвищити впевненість хворої людини в тому, що він без допомоги лікаря зможе справлятися з нападами страху. Близькі люди людини, яка страждає агорафобією, повинні вміти надавати допомогу як безпосередньо під час нападів страху, так і під час відсутності симптомів захворювання.


 

Допомога під час нападу страху

 

Опинившись поруч з людиною, яка відчуває напад агорафобії, необхідно зберігати спокій і впевненість. Визначити криз можна за такими симптомами як тремтіння, почервоніння, швидке і поверхневе дихання. Необхідно встати навпроти хворого і взявши його за руки сказати, що те, що відбувається не несе загрози для життя. Далі, з метою прикладу для наслідування, слід почати розмірено дихати, роблячи паузи між вдихом і видихом. Фахівці не рекомендують залишати пацієнтам зону, де стався напад. Слід залишатися в тому місці, де почалася паніка і допомогти зрозуміти людині, що хвороба не має локалізації та її прояви пройдуть, навіть якщо нічого не робити. Зусилля повинні бути спрямовані на те, щоб відвернути пацієнта від випробовуваних переживань, що дозволить знизити рівень тривоги.

Способами, за допомогою яких можна відвернути людину під час нападу, є:

 • переключення уваги;
 • емоційна підтримка;
 • забезпечення фізичного комфорту.

Переключення уваги
Людині, що відчуває приступ страху, необхідно допомогти переключитися з внутрішніх переживань на зовнішній світ. Можна запропонувати хворому на агорафобію перерахувати кількість дерев, що знаходяться поблизу, будівель, рекламних вивісок. Допомагають відволіктися ігри, спів пісень, анекдоти, випадки з життя. Пропонувати заняття слід, орієнтуючись на обставини, за яких стався напад, і особисті переваги хворого. Ефективним засобом зниження рівня тривоги є вправа «градусник». Для цього попросіть людину уявити шкалу його страху. Це може бути традиційний ртутний термометр або сучасний електронний пристрій. Запропонуйте хворому описати в деталях зовнішній вигляд пристрою, принцип його роботи. Нехай пацієнт встановить позначку на вигаданій ним шкалі, яка буде відповідати силі його страху. Задайте кілька питань про об’єктивність зробленої оцінки, після чого запропонуйте опустити градусник в холодну воду або відключити прилад від живлення.

Емоційна підтримка
Розмовляючи з людиною під час нападу страху, не слід зачіпати теми, що мають відношення до його захворювання. Не потрібно використовувати такі фрази як «я знаю, як тобі важко» або «заспокойся, скоро все пройде». Тривога має свої унікальні здібності, а відчуття часу в період нападу стають розмитими. Тому такі вирази можуть спровокувати відчуження хворого, так як йому буде здаватися, що ніхто його не розуміє. Необхідно дати людині зрозуміти, що ви усвідомлюєте складність і серйозність ситуації, в якій він знаходиться. Також слід запевнити його в тому, що ви будете поруч і допоможете подолати страх.

Забезпечення фізичного комфорту
Відсутність дискомфортних відчуттів допоможе знизити фізичне напруження, що, в свою чергу, веде до нормалізації емоційного стану. Якщо під час нападу у людини холонуть руки і ноги, виникає озноб, запропонуйте йому чай або інший теплий напій. Якщо ситуація дозволяє, допоможіть хворому прийняти теплий душ або опустити холодні частини тіла під струмінь теплої води. На вулиці можна зігріти пацієнта, розтерши йому холодіючі кінцівки. Буває, що при нападах агорафобії людині, навпаки, жарко, він відчуває приплив крові, червоніє. У таких випадках потрібно умити його холодною водою, напоїти прохолодним напоєм. Розслабитися і позбутися від скутості в м’язах, яка супроводжує нападів паніки, допоможе масаж плечей, шиї, вух.
Нормалізувати подих хворого – ще одна задача, з якою необхідно впоратися під час тривоги. У моменти страху людина затримує вдих, і кількість кисню в крові збільшується, що сприяє погіршенню стану.

Способами нормалізації дихання при нападі агорафобії є:

 • Дихання за допомогою живота – ліву руку необхідно покласти наверх, а праву – вниз живота. На вдиху слід надувати живіт як куля, після чого робити паузу на одну – дві секунди. Видих повинен бути глибоким і більш тривалим за часом, ніж вдих. Потрібно стежити, щоб пацієнт дотримувався правил і здійснював вдих через ніс, видих – через рот.
 • Дихання в пакет – притисніть щільно до носа і рота хворого пакет з паперу так, щоб всередину його не потрапляло повітря. Вдихати і видихати повітря потрібно повільно, без пауз.
 • Дихання в долоні – при відсутності пакету нормалізувати дихальний процес можна за допомогою складених чашкою долонь, які необхідно докласти до рота і носа хворого.

 


 

 

Допомога після нападу агорафобії

 

Дії членів сім’ї хворого з агорафобією повинні бути спрямовані на те, щоб зводити до мінімуму прояв жалості і зайвого співчуття. Не слід заохочувати прагнення людини постійно обговорювати клінічні прояви захворювання.

Допомога людини з агофобією зводиться до наступного:

 • контроль прийому ліків і відвідування терапевтичних сеансів;
 • навчання дихальної техніки і способам релаксації;
 • перевірка і спільне виконання поставлених лікарем завдань;
 • сприяння в освоєнні нових навичок, що сприяють підтриманню контакту з навколишнім світом (хобі, різні захоплення).

При прогресуванні захворювання, коли небажання покидати зону комфорту (квартиру, власну кімнату) може негативно позначитися на здоров’ї, родичі повинні бути готові до того, що хворому необхідна госпіталізація. Слід відзначити той факт, що при агорафобії терміни лікування в лікарні для деяких пацієнтів повинні бути обмеженими. Тривале перебування в ізоляції і пов’язана з цим бездіяльність може призвести до поглиблення розладу. У деяких випадках може розвиватися госпіталізм – явище, при якому пацієнт вживається в роль хронічно хворого і перебування в лікарні стає його способом життя.

26.09.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)