Симптоми і ознаки депресії

 

Психологічні, неврологічні і вегетативно-соматичні ознаки депресії

Всі ознаки депресії можна умовно поділити на власне симптоми розладу психіки, симптоми порушення діяльності центральної нервової системи (неврологічні симптоми) і симптоматику функціональних розладів різних органів і систем людського організму (вегетативно-соматичні ознаки).

До ознак порушення стану психіки відноситься, в першу чергу, депресивна тріада, яка об’єднує такі групи симптомів:

 • зниження загального емоційного фону;
 • загальмованість розумових процесів;
 • зниження рухової активності.

Зниження емоційного фону є кардинальним системоутворюючим симптомом депресії і проявляється переважанням таких емоцій як смуток, туга, відчуття безвиході, а також втратою інтересу до життя аж до появи суїцидальних думок.

Загальмованість розумових процесів виражається в сповільненій мові, коротких односкладових відповідях. Пацієнти довго обмірковують рішення нескладних логічних завдань, функції пам’яті та уваги у них значно знижені.

Зниження рухової активності проявляється в повільності, неповороткості, відчутті скутості рухів. При важкій депресії пацієнти впадають в ступор (стан психологічної знерухомленості). У таких випадках поза хворих досить природна: як правило, вони лежать на спині з витягнутими кінцівками або сидять, зігнувшись, схиливши голову і спираючись ліктями на коліна.

Внаслідок зниження загальної рухової активності, мімічні м’язи як би застигають в одному положенні, і обличчя депресивних пацієнтів набуває характеру своєрідної маски страждання.

На тлі пригніченого емоційного фону навіть при легких психогенних депресіях у пацієнтів різко знижується самооцінка, і формуються маячні ідеї власної ущербності і гріховності.

У легких випадках мова йде лише про явне перебільшення власної провини, у важких – пацієнти відчувають на собі тягар відповідальності за всі без винятку неприємності ближніх і навіть за всі катаклізми, що відбуваються в країні і в світі в цілому.

Характерною особливістю марення є те, що пацієнти практично не піддаються перевихованню і, навіть повністю усвідомивши безглуздість висловлених припущень і погодившись з лікарем, через деякий час знову повертаються до своїх маячних ідей.

Розлади психіки поєднуються з неврологічними симптомами, головним з яких є порушення сну.

ознаки депресії

Характерною особливістю безсоння при депресії є раннє пробудження (близько 4-5 годин ранку), після якого пацієнти вже не можуть заснути. Нерідко хворі стверджують, що не спали всю ніч, в той час як медичний персонал або близькі люди бачили, що вони сплять. Цей симптом свідчить про втрату почуття сну.
Крім того, у депресивних пацієнтів спостерігаються різноманітні розлади апетиту. Іноді внаслідок втрати почуття насичення розвивається булімія (обжерливість), однак частіше зустрічається зниження апетиту аж до повної анорексії, так що пацієнти можуть значно втрачати у вазі.

Порушення діяльності центральної нервової системи призводять до функціональної патології репродуктивної сфери. У жінок спостерігаються порушення менструального циклу аж до розвитку аменореї (відсутність місячних кровотеч), у чоловіків нерідко розвивається імпотенція.

До вегетативно-соматичних ознаками депресії відноситься:

 • тахікардія (підвищення частоти серцевих скорочень);
 • мідріаз (розширення зіниці);
 • запори.

Крім того, важливою ознакою є специфічні зміни шкіри та її придатків. Відзначається сухість шкіри, ламкість нігтів, випадіння волосся. Шкірні покриви втрачають свою пружність, в результаті чого утворюються зморшки, нерідко з’являється характерний надлом брів. В результаті пацієнти виглядають набагато старшими за свій вік.

Ще одна характерна ознака порушення діяльності вегетативної нервової системи – велика кількість скарг на болі (серцеві, суглобові, головні, кишкові), в той час як лабораторні та інструментальні дослідження не виявляють ознак серйозної патології.

 

Критерії постановки діагнозу «депресивний стан»

Депресія відноситься до захворювань, діагноз яких, як правило, встановлюється за зовнішніми ознаками без використання лабораторних аналізів і складних інструментальних обстежень. При цьому клініцисти виділяють головні і додаткові симптоми депресії.


 

Головні симптоми депресії

 • зниження настрою (визначається за відчуттям самого хворого або зі слів близьких), при цьому знижений емоційний фон спостерігається практично щодня більшу частину дня і триває не менше 14 днів;
 • втрата інтересу до видів діяльності, які раніше приносили задоволення, звуження кола інтересів;
  зниження енергетичного тонусу і підвищена стомлюваність.

 

Додаткові симптоми депресії

 • зниження здатності до концентрації уваги;
 • зниження самооцінки, втрата впевненості в собі;
 • маячні ідеї провини;
 • песимізм;
 • думки про самогубство;
 • порушення сну;
 • порушення апетиту.
09.02.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(9 оцінок, в середньому: 5 з 5)