Лікування клаустрофобії

Як можна допомогти людині яка страждає від клаустрофобії

 

Якщо ви опинилися в закритому приміщенні з людиною, яка страждає від клаустрофобії, то можете йому допомогти.

Психологи розробили кілька рекомендацій, які дозволяють зменшити рівень страху і попередити панічну атаку.

Спілкуйтеся на абстрактні теми. Не намагайтеся переконати клаустрофоба, що його страхи безпідставні. Логічні доводи тут безсилі, оскільки його страх ірраціональний. Спілкуйтеся на загальні теми. Ваша мета – відволікти увагу людини, переключити його на що-небудь більш приємне. Почніть розмову про дитячі спогади, самий вдалий відпочинок, улюбленi страви.

Дотики. Якщо ви знаходитесь з близькою людиною, то можете знизити рівень стресу за допомогою обіймів і погладжувань. Найкращим варіантом буде притиснути його голову до своїх грудей. Запропонуйте прислухатися до ударів серця і дихати одночасно з вами. Це допомагає хворому заспокоїтися, нормалізувати пульс і дихання.

Посмішка. Попросіть людину широко посміхнутися і тримати посмішку. У мозок надходять сигнали про невідповідність емоції (страху) і реакції тіла (посмішки). Результатом такого протиріччя буде ослаблення паніки. Причому відбувається це досить швидко протягом 1-2 хвилин.

Концентрація. Під час нападу клаустрофобії хворий сконцентрований на своїх страхах і переживаннях. Ви можете допомогти йому повернутися в реальний світ. Для цього попросіть зосередитися на вашому обличчі або будь-якої деталі обстановки: кнопках ліфта, малюнку шпалер. Необхідно уважно роздивлятися предмет, відзначаючи всі найменші деталі, протягом 1 хвилини. Після цього попросіть закрити очі і описати предмет. Це можна зробити подумки або вголос. Для дітей бажано перетворити ситуацію в гру: хто більше ознак назве.

Гаджети. Багатьом людям планшет або телефон допомагають зняти напругу. Можна подзвонити знайомим, переглянути фотографії та вибрати найвдаліші, зіграти в гру, перевірити вхідні SMS.

Дихальна гімнастика. Попросіть хворого дихати повільно, особливо добре допомагає черевне дихання. Вдих повільний, при цьому необхідно надувати живіт. Видих теж повільний, через складені трубочкою губи. Ефективний прийом «кольорове дихання». Необхідно уявляти, що на вдиху груди наповнює «спокійне» бірюзове повітря, а на видиху «тривожне» червоне покидає організм.

Спів. Заспівайте разом будь-яку пісню. Спів відволікає і активує в мозку центр мовлення, перетягуючи збудження з мигдалеподібного тіла на інші ділянки, знижуючи тривожність.


 

 

Як допомогти людині поза нападом

Поясніть хворому, що проблема з клаустрофобію не зважиться сама собою. Особливо, коли людина відчула сильний напад страху і побоюється його повторення. У цьому випадку необхідно звернутися до психолога або психотерапевта. Фахівець допоможе позбутися проблеми за 3-10 сеансів. Хворі клаустрофобію не потребують лікуванні в психіатричних лікарнях, тому їм немає причин боятися госпіталізації.

 

клаустрофобiя лiкування

Психологічні тренінги при клаустрофобії

Нейролінгвістичне програмування (НЛП)
 Метод зміни переконання. Психотерапевт-комунікатор визначає провідні органи чуття – модальність пацієнта (зорова, слухова, дотикальна). Вона є каналом, через який буде вестися робота з підсвідомістю. Комунікатор складе текст, в якому будуть використані слова, що впливають на провідні органи чуття. Його сенсом буде переконати хворого, що в замкнутих приміщеннях комфортно і безпечно. Ефективність лікування залежить від індивідуальних особливостей хворого і тяжкості протікання клаустрофобії. Може знадобитися від 2-3 до 20 сеансів НЛП.

Техніка «Помах». Пацієнт відтворює в уяві лякаючу ситуацію (але себе в картинку не включає). Після цього необхідно створити яскраву і контрастну картинку, уявивши себе спокійним, впевненим і позбутися фобії.
Першу картинку представляють великий, «на весь екран», а другу маленьку і тьмяну, поміщають в кутку. Після чого виробляють «помах». Картинки міняють місцями – бажаний образ різко збільшують. Проводять щодня по 5 разів.

Поведінкова терапія
Метод систематичної десенсибілізації. Під наглядом фахівця хворого поміщають в обстановку, в якій він відчуває страх (в ліфт, в салон автобуса). На перших сеансах таке занурення в ситуацію триває кілька секунд. Поступово тривалість сеансів збільшується, завдання ускладнюється. У таких умовах хворий вчиться зберігати контроль над собою, абстрагуватися від ситуації і розслаблятися.
Приблизний план занять:
Увійти в кабіну ліфта з терапевтом і пробути кілька секунд.
Увійти в кабіну ліфта самостійно.
Проїхати в кабіні 1-2 поверхи.
Відтворюється ситуація, коли ліфт зупинилися, і згасло світло.
Якщо на будь-якому з цих етапів виникає паніка, то заняття моментально припиняють, і переходять до більш легких ситуацій. Тривалість 5-15 занять. Проте в деяких випадках потрібне до 30-40 сеансів.

Гіпнотерапії. Лікар вводить хворого в стан гіпнотичного сну, в якому вдається домогтися повного розслаблення. Паралельно він з’ясує причину, що спровокувала розвиток клаустрофобії, і позбавить від страху.
Гіпнотерапевт дає чіткі і однозначні навіювання у вигляді наказів (класичний гіпноз) або вселяє пацієнтові образи і картинки (Еріксонівський гіпноз). В останньому випадку відбувається більш м’який вплив на підсвідомість. Гіпнотерапії є одним з найефективніших методів. Для повного одужання зазвичай потрібно 3-5 сеансів.

Аутогенне тренування (аутотренінг). Методика базується на м’язової релаксації, самовихованні і самонавіянні. За ступенем впливу на психіку і ефективності вона порівнянна з гіпнотерапією. Проте в даному випадку паралельно працюють свідомість і підсвідомість пацієнта, і він залучений у процес терапії. Надалі він може самостійно вдосконалювати методику.
Аутотренінг підвищує тонус парасимпатичного відділу нервової системи і тим самим зменшує фізіологічні прояви клаустрофобії. Курси аутотренінгу зазвичай складаються з 10 занять. Основи аутогенного тренування можна освоїти і самостійно.

Необхідно пам’ятати, що успіх психологічних тренінгів залежить від ряду факторів:

  • бажання пацієнта лікуватися
  • його віри в успіх
  • точного виконання рекомендацій фахівця
  • кваліфікації психолога або психотерапевта

 

27.12.2015
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)