Що може спровокувати виникнення агорафобії?

 

Дослідники агорафобії сходяться на думці, що причиною виникнення цієї хвороби є не один, а ряд моментів психічного і фізичного характеру.

Найбільш поширеними факторами, що провокують агорафобію, є:

 • пережиті травматичні ситуації в дитинстві;
 • порушення емоційного балансу в результаті стресу;
 • інші психосоматичні захворювання;
 • особливості характеру;
 • катастрофи, аварії;
 • прийом ліків;
 • надмірне вживання спиртних напоїв.

Нерідко причиною агорафобії є такі стресові ситуації як розлучення, звільнення, конфлікт в родині. У чоловіків хвороба часто виникає на тлі алкоголізму. У жінок спровокувати розлад можуть зміни гормонального фону через вагітність, клімакс, пологи. Сприятливим грунтом для розвитку цього тривожно-фобічного розладу є ряд індивідуальних особливостей пацієнта.

Рисами характеру, які сприяють розвитку агорафобії, є:

 • недовірливість;
 • підвищена самокритичність;
 • зайва вимогливість до себе;
 • високий рівень відповідальності;
 • схильність до самоаналізу.

Багато лікарів вважають, що агорафобія є наслідком отриманих травм в дитинстві. Відсутність батьківської уваги, часте перебування на самоті, слабка емоційна підтримка – все це може стати причиною виникнення захворювання в зрілому віці.

Викликати агорафобію може будь-яка нестандартна життєва ситуація – землетрус, терористичний акт, транспортна аварія або автокатастрофа. Стаючи очевидцем таких пригод, людина починає відчувати страх і страх при виході на вулицю.
Люди, які страждають даними розладом, в більшості випадків мають розвинену уяву. Тому спровокувати напад може навіть розказана знайомим історія, прочитана стаття або переглянута передача по телевізору.
Імовірність розвитку хвороби збільшується, якщо перенесення психічної травми доповнюється ослабленим фізичним здоров’ям.

Факторами, які посилюють ризик захворювання агорафобією, є:

 • недостатній відпочинок;
 • хронічна втома;
 • безконтрольне вживання ліків;
 • незбалансоване харчування;
 • збої в роботі ендокринної системи.

Ряд фахівців пов’язують виникнення агорафобії на тлі тривалого прийому деяких транквілізаторів і снодійних препаратів. Дуже часто причиною хвороби є панічні атаки. Такі розлади відрізняються регулярними нападами паніки і сильної тривоги.


 

Як уникнути повторних нападів агорафобії?

 

Необхідно пам’ятати, що агорафобія може знову з’явитися, після того як її тривалий час не було. Це означає, що лікування необхідно продовжити навіть після досягнутої ремісії. В першу чергу, це стосується психотерапії. Групові та індивідуальні тренінги необхідно відвідувати протягом декількох років, після останнього нападу. Що стосується медикаментозного лікування, то тут строго індивідуальні показання. Якщо лікування агорафобії здійснювалося транквілізаторами (алпразоламом, клоназепамом), то продовження терапії здійснюється за суворими показаннями і під пильним наглядом лікаря. Якщо застосовувалися антидепресанти, то доцільно продовжити лікування ще півроку, після того як настало поліпшення самопочуття.

Попередити повторення кризів агорафобії допоможе комплексний підхід, який в залежності від клінічної картини може включати в себе медикаментозне лікування і допомогу психотерапевта. Велику роль в запобіганні нападів грає робота зі страхом і його причинами, яку пацієнт повинен проводити як за допомогою фахівця, так і самостійно.

Заходами самостійної терапії є:

 • робота з руйнівними думками (дисфункціональними переконаннями);
 • освоєння технік по боротьбі зі страхом;
 • дотримання систематичності.

 

Робота з дисфункціональними переконаннями
Негативні думки можуть посилювати симптоми агорафобії. Прикладами установок є переконання у власній беззахисності, нездатності постояти за себе, небезпеки навколишнього світу.

Деякі лікарі вважають, що агорафобія являє собою один із способів адаптуватися до життя. Багатьом людям допомагає жити віра у власну винятковість, віддаленість від смерті або можливість повністю контролювати зовнішні обставини. Відхід з життя близьких людей, хвороби, аварії або інші травмуючі ситуації позбавляють таких ілюзій. В результаті людині стає складно справлятися з дійсністю і включається захисний механізм, який не дає стикатися йому з реальним світом. Щоб попередити напади агорафобії, необхідно приділяти час аналізу власних думок, відчуттів і приймати (самостійні або спільні з лікарем) заходи по їх усуненню. Розпізнати такі думки допоможе психотерапевт або психолог, але успіх боротьби з ними залежить від того, які зусилля і як часто буде докладати пацієнт.

Заняття, які допомагають контролювати страх
Управляти панікою і попереджати її появу допоможе ряд вправ і справ, займатися якими необхідно систематично.

Заняттями, які допоможуть уникнути нападів агорафобії є:

 • відвідування місць, в яких виникають напади;
 • вправа «гора страхів»;
 • вивчення інформації про хворобу;
 • освоєння дихальної техніки.

Постійне уникнення причин і обставин, при яких виникає страх, призводить до того, що інтенсивність кожного нового нападу збільшується. У міру освоєння правил контролю тривоги (дихальні техніки і інші методи, яким навчає лікар) необхідно робити спроби самостійно відвідувати місця, в яких раніше виникали напади.

Корисною вправою в боротьбі з агорафобією є «гора страхів». Для початку необхідно скласти перелік обставин, які провокують напади. Далі потрібно розставити всі пункти списку в порядку зростання їх значимості. Спочатку повинні бути ситуації, з якими ви легко справляєтеся, в кінці – ті, які викликають сильну тривогу і занепокоєння. Намалюйте на великому аркуші паперу гору, біля підніжжя якої будуть найлегші, а на піку – найскладніші для вас ситуації. Якщо є можливість, краще зробити колаж з фотографій або малюнків, на яких відображені обставини, що викликають тривогу. Повісьте малюнок на видне місце і зробіть собі за мету дістатися до вершини гори і впоратися зі своїм найсильнішим страхом.

Дієвим методом є пошук і аналіз інформації про дане захворювання. Вивчення механізмів виникнення нападів допоможе усвідомити людині той факт, що він може самостійно контролювати свою тривогу.
У моменти прояви агорафобії хвора людина відчуває сильне м’язове напруження, яке посилює його стан. Одним із способів розслабитися є правильне дихання. Контролювати дихальний процес виходить не відразу, тому необхідно систематично тренуватися.

Етапи тренування дихання:

 • прийміть зручне положення, стоячи або сидячи;
 • на рахунок 1, 2, 3, 4 зробіть вдих через ніс;
 • затримайте дихання і порахуйте про себе до 7;
 • зробіть глибокий видих через рот, напружуючи при цьому м’язи преса, процес видихання повинен зайняти не менше 8 секунд;
 • продовжуйте чергувати вдих-видих до тих пір, поки не відчуєте розслабленість.

 

Систематичність і активність
Щоб впоратися з даним захворюванням, необхідно щодня приділяти час роботи зі своїми страхами. У заставі успішного лікування агорафобії лежить систематичність і старанність. Не можна пропускати прийоми у лікаря або ігнорувати виконання даних їм завдань. Необхідно намагатися по кілька разів на день залишати зону комфорту, записуючи після цього і аналізуючи свої відчуття і думки.

Також, щоб уникнути ускладнень агорафобії (наприклад, приєднання інших невротичних розладів) і успішно вилікувати патологію, необхідно стаціонарне лікування. Особливо це стосується пацієнтів з депресивною симптоматикою і суїцидальними тенденціями. Необхідність в стаціонарі також виникає тоді, коли підбирається доза психотропного препарату. Адже дозування при агорафобії здійснюється строго індивідуально.

Крім коректного підходу до лікування агорафобії дуже важлива подальша реабілітація хворого. В першу чергу, це ліквідація всіх психотравмуючих ситуацій, які можуть привести до дестабілізації емоційного фону пацієнта. До другої – це соціальні заходи, спрямовані на запобігання ізолювання пацієнта.

Таким чином, агорафобію можна усунути тільки при комплексному підході до лікування і адекватної реабілітації після нього.

27.09.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)