Діагностика сексуальної залежності

 

Сексуальна залежність або підвищений сексуальний потяг – патологічне збільшення сексуальної активності. При цьому прагнення до сексуального задоволення стає настільки сильним, що затьмарює інші цілі та інтереси, стаючи домінуючою ідеєю. Людина що страждає залежністю, розглядає всіх людей як потенційних сексуальних партнерів. Це визначає особливості її спілкування і поведінки.

Сексуальна залежність заподіює страждання і самому хворому, і оточуючим. Якщо перший страждає від незадоволеності, то його партнер від постійних домагань і зрад, а інші люди від неадекватної поведінки і неоднозначних натяків. Гіперсексуальність може стати причиною розлучення, невдач в особистому житті і кар’єрі. Часто сексуальна залежність супроводжується алкоголізмом і трудоголізмом.

Діагностика сексуальної залежності

 

Психіатри розробили діагностичні критерії, які дозволяють відрізнити здорову гіперсексуальність від сексуальної залежності, яка потребує лікування:

 • Протягом більше 6-ти місяців постійно повторюються епізоди сексуальних фантазій, фіксації психіки на статевий потяг і поведінку (пошуки сексуального партнера, перегляд порнографії, мастурбація, сексуальні зв’язки з різними партнерами, віртуальний секс, секс по телефону);
 • Сексуальні фантазії і статева поведінка займають тривалий час і шкодять здоров’ю, відносинам, кар’єрі, виконанні обов’язків;
 • Сексуальні фантазії і статева поведінка посилюються після стресів, при поганому настрої і в періоди нудьги;
 • Неодноразово статеві зв’язки супроводжувалися ризиком зараження інфекціями, небажаної вагітності, емоційної шкоди для самого хворого і інших людей;
 • Багаторазові невдалі спроби контролювати своє сексуальне життя, зменшити кількість сексуальних фантазій і статевих партнерів.

Дані критерії відносяться до чоловіків і жінок старше 18 років, які не мають психічних розладів, ендокринних захворювань і не приймають препаратів із стимулюючим ефектом.

 

Ознаки сексуальної залежності

Симптоми сексуальної залежності розвиваються поступово. У міру погіршення стану з’являються нові ознаки розладу.

 • Еротоманія – нав’язливі думки про секс, які викликані постійною сексуальною незадоволеністю. Людина являє картини еротичного змісту, в усьому бачить сексуальні образи, «роздягає очима». Сексуальні думки набувають нав’язливого характеру і виникають поза волею. Хворим часто сняться еротичні сни, які можуть закінчитися оргазмом.
 • Відсутність сексуального задоволення. Незважаючи на оргазми, людина не відчуває задоволення. Бажання швидко відновлюється.
 • Часті статеві акти. Людина прагне мати кілька статевих актів протягом доби. Причому кількість зносин може бути така велика, що викликає фізичне виснаження. Однак проблема не в кількості, а в беземоційності, відсутності прихильності до партнера і недосягнення задоволення після сексуального контакту.
 • Часта зміна статевих партнерів. Люди з сексуальною залежністю не в змозі зберігати вірність в парі. Вони постійно перебувають в активному пошуку нових партнерів, яких вони шукають в інтернеті, серед колег, в громадських місцях. Для людини, яка страждає сексуальної залежністю, не має значення привабливість партнера і інші його якості, він розглядається тільки як предмет задоволення потреб.
 • Нав’язлива мастурбація. Людина може мастурбувати кілька разів в день. При вираженій сексуальній залежності хворий займається мастурбацією, не враховуючи ситуацію і оточення.
 • Надмірне захоплення порнографією. Перегляд порнографічних матеріалів може стати основним захопленням і займати більшу частину вільного часу.
 • Негативні емоції, що виникають невдовзі після статевого акту. Уже через кілька хвилин після сексуальної розрядки сексоголік відчуває цілу гаму неприємних емоцій: почуття провини, докори сумління за відсутність контролю над своєю поведінкою, почуття власної неповноцінності і ущербності. Ці думки вводять людину в депресивний стан.
 • Схильність виправдовувати свою поведінку. Як і при інших маніях сексоголіки виправдовують свою поведінку. Вони аргументують це тим, що секс корисний для здоров’я, він допомагає розслабитися, підвищує працездатність.
 • Схильність до сексуального насильства. Ця риса зустрічається не у всіх людей, які страждають сексуальною залежністю, але може розвинутися з часом. Коротка спідниця може помилково розцінюватися як запрошення до сексу, а відмова вступити в статевий зв’язок – як знущання і насмішки, що може викликати фізичну агресію. Така схильність може з’явитися раптово, що робить людину потенційно небезпечною.
 • Сексуальні збочення. Часто зустрічається схильність до фетишизму, гомосексуальних зв’язків, участі в оргіях, демонстрування статевих органів, підглядання за особинами протилежної статі, садизму або мазохізму.

Психологічні методи боротьби із сексуальною залежністю

Для боротьби із сексуальною залежністю успішно застосовується кілька методик. Всі вони досить ефективні, за умови, що людина усвідомила залежність і має тверде бажання позбутися від неї.

 • Навіювання. Для боротьби із сексуальною залежністю використовуються різні техніки лікування гіпнозом, НЛП, трансові методики, аутотренінг. Під час сеансу лікар вводить пацієнта в стан трансу. При цьому його свідомість змінюється, завдяки чому він стає сприйнятливим для навіювань. З їх допомогою руйнують патологічну установку, приводять у норму емоційний компонент, який повинен бути присутнім при сексуальному контакті. Для лікування використовуються різні словесні формули, наприклад: «Я стаю впевненим в собі, емоційним і вольовим. Моя нервова система зміцнюється. Коли я перебуваю поруч з жінкою, я спокійний. Мене цікавить сексуальний контакт лише з тією жінкою, з якою я відчуваю емоційну близькість ».
 • Тілесно орієнтована терапія. Цей напрямок психотерапії направлено на зняття м’язових затискачів, які утворилися в результаті придушених бажань або захисних реакцій. «Затискачі» знімаються за допомогою фізичних вправ. Вважається, що з ними йдуть і психологічні проблеми і патологічні риси характеру. Боротьба з сексуальною залежністю включає вправи по розслабленню м’язів таза і великих сідничних м’язів. Також в лікувальних цілях використовуються масаж, усвідомлення свого тіла і емоційне реагування.
 • Спільнота «Анонімні сексоголіки». Лікування засноване на програмі боротьби із залежністю «12 кроків», яка досить ефективно використовується для боротьби з іншими видами залежності: алкоголізмом і наркоманією. Анонімні сексоголіки включають в себе спільноти або реабілітаційні центри, в яких люди діляться своїми проблемами, проходять тренінги та заняття, спрямовані на боротьбу з залежністю. На початковому етапі сексоголік повинен визнати наявність проблеми, тимчасово відмовитися від мастурбації і сексуальних зв’язків і регулярно відвідувати зібрання. На заняттях відбувається покрокове лікування: усвідомлення вини, причин, що призвели до залежності, самоаналіз і переосмислення того, що відбувається, спокутування провини перед людьми, які були незаслужено ображені вчинками і т.д. Мета анонімних сексоголіків фізичне, емоційне і духовне зцілення від сексуальної залежності.
 • Тренінги з вироблення емпатії. Люди, які страждають сексуальною залежністю, не в змозі співпереживати емоціям партнера, а сприймають його як об’єкт задоволення своїх бажань. На тренінгах за допомогою завдань і вправ розвивають навички емпатії. Завдяки цьому секс знаходить емоційне забарвлення, а прихильність допомагає зменшити кількість партнерів і вибудувати здорові взаємовідносини в парі. Тренування навичок емпатії проводиться на групових заняттях, де людині потрібно вгадати емоції і наміри іншого учасника. Вправи мають форму поєдинку або можуть бути спрямовані на злагодження командної роботи.
 • Психоаналіз. Цей напрямок розглядає сексуальну залежність як захист від внутрішніх конфліктів або пережитих стресів. Психоаналітик діагностує і опрацьовує проблеми, які провокують розвиток сексуальної залежності. Це можуть бути пережиті психічні травми, схильність до садизму або мазохізму, зниження здатності отримувати задоволення. В процесі лікування виявляються причини розвитку залежності, усуваються внутрішні конфлікти які підтримують залежність, що поступово призводить до її лікування.
 • Тренінг з попередження рецидивів. На заняттях, частіше групових, пацієнтів просять згадати, які ситуації провокували у них думки про секс, еротичні фантазії або мастурбацію. Це можуть бути стрес, нудьга і т.д. Потім їх вчать способам, як можна боротися або уникати даних ситуацій. Це можуть бути фізичні або дихальні вправи, прийоми м’язового розслаблення, аутотренінг, читання, комп’ютерні ігри. Принцип антирецидивної терапії простий – як виникає недоречне сексуальне збудження, необхідно відвернути себе будь-яким цікавим заняттям, щоб позбутися від спокуси. Ті, хто прагне позбутися від сексуальної залежності самостійно також можуть використовувати ці методи.

 

Як самостійно впоратися з сексуальною залежністю?

 • Усвідомте наявність проблеми і прийміть рішення боротися з нею. Пообіцяйте собі бути сильним, щоб стати здоровим і вільним від залежності. Поставте собі конкретні терміни. У переважній більшості випадків людині досить 21 дня на формування нових звичок і нових моделей поведінки. Приблизно стільки ж часу займає позбавлення від залежності.
 • Уникайте спокус. Проаналізуйте, в яких ситуаціях сексуальне бажання проявляється особливо гостро, коли з’являються фантазії. Наприклад, на пляжі, в лазні. Уникайте цих ситуацій.
 • Не майте вільного часу. Часто еротичні фантазії і мастурбація провокуються нудьгою. Знайдіть чим зайняти вільний час. Найкращим варіантом буде щоденна фізична активність, що викликає втому. Це може бути похід в тренажерний зал або робота по дому. Можна відвернути себе і іншими заняттями, але вони повинні бути максимально цікавими. Відмінним рішенням буде за 21 день освоїти що-небудь нове і постаратися досягти в ньому успіху. Це може бути новий вид спорту, нова робота, поїздка, ремонт і т.д.
 • Спілкуйтеся на теми які не пов’язані з сексом і протилежною статтю. Спілкування допомагає відволіктися, отримати підтримку, направити роботу мозку в інше русло. На цьому етапі вам простіше буде спілкуватися з людьми одної з вами статі. Контакти з протилежною статтю (якщо це не ваші близькі), зведіть до ділового спілкування.
 • Відмовтеся від алкоголю. Навіть невеликі дози спиртного суттєво збільшують бажання, що може привести до зриву.
 • Не споживайте продуктів, що підвищують лібідо. Не варто вживати спеції, імбир, морепродукти, жирну рибу, свинину, яловичину, банани, авокадо, гарбузове насіння.
 • Давайте вихід тестостерону. Сексуальна розрядка корисна для здоров’я. Особливо це стосується молодих людей, у яких високий рівень статевих гормонів є віковою нормою. Не варто повністю відмовлятися від сексу, але краще звести його кількість до мінімуму. Це допоможе природним чином знизити вироблення статевих гормонів.
 • Не міняйте партнера. Якщо ви вирішили боротися із залежністю, то вірність партнеру – основа успішного лікування. Обов’язково налагодьте з цією людиною емоційний контакт. Це необхідно для відновлення вашого емоційного здоров’я. Заведіть правило 2-3 рази на день питати партнера, про що він думає, що відчуває, як пройшов його день. Постарайтеся вгадати його почуття і емоції.
 • Розвивайтеся. Духовний, моральний і етичний розвиток підвищать повагу до себе і мотивацію для лікування, зміцнять вашу самооцінку і впевненість в успіху. Читайте, спілкуйтеся з новими людьми, відвідуйте різні освітні заходи та тренінги.

Сексуальна залежність піддається лікуванню краще, ніж інші види залежностей. При дотриманні рекомендацій психотерапевта одужання настає через 1-6 місяців.

 

 

28.06.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)