Методи боротьби з агорафобією

 

Брак знань в області патогенезу (походження) агорафобії обмежує терапію цього захворювання. Це стосується етіотропного лікування, яке спрямоване на усунення причин захворювання. Тому основні методи лікування спрямовані на усунення симптоматики, тобто тривоги, страху, збудження.

До основних методів боротьби з агорафобією відносяться:

 • психофармакотерапія – лікування медикаментами;
 • психотерапія;
 • фізіотерапевтичні методи;
 • психопрофілактика.

 


 

 

Психофармакотерапія при агорафобії

Грунтується на використанні різних класів психотропних речовин. Метод особливо ефективний при гострих станах, коли необхідно швидко усунути симптоми. Мінусом цього методу є розвиток всіляких побічних ефектів, в тому числі і лікарської залежності. Ще однією проблемою цього методу є складність дозування препаратів. На відміну від більшості препаратів, де оптимальна терапевтична доза встановлюється відразу ж, в психофармакотерапії існує необхідність поступового нарощування дози.

Спочатку лікар вибирає мінімальну дозу препарату. Далі протягом певного проміжку часу (для кожного препарату – свій проміжок) доза підвищується на 10 – 20 відсотків від початкової. Таким чином, досягається оптимальна терапевтична доза, при якій медикамент реалізує свою дію. На цій терапевтичній дозі пацієнт знаходиться доти, поки не з’явиться видиме поліпшення. Після цього доза знову знижується до оптимальної підтримуючої дози. Ця доза лікарського препарату необхідна для того, щоб закріпити досягнутий ефект і уникнути раннього рецидиву (загострення хвороби). Таким чином, вибір препарату і його дози, як і подальше лікування, є дуже трудомістким процесом. Тому вдаватися до самостійної терапії суворо забороняється.

Основні класи медикаментів, що застосовуються при агорафобії

Антидепресанти
Ця група представлена дуже широким спектром лікарських препаратів. Усередині цієї групи препарати також діляться на підгрупи в залежності від механізму дії:

 • мелипрамін;
 • іміпрамін;
 • моклобемід;
 • сертралін;
 • циталопрам;
 • пароксетин.

В першу чергу, препарати цієї групи чинять протівотревожний ефект, деякі реалізують ще й антифобічний. Зменшують інтенсивність нападів паніки, усувають тривогу очікування.

Транквілізатори
Мають дуже швидкий ефект, в зв’язку з чим застосовуються в самих нападах агорафобії. У той же час тривалість їх застосування строго обмежена.

 • алпразолам;
 • клоназепам;
 • атаракс.

Є препаратами першого вибору при гострих симптомах агорафобії. Надають виражене протівопанічну дію.

Нормотікі
Препарати, що стабілізують настрій і емоційний фон. Вони ефективні при агорафобії, яка поєднується з іншими неврозами. Також вони стабілізують вегето-судинну систему.

 • карбамазепін;
 • вальпроат натрію.

Призначаються в комбінованій терапії з іншими препаратами.
Стабілізують емоційний фон, коригують поведінкові порушення.

Бета-блокатори
Є препаратами для підтримуючої терапії. Ефект настає через 2 – 3 тижні.

 • атенолол;
 • анаприлін.

Усувають напади паніки, надають помірний ефект.


 

 

Психотерапія при агорафобії

Це метод лікування за допомогою впливу на психіку пацієнта без застосування лікарських препаратів. Існує велике різноманіття методик психотерапії. В цілому ж всі методики можна розділити на дві групи – директивні і недирективні. Перші ґрунтуються на авторитеті лікаря і виключають активну участь пацієнта. До таких методик відноситься гіпноз. До другої групи належать методики, які розраховані на активну участь самого хворого. Це раціональна психотерапія, аутотренінги, групові методики.

Важливою умовою успішної психотерапії є правильно підібрана методика. При агорафобії золотим стандартом вважається когнітивно-поведінкова терапія. Це відносно м’який тип втручання, який сфокусований на симптомах пацієнта. Цей вид терапії допомагає справлятися пацієнтам з нападами паніки і попереджати їх розвиток. Також в процесі цього методу відбувається корекція тривоги очікування і поведінки уникнення. В основі цього методу лежать різні ситуаційні проблеми, з якими пацієнту належить справлятися на сеансах психотерапії.

Терапія пацієнтів завжди починається з навчання та інформування пацієнта. При цьому необхідно виявити основні симптоми пацієнта і пояснити йому їх виникнення.


 

Фізіотерапевтичні методи лікування агорафобії

Страх і тривога тримають пацієнта в постійній напрузі не тільки емоційній, а й м’язовій. Ранкова гімнастика, піші прогулянки, купання в басейні і інші подібні заходи позитивно впливають на пацієнта і його емоції. Заходи з фізичної активізації, в першу чергу, знімають стрес, стабілізують емоційний фон, нормалізують цикл сон-неспання. А масаж з контрастним душем робить людину більш стресостійкою.


 

Психопрофілактика при агорафобії

Цей метод включає широкий спектр медичних та соціальних заходів, спрямованих на попередження рецидивів. Синонімом назви цього методу є реабілітація.

Слід враховувати, що агорафобія завжди веде до порушення соціальних зв’язків – з сім’єю, друзями, колегами по роботі. Тому в основі цього методу лежить як соціальна, так і професійна реабілітація.

02.10.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)