Анорексія у дитини

Анорексія у дитини – проблема більш поширена, ніж прийнято вважати. 30% дівчаток 9-11 років обмежують себе в їжі і дотримуються дієти з метою схуднути. Кожна 10-а має високий ризик розвитку анорексії (у хлопчиків цей показник нижчий у 4-6 разів). Однак у дитячому віці психіка краще піддається впливу і на ранніх етапах батьки можуть допомогти дитині уникнути розвитку хвороби, залишаючись при цьому стрункою.


 

Причини анорексії у дитини

 • Батьки загодовують дитину, змушуючи з’їдати занадто великі порції. В результаті формується відраза до їжі.
 • Одноманітне харчування, яке формує негативне ставлення до їжі.Причини анорексії у дитини
 • Перенесені важкі інфекційні хвороби – дифтерія, гепатит, туберкульоз.
 • Психоемоційні стреси – різка акліматизація, смерть близької людини, розлучення батьків.
 • Достаток шкідливих і солодких продуктів у раціоні порушує травлення і обмін речовин.
 • Надмірна опіка і контроль з боку батьків. Часто зустрічається в неповних сім’ях, де дитина виховується без батька мамою і бабусею.
 • Невдоволення своїм зовнішнім виглядом, яке часто грунтується на критиці батьків і глузуваннях однолітків.
 • Спадкова схильність до психічних захворювань.

 


 

Які ознаки анорексії у дитини?

 • Порушення харчової поведінки – відмова від їжі або певного набору продуктів (картоплі, круп, м’яса, солодощів).
 • Фізичні ознаки – втрата у вазі, суха шкіра, запалі очі, синці під очима.
 • Зміни поведінки – порушення сну, дратівливість, часті істерики, зниження успішності.

 


 

Що робити якщо ви помітили ознаки анорексії у дитини?

Зробіть прийом їжі приємною подією. Створіть затишок на кухні. Поки дитина їсть, знайдіть кілька хвилин посидіти поруч, розпитати, як пройшов день, що було сьогодні найприємнішою подією.
Почніть правильно харчуватися всією сім’єю. Наприклад, замість пиріжків готуйте печені яблука з сиром, замість того, щоб посмажити картоплю або рибу, запечіть їх у фользі. Акцентуйте увагу не на тому, що від цього худнуть, а що правильне харчування – основа краси, здоров’я і бадьорості. Стрункість ж – це лише приємний наслідок здорового способу життя.

 

Дотримуйтесь сімейних ритуалів, пов’язаних з їжею. Запікайте м’ясо за бабусиним рецептом, маринуйте рибу, як познаки анорексії у дитинирийнято у вашій родині. Діліться цими секретами з дитиною. Ритуали дають дитині усвідомити себе частиною групи і дарують відчуття безпеки.
Ходіть разом за покупками. Заведіть правило: кожен купує новий, бажано «здоровий» продукт. Це може бути йогурт, екзотичний фрукт, новий вид сиру. Потім удома його можна спробувати і вирішити, чий вибір краще. Таким чином ви прищеплює дитині думку, що корисна їжа приносить задоволення.
Не наполягайте на своєму. Давайте дитині вибір, прагніть до компромісу. Це відноситься до всіх сторін життя. Дитина, яку надмірно контролюють у всьому, бере під контроль те, що йому залишається – своє харчування. Уникайте категоричних вимог. Якщо ви вважаєте, що на вулиці холодно, то не кричіть, щоб дочка одягла шапку, а запропонуйте дитині прийнятний вибір: пов’язка, шапка або капюшон. Це ж стосується і їжі. Запитаєте, що буде дитина, запропонувавши на вибір 2-3 прийнятних страви. Якщо дочка навідріз відмовляється від вечері, перенесіть обід на більш пізній час.
Залучайте дитину до процесу приготування їжі. Разом дивіться кулінарні передачі, вибирайте рецепти в інтернеті, які вам би хотілося спробувати. Існує величезна кількість смачних і здорових низькокалорійних страв, які не підвищують ризик набору ваги.

 

Заохочуйте заняття танцями і спортом. Регулярні фізичні тренування підвищують апетит і сприяють виробленню ендорфінів – «гормонів щастя». Бажано, щоб дитина займалася для власного задоволення, так як професійні заняття, спрямовані на перемогу в змаганнях, можуть спровокувати прагнення до втрати ваги і викликати анорексію чи булімію.
Проконсультуйтеся у косметолога або тренера з фітнесу, якщо дитина незадоволена своєю зовнішністю і вагою. Діти часто ігнорують поради батьків, але прислухаються до думки незнайомих експертів. Такі фахівці допоможуть скласти програму правильного харчування, яка покращує стан шкіри і перешкоджає набору зайвої ваги.
Уважно слухайте дитину. Уникайте категоричних суджень і не заперечуйте проблеми: «Не кажи нісенітниці. У тебе нормальна вага ». Аргументуйте свої доводи. Разом обчисліть формулу ідеальної ваги, знайдіть мінімальні і максимальні значення для цього віку. Пообіцяйте допомагати в боротьбі за ідеали краси і дотримуйтеся свого слова. Краще приготуйте дитині дієтичний суп, ніж збунтувалася дочЩо робити якщо ви помітили ознаки анорексії у дитиника принципово пропустить прийом їжі, що складається з калорійного жаркого.
Знайдіть сфери, де ваша дитина може самореалізуватися. Вона повинна відчути себе успішною, корисною і незамінною. Щоб викликати інтерес до різних видів діяльності, відвідуйте з дитиною різноманітні заходи: виставки, змагання танцювальних колективів та спортивні змагання. Заохочуйте спробувати свої сили в найрізноманітніших секціях та гуртках. Щиро хваліть за кожне невеличке досягнення. Тоді у підлітка вкорениться думка, що успіх і позитивні емоції можуть бути пов’язані не тільки з фізичною привабливістю. А нові знайомі і яскраві враження відвернуть від думок про недосконалість свого тіла.
Допомагайте дитині отримати повну і різнобічну інформацію. Якщо дитина хоче дотримуватися дієти, то знайдіть докладні інструкції на цю тему. Обов’язково разом ознайомтеся з протипоказаннями, прочитайте про шкоду і наслідки цієї дієти. Наприклад, доведено, що прихильники білкових дієт ризикують захворіти на рак. Чим більше ваша дитина буде знати – тим краще вона буде захищена. Так, від нерозуміння всієї небезпеки проблеми багато дівчаток завзято шукають в інтернеті поради «як захворіти на анорексію?». У їхньому уявленні це не важке психічне захворювання, а легкий шлях до краси.

Пам’ятайте, що якщо протягом 1-2 місяців вам не вдалося виправити харчову поведінку дитини, то зверніться за консультацією до психолога.

21.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)