Білі плями на нігтях

Білі плями на нігтях (лейконіхія) – зміна нігтьової пластини, що характеризується появою точкових ділянок білого кольору. Білі плями на нігтях можуть бути не просто нешкідливим косметичним дефектом, а свідчити про серйозні проблеми зі здоров’ям. Для з’ясування причин білих плям на нігтях необхідно проведення діагностики, що включає консультацію дерматолога, дослідження спектрального аналізу нігтів на мікроелементи, зіскрібка з нігтьових пластин на патогенні гриби. З метою усунення білих плям на нігтях необхідно впливати на причину їх появи: уникати травмування нігтьової пластини, пройти курс вітамінотерапії, нормалізувати харчування і т. д.


Нігті являють собою щільні рогові пластинки, що покривають тильні поверхні кінцевих фаланг пальців рук і ніг. Основна функція нігтів – забезпечення захисту м’яких тканин дистальних відділів пальців від механічних пошкоджень. Твердість нігтьової пластинки забезпечує кератин, а еластичність і блиск додають прошарку води і жиру. Крім сірки, в нігтьових пластинках містяться і інші мікроелементи – кальцій, фосфор, хром, селен, цинк і т. д., присутність яких робить нігті здоровими.

Зовнішній вигляд нігтів (а також волосся і шкіри) є не тільки показником доглянутості, але і чутливим індикатором стану загального здоров’я. Білі плями на нігтях, деформація нігтьових пластинок, дисхромія, ламкі нігті можуть багато розповісти досвідченому діагносту про здоров’я такого пацієнта. Стан нігтів відображає зміни, що відбулися в організмі протягом останнього півроку – саме цей термін потрібен для повного оновлення нігтьової пластинки. Знаючи можливі причини появи білих плям на нігтях, можна проводити своєрідну попередню діагностику різних порушень в організмі.

Причини появи білих плям на нігтях

 

З білими плямами на нігтях пов’язано безліч народних забобонів і прикмет, які не мають нічого спільного зі справжніми причинами їх появи. В основі утворення білої пігментації лежить порушення процесу кератинізації нігтьової пластини, внаслідок чого між шарами нігтя утворюються мікроскопічні бульбашки повітря. До порушення нормального зроговіння нігтьової пластини можуть приводити різні ендо- і екзогенні фактори, в результаті яких з’являються цятки або смужки, різні за своєю формою, розміром і розташуванням.

Найпоширенішою екзогенною причиною появи білих плям на нігтях служить травма нігтьової пластини. У жінок в більшості випадків механічне пошкодження нігтя відбувається при необережному видаленні кутикули, непрофесійному виконанні манікюру, педикюру або нарощування нігтів. Крім цього, несприятливий вплив на стан нігтьової пластини надає покриття нігтів неякісним декоративним лаком, постійний контакт рук з побутовою та виробничою хімією (миючими засобами, ацетоном, фарбами, розчинниками, добривами та ін.), звичка гризти нігті. Виникненню білих плям на нігтях ніг сприяє носіння занадто тісного взуття.

Дуже часто білі плями на нігтях з’являються у людей, що зловживають жорсткими дієтами, які страждають на анорексію, які відчувають нестачу мікроелементів (кальцію, цинку, заліза) і вітамінів (А, Е, С). Лейконіхія може свідчити про захворювання шлунково-кишкового тракту (дисбактеріоз, ентериті і ін.), анемії, серцевої недостатності, хронічної ниркової недостатності, перенесеному стресі, затяжній депресії.

 

Лікування білих плям на нігтях

 

При появі білих плям на нігтях на першому етапі доцільно звернутися до дерматолога, який при необхідності порекомендує консультації інших фахівців – гастроентеролога, нефролога, кардіолога і ін. Для з’ясування стану мінерального обміну доцільно проведення спектрального аналізу нігтів на мікроелементи.

Усунення білих плям на нігтях може бути ефективним тільки в тому випадку, якщо визначена причина їх появи. В якості загальних заходів рекомендується уникати нервових потрясінь, нормалізувати режим праці і відпочинку, збагатити раціон овочами, фруктами, рослинними і тваринними білками. При проблемі білих плям на нігтях буде корисний прийом вітамінів, мікро- і макроелементів, який дозволить ліквідувати дефіцит відсутніх речовин в організмі.

При лейконіхії, не пов’язаної із загальними захворюваннями, можна звернутися в салон краси для проведення місцевого лікування нігтів за допомогою професійних засобів догляду, лікувальних ручних і ножних ванн, масажу рук і ніг. Додатково до салонного лікування в домашніх умовах можна робити ванночки з морською сіллю, втирати в нігті суміш підігрітої оливкової олії з лимонним соком, розчин вітаміну А, риб’ячий жир, живильні креми. При грибковому ураженні курсове медикаментозне лікування і місцева обробка нігтів призначається і проводиться лікарем.

Профілактика появи білих плям на нігтях

Самі по собі колишні плями на нігтях не становлять загрози для здоров’я. Проте, їх поява в ряді випадків може свідчити про серйозне неблагополуччя в організмі, тому даний симптом не слід ігнорувати. Неправильно «маскувати» білі плями на нігтях шаром декоративного лаку. Навпаки, при їх появі слід тимчасово відмовитися від манікюрної обробки нігтів і пройти діагностику у фахівця.

Під час роботи з хімічними речовинами руки необхідно захищати рукавичками. При салонному догляді за руками і ногами краще віддавати перевагу закладам з хорошою репутацією, щадним процедурам і відомим косметичним брендам. Уникнути появи білих плям на нігтях допоможе повноцінне харчування, прийом вітамінів. При тотальній лейконіхіі, в першу чергу, необхідно виключити захворювання внутрішніх органів.

24.01.2018
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)